Tačiau žuvusiam prezidentui ir jo žmonai ramiai ilsėtis kol kas turbūt nepavyks. Lenkijai nusprendus atnaujinti tyrimą dėl Smolensko katastrofos, kurios metu žuvo 96 žmonės – daugiausia aukšto rango pareigūnai – Kremlius nepatikliai priėmė šią žinią. Putino atstovas pareiškė, kad Lenkijos įtarimai, jog Rusija kažkaip galėjo prisidėti prie katastrofos – nepagrįsti. Bet šalies valdančiajai partijai „Įstatymas ir teisingumas“, kuriai vadovauja žuvusio prezidento Lecho Kaczynskio brolis dvynys Jaroslavas – Kremliaus ir net didžiosios dalies Lenkijos visuomenės nuogąstavimai dėl katastrofos aukų ekshumacijos – matyt, nė motais.
Vakar ekshumavus prezidento ir jo žmonos palaikus, iš Vavelio pilies teritorijos jau šiandien anksti ryte išvežami karstai. Ateinančiais mėnesiais, skelbiama, bus ekshumuoti ir dar apie 80-mt kūnų. Bus ieškoma sprogmenų ir degimo pėdsakų. Anksčiau Rusijos ir Lenkijos tyrėjai nerado nieko neįprasta, tiesa, Rusija, kiek bebuvo prašyta, nepateikė lenkams nei lėktuvo nuolaužų, nei juodųjų dėžių tyrimui.
Prezidentinio lėktuvo kritimas likus vos keliems šimtams metrų iki nusileidimo tako išties apipintas sąmokslo teorijomis. Iškarto po katastrofos buvo išplatintas ir štai šis į avarijos vietą atskubėjusio žmogaus darytas vaizdo įrašas. Lenkijos prokurorai ir saugumiečiai tuomet pripažino, kad įrašas nesuklastotas. Įrašas tirtas ir ekspertų, kurie valandų valandas šifravo jame girdimus balsus ir garsus. Čia, kaip teigiama, matomi ir dar išgyvenę lėktuvo keleiviai, ir į vietą atskubėję tamsūs siluetai. Pasigirsta ir rusiški balsai, identifikuojantys prezidentą, raginantys visus likusius gyvus nužudyti, o vėliau girdimi ir šūviai ar sprogimai.
Simbolinė ir katastrofos vieta. Tuomet 2010 m. balandžio 10-ąją prezidentas su delegacija čia skrido minėti Katynės žudynių 70-mečio. 1940 m. sovietai Katynės miškuose iššaudė per 20 tūkst. lenkų karių ir intelektualų. Kremlius iki pat 1990 m. neigė žudynes.