„Flight Radar 24“ rodomas skrydžio koordinates straipsnio rašymo metu stebėjo beveik 300 tūkst. žmonių. Socialiniuose tinkluose kelias pastarąsias dienas plitus šiai naujienai, skrydžio stebėtojų skaičius nenumaldomai auga. Skelbiama, kad N. Pelosi Taivane gali nusileisti apie 16-17 val. Lietuvos laiku.
Kinijos vadovas Xi Jinpingas šią savaitę vykusio pokalbio su JAV prezidentu Joe Bidenu metu perspėjo „nežaisti su ugnimi“. Kinija itin jautriai vertina Taivano klausimą, o tokio lygio JAV politikės, kaip Atstovų Rūmų pirmininkė vizitą Taivane laiko nepateisinamu.
Kinija: JAV „sumokės“, jei N. Pelosi apsilankys Taivane
Kinija antradienį perspėjo, kad Jungtinės Valstijos „sumokės“, jei JAV Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi apsilankys Taivane.
„JAV prisiims atsakomybę ir sumokės už Kinijos suverenių saugumo interesų pažeidimą“, – sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Hua Chunying per eilinę spaudos konferenciją.
Tai ji pareiškė didėjant įtampai tarp Pekino ir Vašingtono.
Kremlius antradienį pareiškė, kad JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi vizitas Taivane būtų provokacija, ir sakė esąs visiškai solidarus su Kinija.
„Tai, kas yra susiję su šia kelione ir galimu vizitu Taivane, yra gryna provokacija, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas. – Norime dar kartą pabrėžti, kad esame absoliučiai solidarūs su Kinija.“
N. Pelosi antradienį atvyko į Kvala Lumpūrą, kur tęsia kelionę po Azijos šalis. Savo kelionę Singapūre pradėjusi N. Pelosi po Malaizijos turi apsilankyti Pietų Korėjoje ir Japonijoje, bet dėmesį kausto tikimybė, kad ji taip pat gali užsukti į Taivaną.
Pekinas autonominę, demokratiškai valdomą salą laiko savo teritorijos dalimi ir ne kartą sakė, kad kada nors ją susigrąžins, prireikus – jėga.
Nors manoma, kad JAV prezidento Joe Bideno administracija nepritaria N. Pelosi apsilankymui Taivane, Baltųjų rūmų Nacionalinės saugumo tarybos atstovas Johnas Kirby sakė, kad ji gal vykti, kur panorėjusi.
„Pirmininkė turi teisę apsilankyti Taivane, – žurnalistams sakė jis. – Nėra priežasties Pekinui galimą vizitą, atitinkantį seną JAV politiką, versti kažkokia krize.“
J. Kirby citavo žvalgybinę informaciją, kad Kinija rengė galimas karines provokacijas, galbūt įskaitant raketų leidimą Taivano sąsiauryje ar „didelio masto“ įsibrovimus į Taivano oro erdvę.
Pasak jo, N. Pelosi keliauja kariniu lėktuvu ir nors Vašingtonas nesibaimina tiesioginės atakos, jis mano, kad padidėja apsiskaičiavimo tikimybė.
Taivano kariuomenė antradienį pareiškė esanti „pasiryžusi“ ginti salą nuo padidėjusios Kinijos grėsmės dėl galimo N. Pelosi vizito.
Tačiau J. Kirby pakartojo, kad JAV politika Taivano atžvilgiu nesikeičia.
Tai reiškia paramą savarankiškos salos vyriausybei, tuo pačiu metu diplomatiškai pripažįstant Pekiną, o ne Taibėjų ir nepritariant oficialiam Taivano nepriklausomybės paskelbimui ar Kinijos sprendimui perimti salą jėga.
Taivano vyriausybė nekomentuoja N. Pelosi apsilankymo tikimybės.
Premjeras Su Tseng-changas antradienį reporteriams nepatvirtino vizito, bet padėkojo N. Pelosi už jos paramą.
Tuo metu Taivano laikraštis „Liberty Times“ citavo neįvardytus šaltinius, sakiusius, kad N. Pelosi į salą atskris antradienį vakare, o trečiadienį susitiks su prezidente Tsai Ing-wen ir po pietų išvyks.