Kokiu keliu pasuks Rusijos stačiatikių bažnyčia (RSB) po jos vadovo patriarcho Aleksijaus II mirties? Neabejojama, kad rinkimuose dėl naujojo patriarcho savo žodį tars ir Kremlius.
Permainų vėjai
Rusijos bažnyčios ir ekspertų bendruomenėse neabejojama: pagrindiniai kandidatai į Bažnyčios vadovo postą yra Smolensko ir Kaliningrado metropolitas Kirilas ir Kalugos ir Borovsko metropolitas Klimentas. Naująjį vadovą išrinksiantis Soboras kartu turės pasirinkti tolesnį Bažnyčios kursą - liberalų ar konservatorišką, rašo „Respublika“.
Metropolitas Kirilas pastaruoju metu buvo vienas dažniausiai žiniasklaidos minimų RSB šventikų. Jis gana laisvai pasisako įvairiomis temomis žiniasklaidoje, yra už dialogą su kitų tikėjimo atstovais ir atvirumą. Be to, metropolitas Kirilas buvo pagrindinis derybininkas didžiausiame pastarųjų metų RSB pasiekime - Maskvos patriarchato bažnyčios ir Rusų stačiatikių bažnyčios užsienyje susijungime 2007 m. gegužės mėnesį.
Šeštadienį metropolitas Kirilas buvo išrinktas laikinuoju Rusijos stačiatikių bažnyčios vadovu
Pasak žinomo Rusijos bažnyčios eksperto diakono Andrejaus Kurajevo, metropolitas Kirilas - ryškiausia asmenybė, galinti užimti patriarcho sostą. Nors metropolitas Kirilas ir parinktas laikinuoju RSB vadovu, tai, pasak A. Kurajevo, dar negarantuoja jam pergalės bažnytiniuose rinkimuose.
Konservatorių opozicija
Analitikai pabrėžia, kad metropolito Kirilo kandidatūra neabejotinai sulauks Vakarams priešiškai nusiteikusių konservatoriškų RSB šventikų opozicijos. Konservatorių sparnas dar labiau sustiprėjo po 2007 m. RSB ir Rusų stačiatikių bažnyčios užsienyje, kuri visuomet garsėjo Bažnyčios izoliacijos psichologija, susijungimo.
Konservatorių favoritu laikomas metropolitas Klimentas, kuris kartu yra ir Maskvos patriarchato reikalų valdytojas. Iš esmės, jo pareigos prilygsta prezidento administracijos vadovo postui. Pasak aukštų Bažnyčios atstovų ir analitikų, metropolitas Klimentas buvo vienas arčiausių mirusios patriarcho Aleksijaus II bendražygių.
Svarbiausia, kad Klimentas gali užsitikrinti Kremliaus paramą. Jis, skirtingai nei Kirilas, laikomas „labiau valdomu ir linkusiu į paklusnumą“. Rusijos valstybinės politinės technologijos, įrodžiusios savo efektyvumą per politinius rinkimus, gali pasitarnauti ir per Sinodo rinkimus. Neabejojama, kad Kremlius padarys viską, kad naujuoju patriarchu būtų išrinktas „palankus“ kandidatas.
Laukia lemtingi sprendimai
Pagal RSB statutą, naująjį Bažnyčios vadovą Soboras turės išsirinkti iš trijų kandidatų. Pasak Prancūzijos dienraščio „Le Figaro“, jei iškils įtampa renkantis tarp Kirilo ir Klimento, Soboras gali pasirinkti neutralią kandidatūrą - centristą, vyriausiąjį iš visų trijų kandidatų Minsko ir Slucko metropolitą Filaretą.
Nesvarbu, kas taps naujuoju RSB vadovu, jam teks spręsti labai svarbius klausimus. Visų pirma teks sureguliuoti Maskvos įtakos sferos klausimą Estijoje ir Ukrainoje, kur yra dvi Stačiatikių bažnyčios. Be to, iki galo nesutvarkytas Rusų stačiatikių bažnyčios užsienyje valdymo klausimas.
Antra, reikės apsispręsti dėl santykių su Konstantinopolio patriarchu ateities. Iš esmės Maskva ir Konstantinopolis kovoja dėl teisės vadintis stačiatikių pasaulio lyderiu.
Svarbiausias klausimas, kaip naujasis RSB vadovas konstruos santykius su Romos katalikų bažnyčia. Bijomasi, kad naujasis patriarchas gali sustabdyti Aleksijaus II pradėtą dialogą keleriems metams ar net dešimtmečiams. Pasak Vakarų apžvalgininkų, metropolitas Kirilas būtų parankesnis Vakarams.