Gegužės 12 d. „Maxar“ palydovo nuotraukose, kuriose nufotografuota legendine tapusi Gyvačių sala, matyti, kad saloje yra palikti okupantų simboliai – raidės „Z“. Nepateikiama informacijos, ant kokio paviršiaus galėtų būti palikti ženklai.
Rusai šiuo simboliu žymi savo karines transporto priemones, kurios vyksta žudyti ukrainiečių. Raidė „Z“ apskritai tapo karo prieš Ukrainą simbolis.
Tą pačią dieną palydovai netoli salos užfiksavo nuskendusį kraterį ir šalia jo plaukiojantį kraną, rašo „24tv.ua“.
Anksčiau panašus plaukiojantis kranas buvo pastebėtas Sevastopolyje, Olandų įlankoje. Gegužės 11 d. „Planet Labs“ palydovas jį aptiko okupuotame Kryme.
Prie salos ukrainiečiai pašovė rusų laivą
Ukrainos ginkluotosios pajėgos ketvirtadienį paskelbė šalia Gyvačių salos pašovusios dar vieną rusų karo laivą. Pasak Odesos karinės administracijos atstovo Serhijaus Bratčiuko, ukrainiečiai pataikė į rusų pajėgų laivą „Vsevolod Boborov“.
Šis laivas, kaip rašo „24tv.ua“, yra vienas naujausių Rusijos laivyne.
Informacija apie galimai ukrainiečių pašautą rusų laivą pasirodė dar anksčiau ketvirtadienį. Tuomet skelbta, kad ukrainiečiai „Naptun“ raketa netoli Zmeinių pamušė projekto 23120 laivą.
Skelbta, kad jis į salą gabeno pastiprinimą, įskaitant ir priešlėktuvinių raketų sistemas.
„BlackSeaNews“ vyriausiasis redaktorius Andrejus Klimenko ketvirtadienį vakare patikslino, kad Ukrainos pajėgos pataikė į „Vsevolodą Boborovą“. Po raketos smūgio laivas užsidegė.
Laivas į vandenį buvo įleistas 2016 m., tačiau tada jo statyba buvo sustabdyta dėl dalių trūkumo. Jo surinkimas buvo pabaigtas 2021 m. rugpjūčio 21 d., laivas buvo įtrauktas į Juodosios jūros laivyną.
Pasak „24tv.ua“, gegužės 12 d. naktį šis laivas plaukė link Gyvačių salos. Tai ta pati sala, kurios gynėjai pasiuntė rusų karo laivą „Moskva“ velniop. Pranešta, kad dėl nežinomos priežasties laive kilo gaisras.
Apdegęs laivas pusę nakties bandė pasiekti Sevastopolį. Panašu, kad tai pavyko ir laivas prisišvartavo uoste. Kiek laiko laivas neveiks, nežinoma, tačiau, preliminariais duomenimis, laivui reikės rimto remonto.
Atsižvelgiant į tai, kad projekto 23120 laivai gali būti laikomi naujausiais, net ir laikinas vieno iš jų praradimas karo sąlygomis yra kritiškai svarbus rusų pajėgoms.