• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Latvijoje registruotas socialinis tinklas ask.fm, tapęs griežtos kritikos taikiniu dėl paauglės savižudybės Didžiojoje Britanijoje, pažadėjo pakeisti savo politiką ir „subręsti“, nors jo šalininkai sako, kad šis portalas tapo atpirkimo ožiu.

Latvijoje registruotas socialinis tinklas ask.fm, tapęs griežtos kritikos taikiniu dėl paauglės savižudybės Didžiojoje Britanijoje, pažadėjo pakeisti savo politiką ir „subręsti“, nors jo šalininkai sako, kad šis portalas tapo atpirkimo ožiu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2010 metais įkurtas tinklas visame pasaulyje turi apie 70 mln. vartotojų, kurie savo paskyrose nevengia pašaipų ir apsižodžiavimų, kai kada peržengdami etikos ribas, prisidengdami anonimiškumo skraiste.

REKLAMA

Tačiau šį mėnesį pasikorus 14-metei Hannah Smith (Hanai Smit), kuri, kaip manoma buvo jau penktoji paauglė, nusižudžiusi dėl užgauliojimų tame portale, ask.fm buvo įtrauktas į įnirtingus debatus dėl patyčių internete.

Merginos draugai sakė, kad H.Smith sulaukė patyčių per ask.fm dėl visko: pradedant jos svoriu, baigiant paauglės dėdės mirtimi. Kai kuriose nepasirašytose žinutėse merginai buvo siūloma išgerti baliklio ir mirti.

REKLAMA
REKLAMA

Portalas, kurį įkūrė Latvijoje gyvenantis 29 metų Markas Terebinas ir jo 35 metų brolis Ilja, jau anksčiau buvo siejamas su keturiomis kitomis panašiomis savižudybėmis Britanijoje, Airijoje ir Jungtinėse Valstijose.

Kritikai teigia, kad šio socialinio tinklo, kuriame atsakymus gali rašyti tiek registruoti, tiek anoniminiai vartotojai, administratorių sukurta aplinka pernelyg palanki patyčių bangoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Savo griežtame pareiškime per BBC televiziją Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas (Deividas Kameronas) pareiškė, kad tokie portalai turėtų „žengti į priekį ir ištaisyti savo veiklą bei pademonstruoti atsakomybę“.

Jis paragino boikotuoti ask.fm, o H.Smith tėvas reikalavo, kad tinklalapis būtų uždarytas.

Pirmadienį broliai Terebinai paskelbė pranešimą per savo advokatų kontorą Londone „Mishcon de Reya“, žadėdami iki sausio atlikti savo portale didelį apsivalymą ir „subręsti“.

REKLAMA

„Pastarųjų įvykių šviesoje, pabrėžiančioje, kokį poveikį internetinės patyčios ir persekiojimas gali padaryti jauniems žmonėms, susisiekėme su profesionaliais konsultantais, kad atliktume išsamų ir nepriklausomą mūsų tinklalapio bei jo saugumo priemonių auditą“, – nurodė jie.

REKLAMA

Pranešime žadama įdarbinti daugiau moderatorių, uždrausti anoniminiams vartotojams naudotis kai kuriomis funkcijomis, taip pat parengti atskirą puslapį, kuriame būtų pateikiama informacija tėvams. Tačiau Terebinai aiškiai atsiribojo nuo bet kokios atsakomybės už minėtas savižudybes.

„Tinklalapiui augant, pripažįstame, kad jis taip pat privalo subręsti ir ne vien išlikti tinkamu bei patraukliu mūsų vartotojams, bet ir skatinti saugią bei pagarbią aplinką“, – rašoma jų pranešime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors po naujausio incidento ask.fm vartotojų padaugėjo, jo lankomumas praėjusį mėnesį nusmuko 40 proc., rodo tokią statistiką renkanti bendrovė „Alexa“.

Stambieji reklamos užsakovai, tokie kaip telekomunikacijų milžinė „Vodafone“ ir dizainerė Laura Ashley (Lora Ašli), taip pat atsisakė šio portalo paslaugų, baimindamiesi neigiamo viešumo.

REKLAMA

„NEKALTINKIT ĮRANKIO“

Populiarumo lūžis buvo staigus ir įvyko praėjus vos dviem mėnesiams po Latvijos televizijos laidos, kurioje prie ask.fm įkūrimo prisidėjęs Klavas Sinka gyrė staigų jo bendrovės iškilimą.

„Tipiška sėkmės istoriją: penki vaikinai tiesiog sėdėjo viename bute, valgė koldūnus ir galvojo, galvojo – kol galiausiai mums šovė sumanymas, kuriuo likome labai patenkinti“, – sakė jis televizijai TV3.

REKLAMA

Tačiau tuoj pat ironiškai pastebėjo, kad „viskas labai greitai keičiasi, ir niekada nebūna galutinė pergalė, kai atidarome šampaną ir mėgaujamės lengvu gyvenimu“.

Šie žodžiai buvo pranašiški.

„Viskas, ką sakome, žiniasklaida iškraipo“, – K.Sinka skundėsi žurnalistei Kristynei Žildei – vienai iš nedaugelio, turėjusių galimybę pasikalbėti su ask.fm įkūrėjais pastarosiomis dienomis. Šį interviu paskelbė Didžiosios Britanijos televizijai „ITN News“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Sakyčiau, kad jie yra sutrikę“, – K.Žildė sakė naujienų agentūrai AFP, pridūrusi, kad „patiriamas spaudimas ir kuriamas neigiamas įvaizdis jiems neatrodo sąžiningas“.

Nors Markas Terebinas sakė, kad tos savižudybės yra „tikra tragedija“, jis suirzo, kai savo ask.fm paskyroje praeitais metais sulaukė klausimo: „Kodėl nekalbate su Airijos žmonėmis dėl (dviejų airių merginų) mirties?“

REKLAMA

„Žiniasklaida beldžiasi ne į tas duris. Būtina pasidomėti giliau ir rasti problemos šaknį“, – atsakė jis.

„Ask.fm tėra įrankis, padedantis žmonėms bendrauti vienam su kitu – kaip ir bet kuris kitas socialinis tinklas, – aiškino jis. – Nekaltinkit įrankio, bet mėginkite keistis ... pradėdami nuo savęs ... – būkit mandagesni, malonesni, pakantesni kitiems ..., ugdykite šias vertybes šeimose, mokyklose.“

REKLAMA

Latvijoje veikianti naujai įkurtų technologijų bendrovių interesams atstovaujanti organizacija „IT Cluster“ stojo ginti ask.fm administracijos.

„Ask.fm demonstruoja gerą valią ir tiria probleminę padėtį, ir tai rodo, kad jie nėra nei sukčiai, nei įstatymų pažeidėjai“, – sakoma AFP gautame šios organizacijos valdybos pranešime.

Latvijos apžvalgininkas Karlis Langinis pridūrė: „Manau, kad tai dar vienas atvejis, kai tėvai viską kaltina dėl savo vaikų mirties, o politikai reaguoja populistiškai. Tai lengva išeitis, nes jie buvo patogūs taikiniai, į kuriuos buvo galima besti pirštu.“

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų