Praėjus dviem dienoms po 12 gyvybių pareikalavusios atakos kalėdinėje mugėje, A.Amri pavardė buvo nurodyta Europos arešto orderiuose, kuriais siūlomas 100 000 eurų atlygis už informaciją ir perspėjama, kad jis gali būti „smurtingas ir ginkluotas“.
Pareigūnai įtaria, kad šis vyras su smulkių nusikaltimų ir prekiavimo narkotikais istorija yra tas žudikas, kurį su „Islamo valstybe“ susijusi naujienų agentūra „Amaq“ liaupsino kaip šio džihadistų judėjimo „karį, įvykdžiusį operaciją Berlyne”.
A.Amri išduoti prieglobsčio prašymus nagrinėjančios įstaigos dokumentai dėl deportacijos atidėjimo buvo rasti 40 t sveriančio sunkvežimio, sėjusio mirtį kalėdiniame miestelyje Vokietijos sostinės centre, kabinoje.
Orderyje sakoma, kad tamsiaplaukis, rudų akių, galbūt – barzdą užsiželdinęs įtariamasis, vengdamas saugumo tarnybų ir bendraudamas su radikaliais islamo pamokslininkais, kurių kai kurie dabar yra sulaikyti, naudojosi šešiais netikrais vardais.
Jis jau buvo kovos su terorizmu agentūrų taikiklyje: buvo pradėtas tyrimas įtarus jį „rimto smurto akto prieš valstybę“ rengimu, sakė Šiaurės Reino-Vestfalijos vidaus reikalų ministras Ralfas Jaegeris.
Berlyno prokurorai, kurie buvo atsakingi už šią bylą, sakė, jog buvo įtariama, kad A.Amri planavo įsilaužiamąją vagystę norėdamas surinkti pinigų automatiniams ginklams, „galbūt siekiant įvykdyti ataką“.
Tačiau sekimas atskleidė, kad A.Amri Berlyne truputį prekiaudavo narkotikais ir kartą bare buvo susimušęs su kitu prekeiviu narkotikais, sakoma pareiškime, kuriame priduriama, kad sekimas buvo nutrauktas rugsėjo mėnesį.
„Neapykantos pamokslininkai“
Laikraštis „Bild“ pranešė, kad A.Amri ne kartą bendravo su islamistų „neapykantos pamokslininkais“, tarp jų – irakiečiu Ahmadu Abdelazzizu A., pravarde Abu Walaa, kuris vėliau buvo areštuotas ir apkaltintas parama IS.
A.Amri ieškojo žmonių, kurie prisidėtų prie jo vykdant ataką gal net 2016 metų pavasarį, ir kartą bandė nusipirkti pistoletą iš slapta veikusio policininko, laikraščiui sakė vienas tyrėjas.
A.Amri naudojosi skirtingais vardais keliaudamas po Vokietijos žemes, „bet, matyt, niekada nepakakdavo įrodymų jam areštuoti“, nurodė šaltinis.
A.Amri šeima gyvena Tuniso centriniame regione esančioje Ueslatijoje netoli islamo šventojo miesto Kairuano, kuris po 2011 metų revoliucijos, nuvertusios ilgametį diktatorių Zine'ą El Abidine'ą Ben Ali, kuriam laikui buvo tapęs orientavimąsį į ankstyvuosius musulmonų bendruomenės laikus propaguojančių salafitų bastionu.
Vienas Tuniso saugumo pareigūnas naujienų agentūrai AFP sakė, kad A.Amri ten buvo kelis kartus areštuotas dėl įtarimų vartojus narkotikus.
Po 2011 metų revoliucijos A.Amri pabėgo iš Tuniso į Italiją. Italijos žiniasklaidos pranešimuose sakoma, kad A.Amri, kuris tada buvo nepilnametis ir kurio niekas nelydėjo, šioje šalyje buvo kelis kartus atsidūręs už grotų dėl kaltinimų sukėlus gaisrą mokykloje.
Į Vokietiją A.Amri atvyko 2015 metų liepą – į pagrindinę Europos Sąjungos ekonomiką plūstant dešimtims tūkstančių migrantų ir pabėgėlių.
Šių metų birželį Vokietija atmetė jo prašymą suteikti prieglobstį, bet negalėjo jo deportuoti, nes A.Amri tvirtino neturintis kelionės dokumentų.
Tada jo deportacijos klausimas įstrigo biurokratijos džiunglėse Tunise, kuris ilgą laiką neigė, kad jis yra jo pilietis. Dokumentai atkeliavo tik trečiadienį, dvi dienos po atakos Berlyne, sakė R.Jaegeris.
Tunise A.Amri šeima trečiadienį, apklausiama kovos su terorizmu policijos ir sužinojusi, kad A.Amri ieškomas visoje Europoje, išreiškė šoką.
„Negaliu patikėti, kad mano brolis galėtų padaryti tokį dalyką, – AFP sakė jo sesuo Najoua. – Jis niekada neleisdavo mums pajusti, kad kas nors ne taip. Mes palaikėme ryšį per feisbuką ir jis visuomet šypsodavosi ir būdavo linksmas.“
Jo brolis Abdelkaderas sakė: „Kai žiniasklaidoje pamačiau savo brolio nuotrauką, negalėjau patikėti savo akimis. Man šokas, negaliu patikėti, kad tai jis įvykdė šį nusikaltimą.“
Tačiau jis pridūrė: „Jeigu jis yra kaltas, nusipelno visų pasmerkimo. Mes atmetame terorizmą ir teroristus – mes neturime reikalų su teroristais.“