Tokia jau savanaudiška žmogaus prigimtis – kad ir kur gyventų, jis vis siekia susikurti pačiam palankią hierarchiją ir privilegijų sistemą.
Ilgaliežuvis kalinys
Rusijoje iškilo aikštėn, kad įtakingi nuteistieji siekia sau privilegijų. Apie jas prakalbo Maskvos 2-ojo tardymo izoliatoriaus, labiau žinomo Butyrkų kalėjimo vardu, karininkas Aleksejus Kozlovas. Užsukęs į visuomeninę organizaciją „Gulagu.net“, prieš filmavimo kamerą jis kreipėsi į Rusijos prezidentą D. Medvedevą ir papasakojo apie korupciją bei netvarką savo darbovietėje.
Pasak A. Kozlovo, vienas suimtasis – 25 metų Antonas Seriukovas – sėdėdamas kameroje sugebėjo viename interneto socialiniame tinkle sukurti savo puslapį, kuriame akivaizdžiai norėjo pasipuikuoti, kad įkalinimo įstaigoje gyvena kaip karalius. Tik nesusimąstė, kad kartu tyčiojasi iš Rusijos kalėjimų tvarkos, o tai jam tikrai nepraeis be pasekmių. Nors tinklalapyje A. Seriukovas pasivadino Antono Černoburkos slapyvardžiu, jis paviešino neredaguotas nuotraukas, kuriose lengvai atpažįstamas ir jis pats, ir Butyrkų kalėjimo patalpos.
Vienoje nuotraukoje A. Seriukovas nufotografuotas sėdintis ūkio skyriaus viršininko majoro Kiseliovo – trečio žmogaus tardymo izoliatoriuje – kabinete ant stalo, papuošto Rusijos valstybės herbu – dvigalviu ereliu. Šiaip jau sulaikytieji neturi izoliatoriuje teisės ne tik fotografuoti, bet iš viso vieni užeiti į tokio rango pareigūno kabinetą.
Norėjo pasipuikuoti
Galima tik numanyti, kad tas privilegijas A. Seriukovas įgijo ne už gražias akis. Beje, jis jau nuteistas kalėti 7 metus už sukčiavimą itin stambiu mastu. Jo pavogtų 10 milijonų rublių (beveik milijonas litais) teisėsauga taip ir nesurado.
Įsiteisėjus nuosprendžiui A. Seriukovas seniausiai turėjo būti išsiųstas kalėti į kurią nors tolimą koloniją, bet kažkodėl liko kalėti Butyrkų ūkio skyriaus brigadoje ir, užuot ką nors dirbęs, kuria tinklalapius.
Akivaizdu, kad už pinigus galima nusipirkti privilegijas, bet ne proto. Dabar A. Seriukovas kandžioja sau alkūnes, kad neužteko sumanumo neviešinti faktų apie turėtas privilegijas, kurias, kilus skandalui, per vieną dieną prarado.
Perkama laisvė
Pasak A. Kozlovo, A. Seriukovas – toli gražu ne vienintelis privilegijuotas Butyrkų kalinys. Tik kitiems užteko proto nesigirti savo privilegijomis visam pasauliui. Butyrkų izoliatoriuje bausmes atlieka ūkio skyriui priskirta kalinių brigada, sudaryta iš turtingų nusikaltėlių. Privilegijuotieji gyvena nerakinamose kamerose ir vaikštinėja po izoliatorių kur tik užsimanę, nevengdami užsukti, kaip matyti iš A. Seriukovo nuotraukų, net į administracijos korpusą, o jame dar ir laisvai naudojasi kompiuteriais. Negana to, šie „ypatingi“ kaliniai dažnai gauna leidimus pasimatyti su atvykusiais giminėmis, dažniausiai gyvenančiais netoliese, Maskvoje.
Baigdamas savo kreipimąsi į prezidentą, A. Kozlovas pridūrė sužinojęs, kad Butyrkuose kaliniai už grynuosius nusiperka ir tikrą laisvę. Jo žiniomis, kiekvieni teismo skirti neatsėdėti įkalinimo metai kainuoja nuo keleto iki 20 000 JAV dolerių kyšį. Izoliatoriaus administracija tarpininkauja, kad sumokėjęs šį kyšį nuteistasis būtų per teismą paleistas anksčiau laiko, lygtinai.
Na o kokios privilegijos tiems, kieno kišenėse švilpauja vėjai? Pasak Butyrkuose dvejus metus dirbančio A. Kozlovo, neturtingieji ne tik neturi jokių privilegijų, bet ir nepaisoma nei elementarių žmogaus teisių, nei higienos normų. Ne paslaptis, kad viena dažniausių Rusijos kalinių ligų – tuberkuliozė. Butyrkuose džiovininkams skirtos 6 kameros, bet vietų jose seniai nebeužtenka. Tad džiovininkai, kurių plaučiai dar ne „kiauri“, grūdami į bendras kameras, o ten, žinoma, užkrečia sveikuosius.
Soliariumas kalėjime
Pasak A. Kozlovo, Butyrkų viršininkas, suplanavęs gerinti kalinimo sąlygas, ketino statyti... soliariumą! Žinoma, džiovininkai, neturtėliai į šią vietą net artyn nebūtų prileisti – už gerą užmokestį soliariume pasideginti būtų galėję vis tie patys turtingi privilegijuoti nuteistieji.
Rugsėjį „Akistata“ jau rašė apie panašų skandalą – vienas buvęs kalinys papasakojo, jog už keliasdešimt tūkstančių dolerių nuteistieji Rusijos kolonijose gyvena viešbučiuose ar net šalia kolonijos esančiame mieste, ūžia restoranuose, savaitgaliais lanko namiškius namuose ir net trumpam išvyksta į užsienį. Už finansinį nusikaltimą atsėdėjęs kalinys, kaip ir plepusis A. Seriukovus, netvėrė noru žurnalistams pasigirti, kokias privilegijas buvo nusipirkęs už nemenkus pinigus.
Kaip ir po dabartinio Butyrkų izoliatoriuje A. Kozlovo sukelto skandalo, po ano skandalo Rusijos teisėsaugos pareigūnai pradėjo patikrinimus, bet nieko nekomentuoja. Aišku viena – tikrintojų demaskuoti „elitiniai“ kaliniai neteko privilegijų ir dabar net susirietę keikia savo plepiuosius draugus.