• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kuba švenčia 50-ąsias revoliucijos metines

Laisvės sala tituluojama Kuba švenčia garbingą revoliucijos jubiliejų. Lygiai prieš penkiasdešimt metų Fidelio Kastro vadovaujami kubiečiai nuvertė proamerikietišką valdžią ir visai netoli JAV krantų sukūrė socialistinę valstybę.

REKLAMA
REKLAMA

Šventiniams renginiams vadovaus dabartinis Kubos prezidentas Raulis Kastro, kuris vos prieš metus perėmė šį postą iš savo brolio Fidelio, skelbia BBC.

REKLAMA

Tačiau šis minėjimas nebus toks iškilmingas, kokio tikėtasi, nes Kuba itin sunkiai atsigauna po rudenį praūžusių trijų smarkių uraganų, be to, šalis, kaip ir visas likęs pasaulis, susiduria su įvairiomis ekonominėmis problemomis.

Reaguodami į minėtas iškilmes, JAV Baltieji rūmai pareiškė, kad Amerika ir toliau sieks laisvės Kubos žmonėms.

REKLAMA
REKLAMA

Pagrindiniai minėjimo renginiai vyks pietiniame Kubos mieste Santjage. Būtent čia prieš penkiasdešimt metų F. Kastro ištarė žymiąją frazę: „Pagaliau mes atėjome į Santjagą“, reiškusią galutinę revoliucionierių pergalę prieš JAV proteguotą diktatorių Fulgencijų Batistą.  

Kituose Kubos miestuose planuojami dar trys dideli koncertai metinių proga, tačiau valdžia pabrėžė, kad dabar, kai šalis išgyvena bene sunkiausius ekonominius metus po Sovietų Sąjungos žlugimo, ne metas šėlti ir linksmintis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šventinę nuotaiką taip pat temdo ir pablogėjusi 82 m. amžiaus F. Kastro sveikata. Pastarasis visuomenėje nesirodė jau beveik 18 mėnesių po to, kai jam buvo atlikta sudėtinga operacija. Kubos gyventojai nesulaukė jokių iš anksto įrašytų buvusio prezidento sveikinimų nei Naujųjų metų, nei revoliucijos metinių proga.

Vis dėlto ekspertai pastebi, kad F. Kastro įtaka šalies valdymui tebėra labai stipri. Pasak jų, vyresnį brolį pakeitęs R. Kastro ėmėsi kelių ribotų reformų, tačiau realiai, kol F. Kastro bus gyvas, jokių rimtesnių pokyčių Kuboje, panašu, nebus.

REKLAMA

Laukiama permainų

Socialistinėje Kuboje sveikatos apsauga ir švietimas tebėra nemokami, tačiau vietinių gyventojų pajamos išlieka labai mažos, vidutiniškai 20-25 doleriai per mėnesį. Tačiau, pasak ekspertų, dėl itin sunkios ekonominės padėties negalima kaltinti vien tik JAV nuo 1962 m. vykdomą salos ekonominę blokadą ar dabartinę pasaulinę finansų krizę. Todėl realiai kubiečiai deda didžiules viltis ir laukia kardinalių permainų.

REKLAMA

Nuo pat revoliucijos pradžios Kuboje praktiškai nėra opozicijos, nes tūkstančiai F. Kastro politikai prieštaravusių kubiečių buvo priversti palikti savo šalį, dalis buvo pasodinti į kalėjimus.

JAV Baltųjų rūmų atstovo spaudai Gordono Johndroe teigimu, broliai Kastro nesielgė tinkamai su savo tauta. „Daug politinių oponentų sėdi kalėjimuose. Ekonomika nusmukusi ir nelaisva, todėl JAV sieks ir toliau išlaisvinti bei paremti Kubos žmones“, – minėjimo išvakarėse sakė G. Johndroe..

Savo kadencijos metu JAV prezidentas George‘as W. Bushas sugriežtino amerikiečių galimybes lankytis saloje ir siųsti pinigus savo giminaičiams. Teigiama, kad naujasis prezidentas šią politiką ketina kiek sušvelninti. Baltųjų rūmų atstovo spaudai teigimu, prezidentui Barackui Obamai perėmus vadovavimą Baltiesiems rūmams, JAV neketina atsisakyti embargo politikos, tačiau kai kurie apribojimai ar suvaržymai gali būti sušvelninti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų