Atsižvelgiant į pačios Graikijos ekonomines ir politines problemas, pirmininkavimas Bendrijai bus nelengvas iššūkis Atėnams, pažymi analitikai.
„Nemanau, kad Graikijos pirmininkavimas bus ir gali būti toks sklandus kaip kitų šalių“, – sakė ekonomistas Zsoltas Darvasas iš Briuselyje įsikūrusio Breigelio tyrimų centro.
„Graikijai bus labai sunku dėl jos vidaus problemų, jos viešojo administravimo sektoriaus neefektyvumo ir laiko spaudimo, kurį lemia Europos Parlamento rinkimai“, – sakė jis interviu naujienų agentūrai AFP.
Gegužę vyksiančiuose rinkimuose į Europos Parlamentą nemažų laimėjimų gali pasiekti euroskeptikų ir kraštutinių dešiniųjų partijos, o tai gali apsunkinti Bendrijos ateinančių penkerių metų politinės darbotvarkės įgyvendinimą.
Pačioje Graikijoje gegužės 18 ir 25 dienomis vyks vietos rinkimai. Prognozuojama, kad po jų sustiprės politinių jėgų, kurios pasisako prieš vyriausybės taupymo politiką ir susitarimą dėl finansinės pagalbos su ES bei Tarptautiniu valiutos fondu, pozicijas.
Viena tokių politinių jėgų – pagrindinė opozicinė kairiųjų partija SYRIZA, kuri, kaip rodo dauguma pastarojo meto viešosios nuomonės apklausų, šiuo metu yra populiariausia partija Graikijoje.
Valdančioji koalicija neatsigina kritikos strėlių dėl toliau vykdomų apkarpymų, o kiek anksčiau šį mėnesį 300 vietų parlamente jos deputatų skaičius sumažėjo iki 153.
Kalbama, kad koalicija, kurią sudaro konservatoriai ir savo įtaką sparčiai prarandantys socialistai, gali greitai subyrėti, ir premjerui Antoniui Samarui gali tekti rudenį, o galbūt ir anksčiau skelbti pirmalaikius rinkimus.
SYRIZA lyderis Aleksis Cipras, neseniai įvardytas kaip kairiųjų radikalų kandidatas į Europos Komisijos vadovo postą, žadėjo atšaukti kai kuriuos išlaidų apkarpymus ir didesnius mokesčius, įvestus pagal susitarimą su tarptautiniais kreditoriais.
Dar didesnę grėsmę kelia neonacių partija „Auksinė aušra“, patekusi į tyrėjų taikiklį dėl rimtų nusikaltimų, įskaitant nužudymą ir turto prievartavimą.
„Auksinės aušros“ vadovai šiuo metu už grotų laukia teismo, o keliems jos įstatymų leidėjams yra pareikšti oficialus kaltinimai. Vis dėlto ši partija nuolat užima trečią vietą viešosios nuomonės apklausose ir vietos rinkimuose gali iškovoti ne vieną mero postą, ypač skurdžiose kaimo vietovėse.
Dėmesys augimui, migracijai
Atsižvelgdami į faktą, kad nelegali migracija yra vienas svarbiausių veiksnių, lėmusių „Auksinės aušros“ ir kitų kraštutinių kairiųjų politinių jėgų iškilimą senajame žemyne, Atėnai paskelbė sienų politiką vienu iš savo pirmininkavimo prioritetų.
Europos pareigūnai taip pat veikiausiai akcentuos socialinius klausimus, tokius kaip jaunų žmonių nedarbo problema.
Darbotvarkėje neabejotinai bus ir europinė bankų sąjunga.
Sėkmingas pirmininkavimas suteiktų Atėnams galimybę parodyti, kad „Europa turi konkrečius atsakymus į žmonių lūkesčius“, sakė vienas Europos diplomatas.
Anksčiau šį mėnesį Graikijos premjeras A.Samaras sakė, kad pirmininkaudami Bendrijai Atėnai sutelks dėmesį į augimo skatinimą, imigracijos reguliavimą ir laivybos klausimus.
„Tai bus vilties pirmininkavimas. Vilties, kad bus daugiau Europos, geresnės Europos“, – sakė vyriausybės vadovas.
Liberalios pakraipos dienraščio „Kathimerini“ vyriausiasis redaktorius ir skiltininkas Nikas Kostandaras (Nikos Konstandaras) sako, kad Graikijos partnerės Europoje suinteresuotos padėti Atėnams pirmininkavimo metu.
„Visa Europa supranta, kad turi parodyti kažką, kas užkirstų kelią augti populizmui“, – pabrėžė jis.
„Nedalysime kaklaraiščių“
Tai bus penktasis Atėnų pirmininkavimas Bendrijai nuo tada, kai šalis 1981-aisiais tapo ES nare.
Per pirmąjį 2014 metų pusmetį Atėnai planuoja surengti 14 ministrų lygio ir dar 120 kitų susitikimų.
Graikai, kurie vis dar naudoja ES ir TVF paskolas savo ekonomikai gaivinti, pažadėjo „spartietišką pirmininkavimą“.
Atėnai pirmininkavimo kaštus įvertino 50 mln. eurų, tačiau Užsienio reikalų ministerija tikisi, kad galiausiai dalis šių lėšų sugrįš į valstybės biudžetą.
Neįvardijama Europos automobilių gamintoja nemokamai skyrė automobilių, kuriais bus vežiojami aukšto rango svečiai.
Išlaidos atminimo dovanoms taip pat buvo smarkiai sumažintos.
„Nedalysime kaklaraiščių ir skarelių, – prieš kurį laiką spaudos konferencijoje pranešė užsienio reikalų viceministras Dimitris Kurkulas. – Dėl simbolinių priežasčių nusprendėme atsisakyti šių išlaidų. Svečiams dalysime užrašines ir rašiklius“.
Graikijos, kuri ES vairą perims iš Lietuvos, pirmininkavimo atidarymas įvyks sausio 8 dieną, kai Atėnuose susirinks 28 ES komisarai.
Sausio 16 dieną premjeras A.Samaras Strasbūre pristatys pirmininkavimo prioritetus.
Birželį pirmininkavimą Bendrijai iš Graikijos perims Italija.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.