Neseniai dėl bėgančių į Vakarus savo piliečių galvą sukusios Rytų ir Centrinės Europos šalys, regis, gali pradėti džiaugtis. Lenkija, kurią daugiau nei per ketverius metus paliko beveik pusantro milijono šalies piliečių, gali pradėti ruoštis tėvynainių sugrįžimui.
Lenkai bėga iš Islandijos
Michailas Sikorskis, Lenkijos konsulato Islandijoje atstovas, teigė, kad vis daugiau lenkų bėga iš smarkiai nuo finansų krizės nukentėjusios Šiaurės Europos šalies. „Islandijai susidūrus su finansų nuosmukiu, lenkai šalyje neranda darbo“, - sakė diplomatas. Kartu M.Sikorskis pridūrė, kad „net ir uždirbdami mažiau lenkai savo Tėvynėje jausis saugesni“.
Islandiją per pastarąsias kelias savaites jau paliko apie 2 tūkst. lenkų. Paskutiniame M.Sikorskio susitikime su vietine lenkų bendruomene dalyvavo apie 300 lenkų ir dauguma jų pareiškė, kad žada grįžti į tėvynę.
Taip pat, pasak diplomato, iškilo ir dar viena problema. Daugelis Islandijoje dirbančių emigrantų gali netekti savo santaupų. Islandijos bankai, kurie pastarosiomis savaitėmis nebeišduoda grynųjų pinigų ir nevykdo tarptautinių pervedimų, kelia vis didesnį nepasitikėjimą. „Emigrantai bijo prarasti savo pinigus, kurie padėti Islandijos bankuose“, - sakė M.Sikorskis.
Kiekvienais metais lenkai į tėvynę parsiunčia apie 8 mlrd. Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) dolerių (20,8 mlrd. litų), todėl sumažėjęs tarptautinių perlaidų skaičius neabejotinai turės įtakos ir Lenkijos ekonomikai. Ekspertai teigia, kad tai priklausys nuo to, kiek lenkų nutars grįžti į gimtinę.
Emigrantai bėga nuo krizės
Apie 2 mln. lenkų yra išvykę dirbti į užsienio valstybes. Daugiausia žmonių Lenkiją paliko po 2004 m., kai šalis tapo Europos Sąjungos nare.
Šiuo metu daugiausia lenkų dirba Airijoje ir Didžiojoje Britanijoje. Tačiau pastarųjų mėnesių statistika rodo, kad vis daugiau žmonių palieka ir šias šalis. Pasak sociologų, toks emigrantų iš Rytų Europos grįžimas leidžia manyti, jog Vakaruose prasideda recesija.
Savo ruožtu emigrantams Vakaruose darosi vis sunkiau. Jie masiškai netenka darbo, nuvertėja jų santaupos, tuo tarpu Lenkijos ekonomika jiems atrodo stabili, nedarbo lygis gimtinėje išliko mažas. Nors ekonomistai sutinka, kad krizė dar nepasiekė Lenkijos, yra tikimybė, kad būtent Rytų ir Centrinės Europos šalys gali lengviau pergyventi finansų nuosmukį.
Janas Mokrzyckis, lenkų bendruomenės Didžiojoje Britanijoje pirmininkas, teigė, jog grįžtančių lenkų skaičiai vis auga. Daugiausia grįžta tie lenkai, kurie atvyko į Didžiąją Britaniją praėjusiais metais ir nėra čia pakankamai įsitvirtinę. „Nors padėtis dar nėra tokia, kad lenkai masiškai bėgtų iš Didžiosios Britanijos, vis daugiau jų galvoja apie tokią galimybę“, - sakė Janas Mokrzynskis.
Geriau Tėvynė nei Europa
Norvegiją ir Islandiją paliekantys lenkų imigrantai jau nebesitiki susirasti darbo ir kitose Europos šalyse. „Labai mažai lenkų iš Norvegijos žada važiuoti uždarbiauti į Didžiąją Britaniją. Dauguma emigrantų renkasi Tėvynę“, - sakė Aleksandra Eriksen, Norvegijos konsultacijų firmos santykiams su Lenkija atstovė.
„Daug lenkų Norvegijoje praranda darbą ir dažnai klausia mūsų kompanijos patarimo, ką jiems dabar daryti. Dauguma emigrantus įdarbinančių kompanijų atsidūrė ties bankroto riba. Kai kurios kompanijos laikinai sustabdė savo veiklą, kol pagerės ekonominė padėtis, tuo tarpu žmonės neturėdami darbo negali pragyventi“, - situaciją aiškino A.Eriksen.
Savo ruožtu Lenkijos sociologas ir migracijos ekspertas Arturas Niewrzedowskis teigė, kad, jo nuomone, į Lenkiją grįš apie 200-300 tūkst. emigrantų. Dauguma jų, pasak sociologo, ras darbą Lenkijos statybų sektoriuje, nes šalis ruošiasi surengti 2012 m. Europos futbolo čempionatą.
„Nedarbo lygis Lenkijoje tik laikinai bus aukštas, tačiau atlyginimų kilimas, šalį užplūdus papildomai darbo jėgai, neabejotinai sulėtės“, - sakė A.Niewrzedowskis.