• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Covid-19 pandemija buvo nepaprastai įtemptas ir neaiškus metas didžiajai planetos daliai. Tačiau visi suvaržymai paaugliams galėjo sukelti fizinį poveikį jų smegenų struktūroms, rašoma „The Independent“ grupės portale „Indy 100“.

Covid-19 pandemija buvo nepaprastai įtemptas ir neaiškus metas didžiajai planetos daliai. Tačiau visi suvaržymai paaugliams galėjo sukelti fizinį poveikį jų smegenų struktūroms, rašoma „The Independent“ grupės portale „Indy 100“.

REKLAMA

2020-2021 m. daugelyje pasaulio vietų buvo taikomos ribojamosios priemonės, įvestos siekiant pažaboti viruso plitimą.

Šios priemonės apribojo galimybę bendrauti akis į akį, o tai, kaip dabar paaiškėjo, ypač pakenkė paaugliams.

Atliktas tyrimas

Vašingtono universiteto specialistai vykdė ilgalaikį tyrimą, kurio tikslas buvo įvertinti jaunuolių smegenų struktūros pokyčius tipiško paauglystės laikotarpio metu.

Jie stebėjo 160 paauglių nuo 9 iki 17 metų ir ypač domėjosi išorinio smegenų sluoksnio, smegenų žievės, pokyčiais, kurie, ekspertų supratimu, su amžiumi plonėja, o lėtinis stresas šiuos pokyčius dar labiau paspartina.

REKLAMA
REKLAMA

„Prasidėjus pandemijai, pradėjome galvoti, kokie smegenų rodikliai leistų įvertinti, ką smegenims padarė pandeminis užsidarymas“, – sakė pagrindinė tyrimo autorė Neva Corrigan.  

REKLAMA

Remdamasi 2018 m. paauglių smegenų duomenimis, komanda sukūrė modelį, kuris parodytų tipišką žievės plonėjimo raidą.

Tačiau kai paaugliai buvo tiriami 2021 m., jų smegenys vidutiniškai rodė gerokai spartesnį žievės plonėjimą, ypač tarp mergaičių.

Berniukams tai pasireiškė tik regos žievėje, o mergaitėms – visose smegenyse.

Ekspertai prognozavo, kad tai gali būti susiję su paauglių mergaičių ir paauglių berniukų bendravimo būdų skirtumais, taip pat su tuo, kaip jie jaučia stresą.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrimo vyresnioji autorė Patricia Kuhl sakė: „Paaugliai patiria didžiulį spaudimą. Tada ištinka pasaulinė pandemija, ir jų įprasti streso atsikratymo kanalai išnyksta. Tų išsilaisvinimo kanalų nebėra, tačiau socialinė kritika ir spaudimas išlieka dėl socialinės žiniasklaidos.“

„Atrodo, kad pandemija iš tikrųjų izoliavo mergaites. Visi paaugliai buvo izoliuoti, bet mergaitės nukentėjo labiau. Jų smegenis tai paveikė daug stipriau“, – pridūrė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau kiti šios srities ekspertai paragino visiškai nesureikšminti izoliacijos ir atkreipė dėmesį į kai kuriuos tyrimo trūkumus.

Kembridžo universiteto neuroinformatikos docentas Richardas Bethlehemas sakė: „Pirmiausiai, [tyrimo] imtys yra gana mažos, todėl turime būti atsargūs ir nesuabsoliutinti šių išvadų visiems paaugliams.“

„Antra, apie šiuos mėginius nėra daug informacijos, išskyrus tai, kad jie buvo surinkti skirtingu pandemijos metu, todėl negalime daryti prielaidos, kad tikrai uždarymas yra šių praneštų pokyčių smegenyse priežastis“, – teigė specialistas.

Atėjo Putinas ir tas virusas iškart dingo
Kas už visa tai atsakys ir kas bus patrauktas atsakomybėn?
vaikams ir paaugliams tai tikrai tas uzdarymas veike neigiamai.suauge gal atsparesni, bet ir tai kai kam stogas siek tiek pavaziavo. bet idomu tai, kad pandemija baigesi is karto, kai prasidejo karas Ukrainoje. o antras idomumas yra tai, kad stai tokio tipo kaip sitas straipsniai lietuvoskoje mainstreamo ziniasklaidoje eme rodytis tik po to, kai Amerikoje Trumpa isrinko:)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų