Karingas D. Medvedevo komentaras nuskambėjo praėjus savaitei po to, kai šalies prezidentas Vladimiras Putinas perspėjo NATO dėl stiprinamų ryšių su Ukraina ir Sarkatvelu, pavadinęs tokius veiksmus neatsakingais ir galinčiais turėti „neįsivaizduojamų pasekmių pačiam aljansui“.
„Tai (Sarkatvelo stojimas į NATO) gali išprovokuoti baisų konfliktą. Aš nesuprantu, kodėl jie tai daro“, – pareiškė D. Medvedevas Rusijos leidiniui „Kommersant“.
Sarkatvelo ambicijos patekti į NATO nuolat iššaukia piktas Rusijos – kuri turi bendrą sieną su šia buvusia Sovietų Sąjungos respublika ir nenori matyti jos prisijungiančios prie priešiško karinio bloko – reakcijas nuo 2008-ųjų, kuomet NATO lyderiai pažadėjo, kad Sarkatvelas vieną dieną atsidurs aljanse.
2008-aisiais Rusijos pajėgos įsiveržė į du Sarkatvelo regionus, kuriuose iki pat šių dienų yra dislokuotos rusų pajėgos. Maskva tikina, jog taip yra „užtikrinamos vietos gyventojų teisės“, tačiau Vakarai ir Sarkatvelo valdžia vadina nelegalia okupacija.
Perspėjo NATO lyderius
NATO lyderiai šių metų liepos mėnesį kalbėjo su Sarkatvelo atstovais jų susitikimo Briuselyje metu. Šis Vakarų aljanso žingsnis itin nepatiko 2008-aisiais Rusijos prezidento postą užėmusiam D. Medvedevui.
„Dėl to neseniai paskelbto NATO sprendimo patvirtinti jų siekį įtraukti Sarkatvelą, ką aš galiu apie tai pasakyti? Tai yra absoliučiai neatsakingas elgesys ir grėsmė taikai“, – aiškino dabartinis Rusijos premjeras.
Sarkatvelo politikai yra pasiryžę atvesti savo šalį į Vakarų karinį aljansą, tačiau jų galimybes mažina teritoriniai nesutarimai su Rusija dėl dviejų teritorijų – Pietų Osetijos ir Abchazijos.
Rusija yra pripažinusi šiuos du regionus kaip atskiras valstybes ir D. Medvedevas patvirtino, jog Sarkatvelo patekimas į NATO padidintų konflikto su Maskva riziką.
Paklaustas, kas nutiktų jeigu Sarkatvelas įstotų į NATO be tų dviejų regionų, ir ar tai sukeltų konflikto riziką, D. Medvedevas atsakė:
„Taip, savaime suprantama, nes mes matome Abchaziją ir Pietų Osetiją nepriklausomomis valstybėmis. Mes suprantame, kad jeigu kitos šalys pareiškia savo teises į jų teritoriją, tai gali sukelti sunkias pasekmes. Kaip ten bebūtų, aš tikiuosi, kad NATO lyderiai turės pakankamai sveiko proto nežengti šia kryptimi“.
Pagal NATO taisykles, šalys, turinčios neišspręstų teritorinių klausimų su kitomis valstybėmis, negali prisijungti prie aljanso.