Gamta pasiekė svarbią pergalę prieš ES biurokratiją. Europos Komisija susigriebė atšaukti draudimą pardavinėti keistų formų vaisius ir daržoves.
Vis garsiau skambantys ūkininkų ir pardavėjų skundai dėl nepaprastai sugriežtėjusių prekybos taisyklių privertė Europos Sąjungos teisės kūrėjus persvarstyti šiuo metu galiojantį reguliavimą. Kelių dešimčių vaisių ir daržovių rūšių prekybos standartai bus gerokai sušvelninti.
Tai reiškia, jog kreivi agurkai ir keistos formos morkos netrukus gali išgyventi tikrą atgimimą. Kita vertus, bananams pasisekė kiek mažiau - per didelis jų išlinkimas ir toliau nebus toleruojamas. Pasirodo, reikalavimas, kad visi bananai būtų vienodai tiesūs, užkliuvo nedaugeliui augintojų ir pirkėjų.
Apskaičiuota, jog iki šiol galiojusi griežta tvarka ES daržovių ir vaisių augintojus bei pardavėjus kiekvienais metais vertė išmesti lauk apie 20 proc. derliaus. Manoma, jog tai užkėlė kai kurių daržovių, tokių kaip morkos, kainas.
Ypač prasta padėtis susiklostė Didžiojoje Britanijoje. Čia žemesniojo rango valstybės tarnautojai itin uoliai vykdė Briuselio nurodymus, o bene labiausiai išgarsėjo išbrokavę didelę kivių vaisių siuntą vien dėl to, kad jų skersmuo buvo vos 1 mm mažesnis, negu reikalauja taisyklės.
„Gamta ne visada sukuria tobulai apvalų obuolį ar visiškai tiesią morką. Žmonės turi teisę pirkti keistos formos vaisių ir daržovių, jeigu jų skonis niekuo nesiskiria“, - tvirtino Didžiosios Britanijos Nacionalinės ūkininkų sąjungos pirmininkas Richardas Hirstas.
Europos Komisija ilgą laiką buvo pašiepiama dėl itin didelio troškimo kontroliuoti, kas ir kaip pardavinėjama maisto prekių parduotuvėse. Iš esmės pakeisti požiūrį ją privertė tik prasidėjusi pasaulinė ekonomikos krizė. Daržovės sunkmečiu nebegali būti metamos lauk vien dėl savo išvaizdos, nusprendė Briuselis. Klausimą, kodėl apskritai buvo imtasi griežtinti reguliavimą, bandoma palikti nuošalyje.
„Maistas lieka maistu, nesvarbu, kaip jis atrodo. Tos juokingos taisyklės turi būti nedelsiant panaikintos. Drausti parduotuvėms maisto krizės metu pardavinėti visiškai tinkamus produktus - moraliai nepateisinama“, - tvirtino britas Neilas Parishas, Europos Parlamento Žemės ūkio komiteto pirmininkas.
Naujoji tvarka turėtų įsigalioti nuo kitų metų liepos 1 dienos.