16:05 | Ukraina pasmerkė Sakartvelo policijos smurtą prieš demonstrantus už narystę ES
Ukraina pirmadienį sukritikavo Sakartvelo valdžią dėl smurto, panaudoto mėginant išsklaidyti masinius protestus prieš šios Kaukazo šalies vyriausybės sprendimą iki 2028 m. atidėti derybas dėl narystės Europos Sąjungoje.
Neramumai šioje šalyje prie Juodosios jūros kilo po to, kai valdančioji „Sakartvelo svajonės“ partija pasiskelbė laimėjusi spalio 26 d. vykusius parlamento rinkimus, kurių rezultatai, proeuropietiškosios opozicijos teigimu, buvo suklastoti.
Protestai tapo dar intensyvesni, kai ministras pirmininkas Iraklijus Kobachidzė praėjusią savaitę paskelbė, kad jo šalis stabdo derybas su Briuseliu dėl narystės, tuo pakurstydamas naują protestų bangą sostinėje Tbilisyje ir kituose miestuose.
„Ukrainos užsienio reikalų ministerija griežtai smerkia vykdomus žmogaus teisių pažeidimus ir jėgos naudojimą prieš taikius demonstrantus Sakartvele. Smurtas be pasekmių neliks“, – teigiama ministerijos pranešime.
Po to, kai prokremliška Ukrainos valdžia 2013 m. nusigręžė nuo integravimosi į Europos Sąjungą, šalyje kilo istorinio dydžio demonstracijos, pasibaigusios prezidento nušalinimu.
Kol Ukrainoje vyko šios proeuropietiškos demonstracijos, Rusija pradėjo pirmą puolimą, per kurį Maskvos remiami separatistai užėmė atskiras rytinio Donbaso regiono dalis.
Daug kas Ukrainoje mano, kad būtent nuo šio įvykio ir prasidėjo karas su Rusija, 2022 m. pavirtęs plataus masto invazija.
„Mes esame įsitikinę, kad europinė integracija yra raktas į Sakartvelo stabilumą, klestėjimą ir demokratinių institucijų stiprinimą ir siekiame sėkmingos mūsų tautų ateities didžiojoje Europos šalių šeimoje“, – rašoma pranešime.
„Mūsų solidarumas su Sakartvelo liaudimi tebėra tvirtas“, – pridūrė ministerija.
Rusija pirmadienį stojo ginti prieš protestuotojus panaudotas priemones, o Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad valdžia imasi „priemonių stabilizuoti“ padėtį, apkaltindamas protestuotojus mėginant „pakurstyti“ neramumus.
13:48 | Vokietija: ES durys Sakartvelui lieka atviros
Vokietija pirmadienį pareiškė, kad vis dar remia Sakartvelo siekį tapti Europos Sąjungos (ES) nare, Tbilisyje kilus protestams prieš vyriausybės sprendimą atidėti stojimo derybas.
„Sakartvelui durys į Europą lieka atviros. Tačiau svarbu, kad Sakartvelas nuspręstų eiti šiuo keliu ir kad žmonės, kuriuos matome protestuojančius, norėtų juo eiti“, – eilinėje spaudos konferencijoje sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Sebastianas Fischeris.
10:16 | Sakartvele per protestus sulaikyti 224 žmonės, virš 20 policininkų sužeisti, sako VRM
Sakartvelo vidaus reikalų ministerija pirmadienį pranešė, kad 21 policijos pareigūnas buvo sužeistas sekmadienį, ketvirtą dieną iš eilės vykstant proeuropietiškiems protestams ir tęsiantis susidorojimui su demonstrantais.
Iš viso per protestus sulaikyti 224 žmonės.
Protestuotojams palaikymą reiškia prezidentė Salomė Zurabišvili, savo paskyroje socialiniame tinkle „X“ paskelbusi: „Dar viena galinga naktis, kai kartvelai tvirtai gynė savo konstituciją ir europinį pasirinkimą. Ryžtas gatvėse nesiliauja!“
07:49 | Kova su pareigūnais tęsiasi jau keturias paras
Konfrontacija Sakartvele toliau stiprėja. Opozicijos šalininkai naudojo fejerverkus ir lazerines švieseles, bandydami apakinti teisėsaugos pareigūnus. Tbilisyje protestuotojai į parlamento pastatą mėtė pirotechnikos priemones, šiukšles ir akmenis.
Protestai vyksta Tbilisyje, Batumyje, Kutaisyje, Zugdidyje, Chašuryje, Potyje ir kituose miestuose.
Policija atsakė vandens patrankomis, ašarinėmis dujomis ir guminėmis kulkomis. Buvo sumušta ir sulaikyta dešimtys žmonių, tarp jų ir vienas žurnalistas, rašoma „Pravda Heraščenka“.
Protestai ketvirtą parą vyko valdančiajai partijai „Gruzijos svajonė“ atmetant Europos integracijos idėją, kuri yra įtvirtinta Sakartvelo konstitucijoje.
Grupė protestuotojų susirinko prie Pirmojo kanalo pastato ir iš pradžių reikalavo suteikti opozicijai ir jos atstovui prieigą prie eterio. Vėliau reikalavimai buvo sugriežtinti – dabar protestuotojai reikalauja transliuotojo generalinio direktoriaus ir valdybos pirmininko atsistatydinimo. Jie teigia, kad jei jų reikalavimai nebus patenkinti, jie bandys įsilaužti į pastatą.
07:39 | Sakartvelo stambusis verslas palaikė protestuotojus prieš Europos integracijos atmetimą
Du didžiausi šalies bankai – „Bank of Georgia“ ir „TBC Bank“, telekomunikacijų operatoriai „Magticom“ ir „Silknet“, nekilnojamojo turto vystytoja „ORBI Group“ ir didžiausia šalies automobilių prekybos bendrovė „Tegeta“ – nepritarė vyriausybės sprendimui sustabdyti Europos integraciją ir palaikė protestuotojus, praneša „The Bell“.
„Gruzijos europinė ir euroatlantinė ateitis – tai istorinis absoliučios daugumos mūsų tautos pasirinkimas, įtvirtintas Gruzijos Konstitucijos 78 straipsnyje. Esame tvirtai įsitikinę, kad laikinas europinės integracijos sustabdymas prieštarauja Gruzijos žmonių valiai ir Gruzijos Konstitucijai. TBC visada buvo ir yra besąlygiškas Gruzijos europinės ir euroatlantinės integracijos rėmėjas“, – sakoma TBC banko pranešime.
„Magticom“ pasmerkė saugumo pajėgų veiksmus išsklaidant protestuotojus, o „Tegeta“ pareiškė, kad dabartinė krizinė situacija kenkia šalies ateičiai ir kelia grėsmę „vystymuisi ir bendriems tikslams“.
Pasak laikraščio „Paper Katruli“, dėl valdžios institucijų veiksmų masiškai atsistatydina Sakartvelo ambasadoriai įvairiose šalyse. Atsistatydino diplomatai JAV, Nyderlanduose, Bulgarijoje, Italijoje ir Lietuvoje.
Kaip praneša „Newsgeorgia“, kelios dešimtys Gruzijos gynybos ministerijos darbuotojų, sekdami Užsienio reikalų ministerijos darbuotojais, išreiškė pritarimą stojimo į ES ir NATO kursui. Iki šiol pareiškimą pasirašė 43 žmonės – Gruzijos gynybos ministerijos departamentų darbuotojai.
Kai kurie Sakartvelo Konstitucinio Teismo darbuotojai taip pat paragino valdžios institucijas persvarstyti sprendimą įšaldyti derybas dėl narystės ES. Jų nuomone, šis valdžios sprendimas „ignoruoja konstitucinę Sakartvelo piliečių valią“ ir prieštarauja pagrindinio įstatymo straipsniui, pagal kurį konstitucinės institucijos turi imtis visų priemonių, kad užtikrintų visišką Sakartvelo integraciją į ES ir NATO.