Lietuvoje šiuo metu yra svarstoma galimybė rengti sporto varžybas, kuriuose dalyvauja žiūrovai. Kol kas mokslininkai negali tiksliai pasakyti, ar veikia dabartinės valstybių taikomos priemonės (kaukės, atstumai), kai uždaroje erdvėje susirenka tūkstančiai savo mėgstamo sporto klubo fanų. Tačiau šių metų pradžioje Italijoje vykęs futbolo mačas tarp Italijos ir Ispanijos klubų vadinamas „match zero“, arba – „nulinės rungtynės“.
Būtent po šių rungtynių į ramų Bergamo regioną atėjo chaosas, pavadinimu „koronaviruso epidemija“. Šimtai tūkstančių susirgusiųjų, mirusiųjų – vien per pirmą epidemijos mėnesį apie 5 tūkst.
„Nulinės“ rungtynės
Beveik 2,5 tūkst. svečių komandos „Valencia“ fanų atvyko į šį Čempionų lygos mačą.
Jau po mėnesio buvo prabilta, kad vasario 19-osios rungtynės tapo viena pagrindinių priežasčių, kodėl Bergamas tapo vienu iš koronaviruso pandemijos epicentų – vietos medikų pavadinto „biologine bomba“ – ir priežastimi, kodėl 35 proc. „Valencia“ klubo žaidėjų susirgo.
Italijos žiniasklaida šias rungtynes vadino „nulinėmis“, dėl jų poveikio pandemijos pradžiai. Vos po dviejų dienų nuo mačo pabaigos Italijoje buvo patvirtintas pirmasis „vietinis“ Covid-19 atvejis.
„Mes buvome vasario viduryje, todėl neturėjome suvokimo, kas vyksta, – naujienų agentūrai AP pasakojo Bergamo meras Giorgio Gori. – Jeigu tai yra teisybė, kas yra sakoma, kad virusas Europoje cirkuliuoja jau nuo sausio, tai labai tikėtina, kad 40 tūkst. bergamiečių San Sire, visi kartu, apsikeitė virusu tarpusavyje. Kaip ir tikėtina tai, kad daugelis bergamiečių tą naktį susibūrė baruose, namuose ir žiūrėdami rungtynes padarė tą patį“.
„Deja, mes negalėjome žinoti. Niekas nežinojo, kad virusas jau čia, – teisinosi meras. – Tai buvo neišvengiama“.
Praėjus mažiau nei savaitei po Čempionų lygos mačo Bergame buvo užfiksuoti ir pirmieji oficialiai patvirtinti koronaviruso atvejai.
Tuo pat metu Valensijoje antruoju užkrėstu asmeniu regione tapo sporto žurnalistas, kuris važiavo į Romą. Netrukus nuo jo užsikrėtė aplinkiniai, o į Italijos grįžę „Valecia“ fanai netruko išplatinti ligą pas save namuose.
Nepaisant „griežtų priemonių klubo viduje“ po mačo Milane užsikrėtė trečdalis „Valencia“ klubo sportininkų.
Bergamo ligoninės intensyvios terapijos skyriaus vadovas Luca Lorini buvo tikras, kad „40 tūkst. besiglėbesčiuojančių ir besibučiuojančių žmonių, stovinčių per centimetrą vienas nuo kito – buvo neabejotinai stiprus užkrato plitimo variklis“.
Italija 2020-ųjų pavasarį tapo viena labiausiai nuo koronaviruso nukentėjusių šalių pasaulyje. Covid-19 išplito taip staigiai ir galingai, kad gydymo įstaigos kai kuriuose regionuose nespėjo laidoti žmonių, teko pasitelkti kariuomenę.