Nepalo rinkimų komisijos paskelbti rezultatai rodo, kad Jungtinės marksistų leninistų ir Maoistų centro partijų aljansas laimėjo 19 vietų Nacionaliniame Susirinkime ir pirmauja dar 81 rinkimų apygardoje.
Nacionaliniame Susirinkime 165 deputatai tiesiogiai išrenkami vienmandatėse apygardose, o dar 110 vietų paskirstomos pagal proporcinio balsavimo rezultatus.
„Tai aiškus ženklas, kad Kairės aljansas gaus daugiau balsų negu būtina užsitikrinti daugumai ir formuoti vyriausybei“, – sakė populiaraus dienraščio „Kantipur“ redaktorius Sudheeras Sharma.
Pasak jo, šįkart komunistų aljansui labai sekasi, nes jų rinkėjų balsai nebuvo padalyti kaip per ankstesnius rinkimus. Be to, šie rezultatai žada stabilią vyriausybę, dirbsiančią tolesnius penkerius metus, aiškino S. Sharma.
Per pastaruosius 11 metų Nepalas turėjo 10 ministrų pirmininkų. Politinis nestabilumas laikomas didžiausia kliūtimi, stabdančią plėtrą Nepale, vienoje neturtingiausių valstybių. Daug rinkėjų sakė esantys nusiteikę spausti vyriausybę atstatyti šimtus tūkstančių namų, sugriautų per katastrofinį 2015 metų žemės drebėjimą, pareikalavusį 9 tūkst. žmonių gyvybių. Iki šiol atstatyta mažiau kaip 4 proc. namų.
„Dabar, kai tikėtina, kad bus stipri vyriausybė, tikiuosi, kad vyks šalies plėtra“, – sakė verslininkas Susilas Sahas, stovėjęs prie Katmandu rotušės, kur tebebuvo skaičiuojami balsalapiai.
Žadėjo plėtoti gerus santykius
Buvusių sukilėlių maoistų partija, 1996–2006 metais kovojusi su vyriausybės pajėgomis, galiausiai priėmė Jungtinių Tautų prižiūrimą taikos sutartį ir įsitraukė į politinį procesą. Kartu su koalicijos partneriais jie žadėjo plėtoti gerus santykius su didžiosiomis Nepalo kaimynėmis – Kinija ir Indija.
Pareigūnai sakė, kad galutiniai rezultatai tikriausiai paaiškės tik po kelių dienų. Rinkimai, kurie buvo daugiausiai ramūs, vyko dviem etapais: šiaurinė šalies dalis balsavo lapkričio 26-ąją, o likusi – praeitą ketvirtadienį.
Be to, pirmąkart buvo renkami septynių provincijų parlamentai, įsteigti pagal 2015 metais priimtą konstituciją. Rinkimų pareigūnų vertinimais, balsavo 67 proc. iš 15 mln. šalies rinkėjų.
JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas sakė, kad šie rinkimai žymi „istorinį momentą Nepalui diegiant federalinę struktūrą, kaip numatyta 2015-ųjų konstitucijoje“.
Buvusios monarchijos lėta kelionė į demokratiją prasidėjo 2006 metais, kai protestuotojai privertė šalies karalių atsisakyti sosto. Po dvejų metų šimtmečius gyvavusi monarchija buvo oficialiai panaikinta. Buvo nuspręsta, kad gyventojų interesus visuose šalies regionuose geriausiai tenkins federacinė sistema.
Vis dėlto partijų nesutarimai iki 2015 metų trukdė priimti naują konstituciją, paskelbusią Nepalą respublika.
Pietų Nepale etninės grupės skundėsi negavusios pakankamai teritorijos savoje provincijoje. Per jų protestus prasiveržus smurtui žuvo apie 50 žmonių, taip pat buvo kelis mėnesius blokuojama siena su Indija, todėl nutrūko degalų ir kitų būtiniausių atsargų tiekimas.