Šie milžiniški elektrinės kaminai į dangų leidžia toli gražu ne baltus debesėlius, o mūsų visų orą teršiančius dūmus. Protestuodami Greenpeace aktyvistai užsipilo ant rūkstančių 180 m aukščio kaminų centrinėje Lenkijoje, Belchatuve, vos už 400 km nuo Lietuvos sienos. Belchatuvo elektrinė pasirinkta ne atsitiktinai – ji varoma anglimi ir yra didžiausia elektros tiekėja šalyje. Anot Greenpeace – tai didžiausia klimato žudikė visoje Europoje, ir viena didžiausių netgi pasaulyje. Bet lenkams tai nė motais: jie ir ateinantį dešimtmetį planuoja du trečdalius šalies elektros išgauti kūrendami anglį.
Ir tokia pozicija – savotiškas akibrokštas, mat gruodžio 2-ąją kaip tik Lenkijoje prasidės pasaulinė Klimato kaitos konferencija, kur bus kalbama apie būtinybę mažiau teršti mūsų orą.
Artėjant viršūnių susitikimui, Pasaulio meteorologijos organizacija paskelbė, kad Šiltnamio efektą sukeliančių dujų koncentracija per paskutinius metus pasiekė rekordą. Anglies dvideginio koncentracija atmosferoje pasiekė 405,5 milijoninių dalių. JT skelbia, kad jeigu norime, jog iki 2030 metų mūsų Žemės atmosfera neįkaistų 2°C – tai ką dėl atšilimo mažinimo darome dabar turime patrigubinti.
Ketvirtąjį Nacionalinį klimato vertinimą kartu su mokslininkais pristatė JAV kongresas. Paskaičiuota, kad klimato kaitos žala ateityje vien Amerikos ekonomikai kasmet kainuos milijonus dolerių: daugės sausrų, gaisrų, potvynių. Ir taip visame pasaulyje. JAV mokslininkai eilinį kartą patvirtino, kad dėl viso to kalta žmonių veikla. Bet iškastinio kuro pramonę Amerikoje gaivinantis Donaldas Trumpas pasirodžius ataskaitai pareiškė, kad netiki tuo, ką mato.
„Aš netikiu. Ne ne… aš netikiu ataskaita. Ir pasakysiu štai ką. Reikia įvertinti Kiniją, Japoniją ir visą Aziją, nes dabar vertinta tik mūsų šalis. O mes dabar švaresni nei bet kada. Ir man tai labai svarbu. Ir jei mes valysimės, o visur kitur Žemėje liks purvas – nieko gero nebus", - sako D. Trumpas.
Deja Amerikoje oras toli gražu ne toks švarus, kaip kalba Donaldas Trumpas. Amerika yra viena iš tų šalių, kurios nesilaiko savo klimato kaitos mažinimo įsipareigojimų, kartu su Kanada, Australija, Saudo Arabija, Pietų Afrika ir Korėjos respublika. Net Rusija čia atrodo geriau, kaip ir Indija, Brazilija, Japonija ir į orą išmetamų dūmų kiekį bandanti mažinti Kinija.