Jungtinės Valstijos ir Kinija trečiadienį susitarė atnaujinti ir išplėsti aukšto lygio derybas dėl jautrių ekonomikos klausimų, įtraukiant kai kurias svarbias strategines problemas, tokias kaip klimato pokyčiai.
Baltųjų rūmų pranešime sakoma, kad vadinamajame "JAV ir Kinijos strateginio ir ekonominio dialogo" forume taip pat vyks JAV iždo sekretoriaus Timothy Geithnerio (Timočio Geitnerio) ir Kinijos vicepremjero Wang Qishano (Vang Kišano) derybos ekonomikos klausimais.
Šis forumas bus panašus į buvusio iždo sekretoriaus Henry Paulsono (Hendrio Polsono) inicijuotą "Strateginį ekonomikos dialogą".
Tačiau naujasis forumas taip pat apims Kinijos valstybės kanclerio Dai Bingguo (Dai Binguo) ir JAV valstybės sekretorės Hillary Clinton (Hilari Klinton) derybas. Panašu, kad JAV diplomatijos vadovė užsitikrino lyderystę santykiuose su Pekinu, ragindama išplėsti dialogą su Kinija.
"JAV ir Kinijos strateginio ir ekonominio dialogo" dialogo susitikimai vyks kartą per metus, nors H.Paulsono inicijuoti susitikimai vykdavo dukart per metus. Pastaruosius aktyviai rėmė verslo sluoksniai, suinteresuoti įtikinti Pekiną taikyti lanksčią valiutų politiką.
"Abi šalys surengs pirmąjį dialogo etapą Vašingtone šią vasarą", - Baltieji rūmai pranešė po JAV prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) ir Kinijos prezidento Hu Jintao (Hu Dzintao) derybų prieš Londone vykstantį Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikimą.
JAV Iždo ir Valstybės departamentai paskelbė bendrą pranešimą, kuriame sakoma, kad H.Clinton ir T.Geithneris tikisi "išsamių diskusijų" su Kinijos pareigūnais.
Pasak vieno JAV pareigūno, B.Obama laikosi "pragmatiško" požiūrio į santykius su Pekinu, kuris yra ypač susirūpinęs dėl Jungtinių Valstijų ekonomikos padėties. Kinija yra investavusi į JAV daugiau nei kuri nors kita šalis.
Pekinas mėgino kelti abejones dėl dolerio pasaulinio statuso, tačiau dėl šios idėjos per abiejų šalių vadovų susitikimą nebuvo diskutuojama.
"Jis (B.Obama) pripažino, kad Kinija per pastarąjį dešimtmetį smarkiai sustiprino savo galią ir vaidmenį pasaulyje. Jis siekia plėtoti ryšius su Kinija... ir bendradarbiauti sprendžiant šias tarptautines problemas", - vienas aukštas JAV pareigūnas sakė apie pirmąjį B.Obamos ir Hu Jintao susitikimą.
Kinijos prezidentas palankiai įvertino šį susitikimą ir sakė: "Geri ryšiai su JAV atitinka ne vien šių abiejų šalių interesus, bet ir bus naudingi taikai, stabilumui ir klestėjimui Azijos ir Ramiojo vandenyno regione, taip pat visame pasaulyje."
Pasak JAV pareigūnų, B.Obama šiose derybose taip pat iškėlė žmogaus teisių klausimus, tokius kaip Tibeto ir Darfūro problemas. Abu lyderiai susitarė kaip galima greičiau atnaujinti diskusijas šia tema.
H.Clinton buvo plačiai kritikuojama už tai, kad vasarį lankydamasi Kinijoje stengėsi nesureikšminti žmogaus teisių klausimo svarbą.