• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nauji labiau užkrečiami SARS-CoV-2 variantai daugelyje pasaulio vietų užvirė pragarą ir greitai tapo vienomis iš labiausiai dominuojančių viruso atmainų. Pasirodo, šie subtiliai mutavę virusai gali sukelti problemų ir daugybei kitų gyvūnų, ne tik žmonėms.

Nauji labiau užkrečiami SARS-CoV-2 variantai daugelyje pasaulio vietų užvirė pragarą ir greitai tapo vienomis iš labiausiai dominuojančių viruso atmainų. Pasirodo, šie subtiliai mutavę virusai gali sukelti problemų ir daugybei kitų gyvūnų, ne tik žmonėms.

REKLAMA

Mokslininkai atrado galimą ryšį tarp kačių bei šunų, užsikrėtusių JK B.1.1.7 variantu, ir padidėjusios miokardito, širdies raumens uždegimo, rizikos. Kita mokslininkų komanda nustatė, kad naujieji variantai gali užkrėsti peles, skirtingai nei pradinės viruso atmainos, kurios negalėjo to padaryti.

Abu tyrimai yra išspausdinti, tačiau juos dar turi peržiūrėti kolegos. Jie išryškina būdą, kuriuo naujieji variantai keistai ir įdomiai formuoja COVID-19 pandemiją.

Augintiniai ir galimos širdies problemos

Teksaso A&M universiteto mokslininkai užfiksavo, kad šuo ir katė iš to paties namų ūkio Brazos apygardoje buvo užkrėsti Jungtinės Karalystės SARS-CoV-2 variantu (B.1.1.7). Manoma, kad tai yra pirmasis žinomas atmainos, kuria užsikrėtė gyvūnas, atvejis.

REKLAMA
REKLAMA

Katės ir šunys, užsikrėtę SARS-CoV-2 infekcijomis, buvo pastebėti ir anksčiau. Dar 2020 m. kovo mėn. paaiškėjo, kad katės ir šunys gali gauti teigiamą SARS-CoV-2 testą, nors neatrodė, kad jie serga šia liga. Tačiau veterinarijos gydytojai, dirbantys naminių gyvūnėlių ligoninėje pietryčių Anglijoje, pastebėjo koreliaciją tarp augintinių, užsikrėtusių JK variantu, ir miokardito, širdies raumens uždegimo.

REKLAMA

Jie pastebėjo, kad nedidelis, bet stebinantis skaičius šunų ir kačių sirgo miokarditu tuo pačiu metu, kai Didžiojoje Britanijoje pradėjo plisti B.1.1.7 variantas. Pastebėję šią tendenciją, jie ištyrė aštuonias kates ir tris šunis. Nors nė vienas iš gyvūnų anksčiau nesirgo širdies ligomis, laboratoriniai tyrimai atskleidė širdies sutrikimus. Jie atrado, kad daugumai šeimininkų per 3–6 savaites, prieš susergant augintiniams, pasireiškė COVID-19 simptomai arba jų testai buvo teigiami. Septyniems gyvūnams atlikti polimerazinės grandininės reakcijos (PGR) testai. Trys iš jų buvo užkrėsti B.1.1.7 variantu. Buvo nustatyta, kad dar trys turi SARS-COV-2 antikūnų, o tai rodo, kad jei testai būtų atlikti anksčiau, jie galėjo suteikti daugiau teigiamų rezultatų.

REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkai nori pabrėžti, kad jų tyrimai, kuriuos galima perskaityti išankstinių mokslinių straipsnių serveryje „bioRxiv“, neturėtų sukelti panikos. Kol kas tai tik miglota koreliacija, o ne priežastinis ryšys, tačiau, jų teigimu, ryšį tarp naujojo JK varianto ir naminių gyvūnėlių infekcijų tikrai verta toliau tirti.

Pelės nepasiduoda koronavirusui, išskyrus jo variantus

Atskiras tyrimų projektas išryškino dar vieną neįprastą ryšį tarp SARS-CoV-2 ir gyvūnų. Originali koronaviruso atmaina neužkrėstų pelių, nes ji nėra gerai surišta su gyvūnų ląstelėse esančiu ACE2 receptoriaus baltymu ir todėl negali patekti į ląstelę. Tačiau nustatyta, kad Pietų Afrikos variantas (B.1.351) ir Brazilijos variantas (P.1) pasižymėjo mutacijomis, leidžiančiomis joms prisijungti prie pelės ACE2 receptoriaus ir užkrėsti jų ląsteles.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitaip tariant, originalios koronaviruso atmainos negali užkrėsti pelių, tačiau Pietų Afrikos ir Brazilijos variantai gali. Dokumentą, kuris dar turi būti peržiūrėtas kolegų, taip pat galima perskaityti išankstinių mokslinių straipsnių serveryje „bioRxiv“.

To pasekmės dar nėra aiškios, ypač todėl, kad tyrėjai nežino, ar variantus galima perduoti iš pelės į pelę (ar iš žmogaus į pelę). Tačiau tai didina nerimą keliančią galimybę, kad laukinės pelės ir galbūt kiti laukiniai graužikai gali veikti kaip natūralūs variantų rezervuarai.

„Šie rezultatai kelia didelius klausimus dėl pelių ar kitų graužikų, gyvenančių šalia žmonių, rizikos tapti antriniais SARS-CoV-2 rezervuarais regionuose, kur cirkuliuoja B.1.351, P.1 ar kiti specifiniai variantai, ir kur jie galėtų mutuoti ir užkrėsti žmones“, – daroma išvada straipsnyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų