• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Katastrofiška situacija Čekijoje: pralaimėjo kovą britiškajai atmainai

Kaltė tenka ne tik virusui, bet ir politinei situacijai šalyje

Daugelyje Europos šalių slūgstant koronaviruso pandemijos plėtrai, Čekijoje atsivėrė COVID-19 pragaras. Šalies premjeras ateityje įžvelgia „totalią katastrofą“, o ekspertai prabilo apie pralaimėtą kovą britiškajai koronaviruso atmainai.

Daugelyje Europos šalių slūgstant koronaviruso pandemijos plėtrai, Čekijoje atsivėrė COVID-19 pragaras. Šalies premjeras ateityje įžvelgia „totalią katastrofą“, o ekspertai prabilo apie pralaimėtą kovą britiškajai koronaviruso atmainai.

REKLAMA

„Dramatiškai auga sergančiųjų koronavirusu, gulinčių reanimacijoje ir pajungtų prie kvėpavimo aparatų skaičius. Šiandien aptarsime situaciją su medikais, su profsąjungomis, su opozicija. Vakarė vėl vyks Vyriausybės pasitarimas. Aišku, kol kas nėra ir kalbos apie mokyklų atidarymą“, – sausio 24-ąją pažymėjo Andrejus Babišas.

Plačiau apie Čekijos padėtį žiūrėkite TV3 reportaže:

Čekijos valdžia jau nurodė visiems gyventojams susibūrimo vietose dėvėti po dvi kaukes arba FFP2 ar KN95 respiratorius. Sveikatos apsaugos viceministro Vladimiro Cerny teigimu, laisvų vietų intensyvios terapijos skyriuose ligoninėse faktiškai nebeliko,  dabar likę vietų iki 15 proc. iš jų. Centrinis krizės štabas ir vyriausybės atstovai ketvirtadienį aptars galimybę vežti čekus į Vokietijos ligonines.

Siautėjantis virusas

Vasario 23-ąją vos 10,7 mln. gyventojų turinčioje Čekijoje buvo užfiksuota net 15,6 tūkst. naujų koronaviruso atvejų. Bendras susirgusiųjų ir dar nepasveikusiųjų skaičius pasiekė 127,2 tūkst. žmonių (didžiausias rodiklis nuo pat pandemijos pradžios), iš jų net 6,8 tūkst. yra gydomi ligoninėse (daugiau nei 1,3 tūkst. iš jų – sunkios būklės).

REKLAMA
REKLAMA

Antradienį Čekijoje buvo atlikti 39 tūkst. PGR testų ir beveik 48 tūkst. koronaviruso antigenų testų. Teigiamą rezultatą parodė 40,4 proc. testų. Ketvirtadienio rezultatai taip pat negali džiuginti – nustatyta dar 13,6 tūkst. naujų atvejų.

REKLAMA

Viso šalyje užfiksuota 1,184 mln. COVID-19 atvejų (tai yra, mažiausiai jau dešimtadalis populiacijos persirgo koronavirusu). Nuo ligos sukeltų komplikacijų mirė beveik 20 tūkst. žmonių.

Kalta įsisukusi britų atmaina?

Čekijos biologinių ir socialinių procesų modeliavimo centro mokslininkas Rene Livinsky pripažino, kad Čekija „pralaimėjo kovą britų koronaviruso mutacijai“, kuri gali sudaryti iki 80 proc. dabartinių naujų susirgimų atvejų.

Eksperto teigimu, valdžia eilinį sykį per lėtai sureagavo ir vėluoja įvesti atsakomąsias priemones.

REKLAMA
REKLAMA

Koronaviruso epidemija pastarosiomis savaitėmis smogė Čekijai itin skaudžiai. Šalyje užfiksuotas didžiausias naujų atvejų skaičius (tenkantis 1 tūkst. gyventojų) iš visų ES šalių, o pagal mirtingumą nusileidžiama tik Belgijai ir Slovakijai, rašoma „420on“.

Pasak R. Levinsky, kalta dėl to yra pernelyg lėta valdžios reakcija į labiau užkrečiamo „britiško“ koronaviruso protrūkį. Pirmieji užsikrėtusieji Kento koronaviruso atmaina šalyje buvo užfiksuoti šių metų pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Galvokime taip – mes turime dvi paraleliai besivystančias epidemijas vienu metu. Originali mutacija, į kurią dabar nukreiptos mūsų pastangos, daugiau ar mažiau išnyksta. Tačiau, tuo pat metu mes turime dramatišką britiškos mutacijos augimą. Mes ir vėl mėnesiu atsiliekame su mūsų atsakomosiomis priemonėmis“, – cituojamas mokslininkas.

R. Levinsky teigimu, šalis turėjo numatyti tai, aptikti ir pabandyti atitolinti šios mutacijos įsigalėjimą, tačiau taip nenutiko.

REKLAMA

„Dabar net nebėra prasmės tai daryti. „Diana Biotenologies“ duomenys rodo, kad britų mutacija pasireiškė 50-60 proc. tų, kurie buvo užsikrėtę prieš kelias savaites. Dabar šis skaičius gali siekti 70-80 proc. Mes pralaimėjome mūšį britų mutacijai“, – aiškino ekspertas.

Pasak jo, dabar tikėtis „optimistinių planų“, tokių kaip mokyklų atidarymas kovo mėnesį yra vis labiau mažai tikėtini. Nepaisant to, kad visuomenė jau pavargo nuo ribojimų, galima tikėtis ir dar griežtesnių sprendimų.

REKLAMA

Kalta ir sunki politinė situacija

Eksperto teigimu, dabar yra dvi išeitys – viena jų yra griežtas „lokdaunas“, tačiau jį sunku pasiekti dėl politinio susiskaldymo, antra – griežtai apriboti šalies pramonę, kuri viso karantino metu veikė be jokių ribojimų. Pavyzdžiui, įpareigoti bendroves testuoti darbuotojus arba priverstinai jas uždarinėti, kaip tai buvo padaryta su restoranais ir kitais verslais.

Pačioje Čekijoje susiklostė sunki politinė situacija, apsunkinanti valdžiai sprendimų priėmimus. Premjero A. Babišo Vyriausybė neteko parlamento daugumos palaikymo ir vasario 12-ąją netgi buvo pralaimėjusi kovą dėl nuo spalio 5-osios veikusio karantino pratęsimo šalyje. Tiesa, jau vasario 14-ąją jiems pavyko vėl įvesti ribojimus po to, kai buvo pasinaudota „regionų vadovų prašymais“, kas leido formaliai apeiti parlamento tvirtinimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Maža to, šalies Konstitucinis Teismas šią savaitę paskelbė, kad valdžios įvesti koronaviruso ribojimai buvo diskriminaciniai smulkiojo verslo atžvilgiu. Prekybininkų atstovai jau pradėjo skelbti „pergalę“ ir reikalauti leidimo atidaryti prekybos vietas.

Pasaulis 2021-aisiais susidurs su precedento neturinčia humanitarine krize. Šalims visą dėmesį koncentravus į kova su Covid-19 pandemiją, valstybės, kuriose vystosi konfliktai ir kurios susiduria su didelėmis krizėmis, yra priverstos verstis pačios – labiausiai pažeidžiami žmonės Žemėje už tai moka didžiulę kainą, perspėja Tarptautinio gelbėjimo komiteto (IRC) atstovai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų