Pateikiame politinių veikėjų, apie kuriuos kalbama, apžvalgą:
Kamala Harris
JAV viceprezidentė Kamala Harris (Kamala Haris), kuri nuo J. Bideno prisaikdinimo 2021-ųjų sausį sukiojasi aplink Ovalųjį kabinetą, galėtų tapti demokratų vėliavneše, ir tai atrodo gana akivaizdi alternatyva.
59-erių K. Harris, jamaikiečio ir indės dukra, JAV politikoje yra pionierė.
Ji buvo pirmoji juodaodė ir pirmoji moteris, tapusi Kalifornijos generaline prokurore, o vėliau – pirmoji JAV senatorė, kilusi iš Pietų Azijos.
Dabar ji yra pirmoji moteris ir pirmoji juodaodė viceprezidentė.
Dirbdama prokurore K. Harris pagarsėjo savo griežtumu – šį bruožą ji galėtų išnaudoti kampanijoje, kurioje, kaip manoma, daugiausia dėmesio būtų skiriama nusikalstamumui ir imigracijai.
Kai kurie liberalesni demokratai kritikuoja jos griežtas bausmes smulkiems nusikaltėliams, sakydami, kad jos neproporcingai paveikė mažumas.
K. Harris reitingai taip pat yra prasti, todėl demokratams greičiausiai tektų ieškoti kito sprendimo.
Gavinas Newsomas
Nėra taisyklės, pagal kurią kandidato į prezidentus rinkiminis partneris automatiškai pakeistų jį pasitraukimo atveju. Todėl tokiose kalbose vis iškyla Kalifornijos gubernatoriaus Gavino Newsomo (Gevino Niusomo) pavardė.
56 metų demokratas, buvęs San Fransisko meras, jau penkerius metus vadovauja tankiausiai Jungtinėse Valstijose apgyvendintai Auksinei valstijai ir padarė ją teisės į abortą prieglobsčiu.
Iki šiol jis atkakliai palaikė J. Bideną ir atmetė kalbas apie jo pakeitimą, o po itin prasto JAV vadovo pasirodymo debatuose su Donaldu Trumpu (Donaldu Trampu) praėjusią savaitę pareiškė, kad tokios kalbos yra „nenaudingos mūsų demokratijai“.
Tačiau G. Newsomas taip pat neslėpė savo prezidentinių ambicijų.
Pastaraisiais mėnesiais jis dažniau keliavo po užsienį, paleido reklamų, kuriose giriasi savo pasiekimais, ir investavo milijonus dolerių (eurų) į politinių veiksmų komitetą, paskatindamas spėliones, kad kandidatuos 2028 metais.
Gretchen Whitmer
Kita galima demokratų kandidatė – 52 metų Mičigano gubernatorė Gretchen Whitmer (Gretčen Vitmer).
Jos valstijoje gyvena gausi darbininkų klasė ir didelės juodaodžių bei arabų kilmės amerikiečių bendruomenės – pagrindinės rinkėjų grupės, kurias J. Bidenui sunkiai sekasi palenkti savo pusėn.
G. Whitmer, arši D. Trumpo kritikė, bene geriausiai žinoma dėl to, kad buvo tapusi kraštutinių dešiniųjų JAV kovotojų grupuotės parengto pagrobimo ir nužudymo sąmokslo taikiniu.
Mičiganas bus viena iš kertinių valstijų lapkričio 5-ąją vyksiančiuose rinkimuose, o tai, anot jos šalininkų, yra svarus argumentas įvardyti G. Whitmer kaip kandidatę pakeisti J. Bideną.
Pati moteris atmetė spekuliacijas apie kandidatavimą ir pirmadienį pareiškė, kad „didžiuojasi galėdama paremti Joe Bideną kaip mūsų kandidatą“.
„100 procentų palaikau jį kovoje už pergalę prieš Donaldą Trumpą“, – sakė ji.
Joshas Shapiro
Pensilvanijos gubernatorius Joshas Shapiro (Džošas Šapiras) vadovauja labiausiai svyruojančiai valstijai varžybose dėl Baltųjų rūmų.
51-erių vyras, kuris 2022-ųjų lapkritį buvo išrinktas įtikinamai nugalėjęs respublikonų varžovą ir 2023-iųjų pradžioje pradėjo eiti pareigas, anksčiau du kartus buvo išrinktas Pensilvanijos generaliniu prokuroru.
Jis yra pasmerkęs katalikų kunigus, seksualiai išnaudojusius tūkstančius vaikų, ir patraukęs baudžiamojon atsakomybėn liūdnai pagarsėjusią bendrovę „Purdue Pharma“, gaminusią stiprų opioidinį vaistą nuo skausmo „OxyContin“.
J. Shapiro yra talentingas oratorius ir prisiekęs centristas – tai savybės, galinčios padėti jam siekti prezidento posto.
Likę pasirinkimai
Tarp potencialių kandidatų pakeisti J. Bideną taip pat yra Ilinojaus gubernatorius J. B. Pritzkeris (Dž. B. Prickeris), Merilando gubernatorius Wesas Moore'as (Vesas Muras) ir Kentukio gubernatorius Andy Beshearas (Endis Beširas), tačiau jų galimybės kol kas nėra didelės.
Taip pat minimi senatorė Amy Klobuchar (Eimi Kloubušar) ir transporto sekretorius Pete'as Buttigiegas (Pytas Butidžedžas), kurie 2020 metų pirminiuose rinkimuose varžėsi su J. Bidenu.