Praėjus daugiau nei dvejiems karo metams, vis sunkiau rasti naujų, sveikų vyrų, kuriuos būtų galima siųsti į frontą. Dar balandžio mėnesį Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sumažino šauktinių amžiaus skaičių iki 25. Taip pat Vyriausybė reikalauja, kad visi 18–60 metų vyrai atnaujintų savo kontaktinius duomenis Ukrainos kariuomenėje ir visada su savimi turėtų oficialius registracijos dokumentus.
Svarbios sąlygos
„Pagrindinis JAV karinės pagalbos įstatymo rezultatas buvo aiški žinia Rusijai, kad Vakarai ir JAV palaikys Ukrainą, kad ir kas nutiktų. Jiems nebus lengva išlaikyti šį karą prieš Ukrainą“, – sakė Jurijus Sakas, Ukrainos strateginės pramonės ministerijos patarėjas.
Ukrainos kariuomenė šiuo metu kuria 14 naujų brigadų, kartu atstatydama esamų Ukrainos dalinių pajėgumus, kurie patyrė nuostolių. Kad tai padarytų, jiems reikėtų surinkti ir apmokyti maždaug 100 tūkst. naujų karių, teigia JAV Karo studijų instituto analitikas George'as Barrosas.
„Vidutinis 18–25 metų amžiaus ukrainietis daug mieliau kovotų gerai aprūpintame, aukštos moralės ir sanglaudos dalinyje, kai žino, kad gaus atsargų“, – sakė G. Barrosas.
Strateginiu požiūriu naujoji pagalba pakeitė žaidimo taisykles. Įranga iš karto pradėjo plūsti į šalį.
Konkrečiai į pagalbos paketą buvo įtraukti raketų sistemos „Patriot“ perėmėjai, galintys sustiprinti šalies energetikos infrastruktūros oro gynybą ir užkirsti kelią elektros energijos krizės paaštrėjimui. Be to, atvežta amunicijos, pavyzdžiui, 155 mm artilerijos sviedinių, kurie reikalingi atsakant į Rusijos smūgius.
„Tai tikrai labai reikalinga amunicija. Visą 2023 m. pabaigą ir kelis pirmuosius 2024 m. mėnesius ukrainiečių patrankos tylėjo, nes tiesiog fiziškai pritrūko šaudmenų arba jų buvo tiek mažai, kad teko juos normuoti“, – teigė G. Barrosas.
Prieš priimant amerikiečių pagalbos paketą, fronto linijoje iššaunamų artilerijos sviedinių santykis buvo 10:1 rusų naudai.
„Kai paketas buvo priimtas, tai iš karto pasireiškė pakilusia morale fronto linijose“, – sakė J. Sakas.
Didelis pokytis
Kyjivo centras vis dar gana judrus, minios žmonių keliauja per miesto centrą metro, kurio traukiniai, nepaisant vykstančios invazijos, atvyksta ir išvyksta greitai.
25-erių metų Mykytai, grįžusiam iš fronto, svaigsta galva. Daugelis kareivių pasakojo, kad sugrįžimas į miestų šurmulį gali sutrikdyti jų orientavimąsi aplinkoje. Mykyta sakė, kad pagalbos paketas iš karto pakėlė karių moralę. Jis papasakojo apie incidentą, kai prieš perduodant amerikiečių pagalbą jis paklausė vyresniojo karininko, ar jie galėtų nusitaikyti į 15 rusų karių grupę važiuojančią automobiliu.
„Mes nieko neturime“, – buvo atsakyta, ir jis negalėjo nieko padaryti.
Tačiau priėmus JAV pagalbos paketą ir į fronto liniją pradėjus tiekti naują ginkluotę ir amuniciją, Mykita sakė: „Dabar mes turime, kuo į juos smogti“.
Naujoji parama pakeis civilių gyvenimus ne tiek puolimo, kiek gynybos srityje. JAV karinė pagalba buvo labai svarbi užtikrinant, kad Ukrainos miestuose būtų įrengtos priešraketinės gynybos sistemos, būtinos siekiant užkirsti kelią tolesniam paralyžiuotos šalies energetikos infrastruktūros blogėjimui.
Dabar ukrainiečiai elektros energijos netenka kelis kartus per dieną. Sostinėje su nuolatiniais elektros energijos tiekimo sutrikimais kovojama stebint programėlę, kuri informuoja, kada bus nutrauktas elektros tiekimas.
Ir jei taip yra vidury vasaros, kaip šalis susidoros su artėjančia atšiauria žiema, kai temperatūra nukris gerokai žemiau nulio? Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra apskaičiavo, kad nuo invazijos pradžios iš šalies pabėgo 6,5 mln. civilių gyventojų iš daugiau kaip 40 mln. gyventojų, gyvenusių prieš karą. Daugelis ukrainiečių liūdnai kalba apie rudenį prasidėsiantį dar vieną masinį moterų ir vaikų išvykimą, kuris greičiausiai padės išvengti šių artėjančių žiemos problemų.
Tačiau nepaisant nieko, ukrainiečiai kaip niekada pasiryžę laimėti karą.