• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įsivaizduokite Morganą Freemaną, Donaldą Trumpą arba Margaret Thatcher. Nėra sunku mintyse atkurti jų balsą: kaip jie taria kai kuriuos žodžius, jų balso toną bei tembrą. Yra žinoma, kad net gerai neįsiklausant į šnekančio žmogaus sakomus žodžius, svarbią informaciją lengvai galima atskirti iš tokių ypatybių, kaip jų balso stiprumas ir aukštis.

Įsivaizduokite Morganą Freemaną, Donaldą Trumpą arba Margaret Thatcher. Nėra sunku mintyse atkurti jų balsą: kaip jie taria kai kuriuos žodžius, jų balso toną bei tembrą. Yra žinoma, kad net gerai neįsiklausant į šnekančio žmogaus sakomus žodžius, svarbią informaciją lengvai galima atskirti iš tokių ypatybių, kaip jų balso stiprumas ir aukštis.

REKLAMA

Iš balso taip pat galima suprasti tam tikras šnekančiojo biologines savybes: ar tai vyras, ar moteris, koks jo kūno sudėjimas, fizinė jėga, amžius, net ar jis jau lytiškai subrendęs. Pavyzdžiui Donaldo Trumpo balsas išduoda, kad tai vyresnis nei vidutinio amžiaus vyras. Tačiau, ar žinote, kad balsas taip pat labai daug gali pasakyti apie žmogaus patrauklumą, vaisingumą ir net tikimybę, kad jis gali būti neištikimas?

Tarp evoliucijos psichologų yra paplitusi teorija, žinoma kaip „niekšai prieš tėčius“ (angl. cads versus dads), kuri teigia, kad vyriškesni ir labiau dominuojantys vyrai yra ne tokie tėviški, ir paprastai savo vaikams bei anūkams skiria mažiau dėmesio, nei ne tokie vyriški šios lyties atstovai. Keista, tačiau atlikti tyrimai rodo, kad moteris, ypač artėjant ovuliacijai, labiau traukia būtent vyrai žemais balsais.

REKLAMA
REKLAMA

Manoma, kad taip yra dėl didesnės tikimybės susilaukti sveikesnių atžalų su žemo balso savininku. Taigi, žemesni balsai yra siejami su gausesniu sveikų vaikų ir anūkų skaičiumi, didesniu testosterono kiekiu, mažesne streso hormonų gamyba ir ilgesne gyvenimo trukme.

REKLAMA

Tačiau iš kitos pusės, žemą balsą turintys vyrai pačių moterų yra vertinami kaip labiau linkę būti neištikimi ir, apskritai, mažiau patikimi, todėl taip manančios moterys tokius vyrus dažniau renkasi trumpalaikiams santykiams. Tiesa, pirmenybę vyrams su aukštesniais balsais, labiau nei bet kuriuo kitu gyvenimo laikotarpiu, moterys teikia kai maitina krūtimi ir rūpinasi vaiku.

Manoma, kad balse yra užkoduota tai, kas padeda moterims įvertinti, ar vyras būtų ištikimas, ir ar juo galima pasitikėti. Tai gali paveikti vyro, kaip partnerio, patrauklumą, priklausomai nuo to ar moteris ieško tėviškos antrosios pusės potencialiems ilgalaikiams santykiams, ar tiesiog gerų genų.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip pastebėti, ar partneris bus neištikimas?

Tačiau ar balsas gali išduoti, kad žmogus galėtų būti neištikimas? Neseniai Jungtinių Amerikos Valstijų mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad taip. Eksperimento metu dalyviai klausėsi įvairių balso įrašų, ir, nors jiems nebuvo suteikta jokios informacijos apie šnekančiuosius, savanoriai turėjo įvertinti, ar tikimybė, kad kalbantysis galėtų būti neištikimas yra didelė, ar maža. Įdomu, tačiau moterys šią užduotį atliko geriau nei vyrai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kad balso skirtumai neturėtų įtakos eksperimento rezultatams, visuose įrašuose kalbėjo žmonės, kurių balsai yra vienodai patrauklūs ir turi panašų tembrą. Šnekantieji taip pat buvo panašaus kūno sudėjimo ir turėjo beveik identišką seksualinio aktyvumo istoriją (žinoma, išskyrus neištikimybę). Taigi kol kas nežinoma, kokios tiksliai balso savybės išduoda, ar šnekantysis galėtų būti neištikimas savo antrajai pusei.

REKLAMA

Tačiau iš balso atskirti gerus genus ir neištikimybės tikimybę geba ne tik moterys. Jeigu moteris nevartoja kontraceptikų, ciklo metu jos balsas kinta. Tikriausiai nestebina, kad labiau nei bet kuriuo kitu mėnesio metu, moters balsas vyrams yra patraukliausias, artėjant ovuliacijai (yra didžiausia tikimybė pastoti). Tai įdomu, nes nėra jokių kitų aiškių ženklų, kad moteris yra vaisinga (priešingai nei babuino patelės, kurių sėdmenys ovuliacijos metu paraudonuoja, arba elnio patelės, kurios išskiria specialų vaisingumą išduodantį kvapą).

REKLAMA

Balsas taip pat gali atskleisti, ar žmogus jums jaučia simpatiją. Vieno tyrimo metu, savanoriai turėjo įvertinti kita kalba šnekančių žmonių balsus ir pasakyti, ar jie, kaip potencialūs partneriai, yra patrauklūs, ar ne, o galbūt ar į juos tyrimo dalyviai žiūrėtų kaip į konkurentus.

Tyrėjai atrado, kad kalbant su patraukliais žmonėmis, pažemėja vyrų balsai, be to, tiek vyrai, tiek moterys pradeda labiau kaitalioti savo intonaciją, kad jų balsai būtų labiau dinamiški ir nepasirodytų monotoniški. Iš esmės, pastebint šiuos pakitimus, būtų galima pasakyti, ar žmogus, su kuriuo kalbatės, domisi jumis, ar ne.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip, žmogaus balso savitumas gali veikti kaip aplinkiniai vertina jo sveikatą, vaisingumą, patrauklumą, potencialią neištikimybę ir dar daugiau faktorių. Pastebėdami šias ypatybes, kartu su įvairiais kitais ženklais, į kuriuos atkreipiame dėmesį kalbėdami su kitu žmogumi, galime geriau įvertinti ir nuspręsti, su kuo norime leisti laiką, o kokių partnerių geriau vengti. Tačiau kitą kartą, kai klausysitės žmogaus ir vertinsite jį pagal jo balsą, prisiminkite, kad ir jis atkreipia dėmesį į tai, kaip skambate jūs.

Autoriai: Viktoria Mileva podoktarantūros stažuotoja Sterlingo universitete ir Juanas Davidas Leongomezas evoliucijos psichologijos docentas El Boskė universitete. Straipsnis yra perpublikuotas iš „The Conversation“ pagal „Creative Commons“ licenciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų