„Devynis ne sezono mėnesius maitinamės iš vasarą uždirbtų pinigų. Beveik baigėme tai, kas buvo atidėta juodai dienai, neįsivaizduojame, ką daryti toliau. Poilsiautojų trūkumas yra nesėkmė, tai bus alkana žiema“, – „Radio Svoboda“ pasakojo vietinis viešbučių verslo savininkas.
Okupantai bando įtikinti miesto gyventojus, kad greitai viskas susitvarkys. Jie pradėjo remontuoti kai kuriuos kelius ir žada atkurti dujų tiekimą. Tačiau vietiniai rusų pasakomis netiki. Jie mano, kad visas šis „dosnumas“ skirtas tik tam, kad žmonės nustotų laukti Ukrainos ginkluotųjų pajėgų išvadavimo.
„Kodėl tai daroma? Kad žinotume, kad neva naujų Ukrainos šeimininkų čia nebus, nelaukite išvadavimo, mes stengiamės už jus, daugiau pinigų remontui – mažiau pinigų raketoms“, – svarstė vienas miesto gyventojų.
Vietiniams labai nepatinka, kad okupantai visur kabina savo trispalves ir šūkius. Žmones slegia, kai rašistai, kaip jie vadina rusų okupantus, primeta jiems savo ideologiją. Kaip prisipažino viena moteris, tarp reklaminių stendų su Rusijos vėliavomis jai net sunku kvėpuoti. Žmonės jaučiasi kaip kaliniai miesto dydžio kolonijoje.
Įsibrovėlių kontroliuojama „valdžia“ bando pritraukti darbuotojus, nes mieste neužtenka nei mokytojų, nei policininkų. Žinoma, daugelis atsisako dirbti priešui. Tačiau yra ir tokių, kurie neturėjo kito pasirinkimo arba perėjo į okupantų pusę.
Mokytojai, atsisakę mokyti vaikus pagal rusišką mokymo programą, bijo vesti internetines pamokas ir dirbti nuotoliniu būdu Ukrainos mokyklose. Kaimynai ir kiti okupantams ištikimi žmonės tokius mokytojus gali išskųsti okupantams.
Žmonės beveik neturi pinigų. Visur eilės, sumaištis. Sulaukti okupantų „pagalbos“ vyresnio amžiaus žmonėms beveik neįmanoma.
Taip pat mieste didelė problema dėl augančių kainų. Iš žmonių aktyviai lupikauja spekuliantai. Kai kurias prekes vietiniai turi užsisakyti iš pardavėjų, kurie jas atveža iš Zaporižios. Gana problemiška pirkti vaistus, nes jiems kainos užkeltos net labiau nei maisto produktams.
„Esame įpratę, kad produktai brangūs, grūdų ir sviesto neužsisakysi. Bet užsakome higienos priemones. Įsivaizduokite, dezodorantas pas mus kainuoja 150–200 (4–5,5 eurai) grivinų. Ir taip su visko. Indų ploviklis – 60–80 (1,6–2,2 euro) grivinų. Daugelis žmonių atsiveža prekes ar gauna siuntinius ir perparduoda iš savo rankų, turime klestintį spekuliantų verslą“, – sakė miesto gyventojas.