• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Keturi iš dalies okupuoti Ukrainos regionai, kuriuos Vladimiras Putinas 2022 m. paskelbė Rusijos teritorija, turėjo ypatingą vaidmenį rinkimuose. Deportacijos, vietos lyderių sulaikymas bei priverstiniai įkalinimai, tėra šių regionų kasdienybė, kurioje gyvena šimtai ukrainiečių.

12

Keturi iš dalies okupuoti Ukrainos regionai, kuriuos Vladimiras Putinas 2022 m. paskelbė Rusijos teritorija, turėjo ypatingą vaidmenį rinkimuose. Deportacijos, vietos lyderių sulaikymas bei priverstiniai įkalinimai, tėra šių regionų kasdienybė, kurioje gyvena šimtai ukrainiečių.

REKLAMA

Okupuotose Ukrainos teritorijose, Rusijos prezidento rinkimuose kareiviai su balsadėžėmis ėjo nuo namo prie namo. Vaizdas, kurį sukūrė Rusijos televizija, buvo beveik toks pat nuspėjamas kaip ir galutinis rezultatas: kruopščiai kuriami dėkingų ukrainiečių, besidžiaugiančių, kad jie atsidūrė Rusijos valdžioje, vaizdai.

Siunčiama aiški žinutė

Tai bus žinia vietos gyventojams, kad nėra jokios alternatyvos Rusijos kontrolei, ir pasakojimas žmonėms Rusijoje apie tariamai laimingus gyventojus, sveikinančius savo naujuosius valdovus. Pasakojimas taip pat bus specialiai kuriamas vienintelei auditorijai – V. Putinui.

REKLAMA
REKLAMA

„Svarbiausia, kad rezultatai bus skirti parodyti carui, kad jo naujųjų teritorijų gyventojai iš tikrųjų jį myli“, – prieš pat rinkimus sakė vienas aukšto rango Ukrainos saugumo pareigūnas.

REKLAMA

Tačiau tikroji istorija yra visai kitokia, kaip rodo portalo  „The Guardian“ atliktas tyrimas apie gyvenimą vienoje iš keturių Rusijos iš dalies aneksuotų teritorijų – Zaporožės regione.

Dešimtys interviu su dabartiniais ir buvusiais gyventojais, taip pat informacija iš nutekintų Kremliaus dokumentų rodo, kad rinkimai buvo dar vienas etapas, kuriuo Rusija bandė įtvirtinti savo valdžią okupuotoje teritorijoje, o prievartos, teroro ir gyventojų perkėlimo būdu vykdomas valdymas yra paslėptas po plonu teisėtumo sluoksniu.

REKLAMA
REKLAMA

Rusijos valdžia grasinimus ir smurtą naudoja nuo pirmųjų okupacijos dienų. Pirmosiomis karo savaitėmis Maskvos kariai užėmė apie du trečdalius Zaporožės regiono, be didesnių mūšių įžengė į Melitopolio ir Berdiansko miestus ir perėmė Zaporožės atominės elektrinės, didžiausios Europoje, kontrolę. Fronto linija galiausiai nusistovėjo maždaug už 32 kilometrus į pietus nuo Zaporožės miesto ir nuo to laiko beveik nepasikeitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirmas žingsnis – sulaikyti vietos lyderius

Kiekviename mieste vienas pirmųjų Rusijos kariuomenės veiksmų atvykus buvo sulaikyti vietos lyderius ir daryti jiems spaudimą dirbti okupantams. Dauguma merų atmetė spaudimą ir atsisakė bendradarbiauti.

Molochansko mieste, kuriame prieš karą gyveno apie 12 tūkst. žmonių, rusai suėmė merę Iryną Lypką, jos pavaduotoją, sekretorę ir vairuotoją. Ji buvo uždaryta į beorę kamerą policijos nuovados rūsyje netoliese esančiame Tokmako mieste.

REKLAMA

Dažniausiai naktimis ji būdavo vedama į viršų, kur ją tardydavo vyrai su balaklavomis ir reikalaudavo pereiti pas rusus. Jie sakė, kad jei ji atsisakys, bus teisiama už „antirusišką agitaciją“ ir visą gyvenimą praleis Sibiro kalėjime. Jie sakė, kad jos sūnūs taip pat pateks į bėdą. Naktimis ji girdėdavo iš gretimų kamerų sklindančius kankinamų vyrų riksmus ir dejones.

„Mačiau haliucinacijas, pradėjau girdėti savo vaikų balsus. Galvojau, ką daryčiau, jei mano sūnus būtų kankinamas mano akivaizdoje? – prisiminė ji. Vis dėlto jai pavyko rasti jėgų pasipriešinti ir po 24 nelaisvėje praleistų dienų ji buvo paleista. Po dviejų savaičių ji pabėgo į Ukrainos kontroliuojamą teritoriją.

REKLAMA

Visoje okupuotoje teritorijoje vyko panašūs „pokalbiai“ su merais ir vietos lyderiais. Ilgainiui rusai kiekviename mieste ir kaime įsteigė marionetines valdžios institucijas. Kartais jie grasinimais išsireikalaudavo sutikimą. Kitais atvejais jie pasitelkdavo buvusius pareigūnus, turinčius nuoskaudų, kurie tapdavo noriais bendradarbiais, arba oportunistus, neturinčius valdymo patirties. Vasylivkos mieste meru tapo vietinis aktorius, vadovavęs vaikų fotosesijas rengiančiai agentūrai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visiems, kurie sutiko bendradarbiauti, gresia ilgos laisvės atėmimo bausmės, jei Ukraina susigrąžins teritoriją.

Okupantai vykdo deportacijas

Nuo 2022 m. liepos iki 2023 m. gegužės Rusijos okupacinė valdžia Zaporožės regione vykdė oficialią gyventojų, užsiimančių laisvai apibrėžta „Rusijos valdžios organų diskreditavimo“ veikla, deportavimo politiką. Valdžios institucijos su pasididžiavimu skelbė siaubą keliančius vaizdo įrašus, kuriuose kaukėti vyrai drebančioms aukoms perskaito įsakymą deportuoti, o tada liepia eiti per fronto liniją Ukrainos teritorijos link be jokio turto.

REKLAMA

Neseniai duodamas interviu vienam Rusijos vaizdo tinklaraštininkui, Rusijos paskirtas Zaporožės gubernatorius, buvęs Ukrainos parlamento narys Jevgenijus Balickis, pristatė šias deportacijas kaip humanitarinę priemonę.

„Ką daryti su moterimi su trimis vaikais, kuri turi kitokias pažiūras ir nelaiko Rusijos savo tėvyne? Ji nemano, kad tai, kas vyksta, yra teisinga. Ką, mums ją nužudyti? Akivaizdu, kad mes juos tiesiog išspyrėme... Nenorėjome, kad ant mūsų rankų būtų nekaltų žmonių kraujas vien dėl to, kad jie nemano taip, kaip mes“, – sakė J. Balickis.

REKLAMA

Deportacijos suintensyvėjo

Deportacijos suintensyvėjo po vadinamojo „referendumo“ 2022 m. rugsėjį. Tariamai visuotinai išreikšta parama Rusijos aneksijai, tačiau iš tiesų šis neteisėtas balsavimas vietos valdžios institucijoms suteikė dar vieną būdą išaiškinti potencialius Ukrainos šalininkus.

Vienas septyniasdešimtmetis vyras, prašęs neviešinti jo tapatybės, nes turi giminaičių, tebegyvenančių okupuotoje teritorijoje, pasakojo, kaip kelios vietinės moterys, lydimos ginkluotų rusų kareivių, ėjo gatve jo kaime, eidamos nuo namo prie namo su urna, skirta balsuoti referendume. Jis pasakė joms, kad nenori balsuoti. Jos pasakė, kad viskas gerai, ir prie jo pavardės padarė įrašą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vėliau tą pačią naktį grupė kareivių įsiveržė į jo namus, pargriovė jį ant žemės ir pradėjo mušti bei spardyti kojomis. Po kelių minučių jie pasakė, kad po kelių dienų sugrįš ir jis bus oficialiai deportuotas iš regiono kaip pavojingas antirusiškas asmuo.

Jis išvyko savo noru, su vienu maišu daiktų, ir dabar gyvena vieno kambario bute nedideliame Lenkijos miestelyje. Ir jis tik vienas iš dešimčių tūkstančių ukrainiečių iš Zaporožės regiono, išvarytų iš savo namų. Jis paliko šeimos narius, žmonos kapą, gyvulius, automobilį ir namą, kuriame gyveno nuo 1970-ųjų.

REKLAMA

„Mano kūnas yra čia, bet mano siela yra ten. Namuose buvau kažkam naudingas. Čia tai svetima šalis, svetima kalba. Aš niekam nereikalingas“, – sakė jis.

Įkalinti ukrainiečiai

Be deportacijų, Rusijos valdžia pagrobė tūkstančius vietinių ukrainiečių, laikomų pavojingai proukrainietiškai nusiteikusiais. Daugelio jų šeimos jau kelis mėnesius neturi jokių žinių apie dingusius artimuosius.

Nedideliame name Zaporožės pakraštyje Tetiana Dolženko pasakojo apie savo sūnų Maksimą, IT specialistą, kuriam karo pradžioje buvo 31-eri. Maksimas nuo 2014 m. Maidano revoliucijos aktyviai veikė Ukrainos nacionalistų sluoksniuose, o gegužės pradžioje, auštant, į Dolženko namus atvyko trys ginkluoti vyrai. Jie išdaužė šeimos namų langus ir duris ir išvilko Maksimą į gatvę. Ten jį nurengė ir pradėjo mušti, o paskui įstūmė į laukiantį automobilį.

REKLAMA

Tetiana ėjo iš vieno policijos komisariato į kitą ir klausinėjo naujienų apie sūnų, tačiau niekas negalėjo suteikti jokios informacijos. Tik 2022 m. spalį keli rusų kareiviai atėjo į jos butą ir pranešė, kad Maksimas yra gyvas ir laikomas rūsyje, esančiame už 10 minučių kelio nuo jos namų. Jie sakė atėję perduoti jai sūnaus sveikinimų gimtadienio proga. Ji manė, kad šis neįprastas geros valios gestas atsirado todėl, kad vieną iš kareivių kankino sąžinė.

REKLAMA
REKLAMA

„Mačiau jo akyse, kad jis suprato, į ką įsivėlė. Akys niekada nemeluoja“, – prisiminė ji.

2022 m. gruodį Rusijos naujienų agentūra „RIA Novosti“ paskelbė vaizdo įrašą, kuriame teigiama, kad Maksimas yra neseniai sulaikytas Ukrainos nacionalistas, kuris dabar „savanoriškai duoda parodymus“ apie savo nusikaltimus. Šis vaizdo įrašas buvo bent jau įrodymas, kad Maksimas vis dar gyvas. Tačiau tai buvo paskutinis jo ženklas. Tetiana girdėjo gandą, kad jis galėjo būti perkeltas į Krymą, kur laikoma daug pagrobtų civilių, tačiau jau 14 mėnesių apie Maksimą nebuvo jokių žinių.

Praėjusią vasarą Tetiana bandė išvykti iš Melitopolio, tačiau vietos policija nedavė leidimo išvykti. Kad palengvintų procesą, ji paprašė išduoti rusišką pasą – okupacinė valdžia labai skatina tai daryti visus gyventojus. Norėdama jį pasiimti, ji buvo priversta sugiedoti Rusijos himną po V. Putino portretu.

Susigrąžinti bet kokia kaina

Sausio mėnesį su naujuoju pasu ji išvyko į Zaporožę. Anksčiau kelionė trukdavo 45 minutes, dabar ji užtrunka keturias dienas, didžiule kilpa per Rusiją, nes neįmanoma kirsti fronto linijos.

Tetiana Zaporožėje bando pradėti gyvenimą iš naujo ir ieškoti darbo. Tačiau ją kankina sūnaus buvimo vieta.

„Man reikia jį susigrąžinti, jis yra viskas, ką turiu“, – sakė ji.

Vasario mėnesį Ukrainos saugumo tarnyba SBU pranešė Tetianai, kad Maksimo pavardė buvo įtraukta į rusams pateiktą sąrašą, kuriame buvo prašoma patvirtinti jo buvimo vietą. Tačiau rusai nepatvirtino, kad laiko kalinį tokiu vardu.

REKLAMA

Kyjivo paskirtas Zaporožės regiono gubernatorius Ivanas Fiodorovas interviu sakė, kad rusai vien iš Melitopolio pagrobė 1 tūkst. civilių gyventojų.

„Kai kurie iš jų atsirado Rusijos teismų salėse, kai kurie yra kalėjimuose Kryme arba Rusijos viduje. Tačiau beveik apie pusę jų neturime visiškai jokios informacijos apie jų buvimo vietą“, – sakė jis.

Pakartotinis apgyvendinimas ir perauklėjimas

Nors daugelis viešai prieinamų okupacinių pareigų atiteko kolaborantams, kietasis Rusijos valdžios kraštas – teisėsauga ir FSB saugumo tarnybos – visas importuotas iš Rusijos.

Zaporožės srities FSB vadovas Aleksandras Gaglazovas buvo perkeltas iš Rusijos Tambovo srities regioninės FSB vadovo pareigų, o galingojo Rusijos tyrimų komiteto vadovas Aleksandras Carkajevas atvyko iš darbo Sachalino saloje, esančioje už aštuonių laiko juostų toli Rusijos rytuose.

Siekdami išlaikyti pranešimų kontrolę, rusai ėmėsi ne tik griežtosios jėgos, bet ir propagandos priemonių.

Estijos interneto svetainei „Delfi“ nutekinti Kremliaus vidaus finansiniai dokumentai, kuriais dalijosi kelios kitos žiniasklaidos priemonės, įskaitant „The Guardian“, rodo šių pastangų mastą.

Viename 2023 m. sausį datuotame dokumente teigiama, kad 6,6 mlrd. rublių (65 mln. eurų) skirta įvairiems projektams okupuotose teritorijose, susijusiems su naujų valstybės tarnautojų mokymu, „jaunimo švietimo programomis“ ir Rusijos interneto cenzoriaus „Roskomnadzor“, kuris blokuoja „nepageidaujamas“ interneto svetaines ir stebi naudojimąsi internetu, infrastruktūros diegimu.

REKLAMA

2023 m. birželį sudarytoje skaičiuoklėje išdėstytas federalinis biudžetas, skirtas keliems naujiems propagandinės žiniasklaidos ištekliams okupuotoje Zaporožėje, įskaitant interneto svetaines, „Telegram“ kanalus ir nuomonės formuotojus. Joje teigiama, kad 2023 m. regionui skirta 144 mln. rublių (1,4 mln. eurų), o 2024 m. šią sumą siūloma padvigubinti.

Rinkimai ir ateitis

Pastarosiomis savaitėmis Rusijos pareigūnai, kaip pranešė keli regione tebegyvenantys žmonės, ėjo nuo namo prie namo, tikrino, kurie gyvenamieji namai yra tušti ir galėtų būti perkelti, ir spaudė to dar nepadariusius ukrainiečius priimti Rusijos pilietybę.

Zaporožės universiteto pastate dirba įvairių okupuotų miestų savivaldybių vadovai tremtyje, po vieną miestą kiekvienoje klasėje. Molochansko meras Lypka teigė, kad žmones, kurie liko okupacijos sąlygomis, galima suskirstyti į tris kategorijas: tuos, kurie džiaugiasi Rusijos valdžia, pagyvenusius žmones, kurie buvo papirkti pažadais apie didesnes pensijas, ir tuos, kurie nuleidę galvas tyliai laukia Ukrainos kariuomenės.

Institucijos sunerimusios

Dėl partizanų keliamos grėsmės Rusijos valdžios institucijos yra sunerimusios, todėl prieš balsavimą dar labiau sustiprino saugumą. Tačiau reikės daugiau nei partizanų, kad Rusijos valdžia būtų galutinai išstumta, o nesėkmingas Ukrainos karinis puolimas praėjusiais metais buvo psichologinis smūgis proukrainietiškai nusiteikusiems teritorijos gyventojams.

REKLAMA

„Laukti darėsi vis sunkiau ir sunkiau, todėl pardaviau baldus ir televizorių, kad turėčiau pinigų kelionei, ir pagaliau išvykau“, – sakė 58 metų Pavlo Dvoreckis, neseniai atvykęs į Zaporožę iš Molochansko, ir sunkiai kalbėjo nesulaikydamas ašarų. Jo sūnus kariauja Ukrainos kariuomenėje, o tai reiškė, kad Rusijos kariai jo namuose nuolat darė kratas ir reidus. Netrukus po jo išvykimo paskambino draugai ir pasakė, kad dabar į jo namus įsikėlė 10 rusų kareivių.

Iki šiol maždaug pusė regiono gyventojų išvyko savo noru, be deportuotų ar pagrobtųjų. Daugelis jų dabar yra Zaporožės mieste, kiti išsibarstę kitose Ukrainos vietose ir Europoje, tikėdamiesi, kad Ukrainos kariuomenė išlaisvins teritoriją ir jie galės grįžti namo.

Iš Ukrainos kontroliuojamos teritorijos policija ir SBU saugumo tarnyba stebi įvykius okupuotose teritorijose ir sudaro vietos kolaborantų sąrašus, kuriuos vėliau gali panaudoti. Molochanske rusams perėjo vadovauti karinės verbavimo tarnybos pareigūnas, taip pat vietos tarybos narys, parašęs miesto himną. Lypka turi net draugų, kurie sutiko bendradarbiauti, ir jai vis dar sunku suprasti jų motyvus.

„Man galvoje sumaištis“, – liūdnai pasakė ji.

Apie tai, kas bus, jei ir kai Ukraina atgaus teritoriją, galvoja visi. Tokiuose miestuose kaip Iziumas, kuris 2022 m. buvo okupuotas vos penkis mėnesius, Ukrainai atgavus kontrolę, kaltinimai ir įtarinėjimai buvo visagaliai. Zaporožės regione, kur okupacija artėja prie dvejų metų ribos, išnarplioti žmonių motyvaciją ir įžvelgti neaiškią ribą tarp išgyvenimo ir kolaboravimo bus kebli ir, tikėtina, skausminga užduotis.

„Kaip vėl sukurti taiką ir darną tarp mūsų piliečių? Tai bus didelė problema, viena didžiausių problemų“, – sakė I. Fiodorovas.

Su savo vatimėm tiesom
tavo prisiktos smegenys...
Vata ruoskimes visuotinai mobilizacijai!Kovosim za Urodinu iki paskutinio Putino klono!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų