„Vieningosios Rusijos“ partijos suvažiavime kandidatu į Rusijos prezidentus oficialiai buvo patvirtintas Vladimiras Putinas. Jis sudarė specialią pažadų rusams programa, pagal kurią kiekvienam garantuojamas darbas ir geras gyvenimas.
Vieni ekspertai dokumente įžvelgė visus „geros buržuazinės programos“ požymius, kiti prisiminė apie stalinizmo epochą ir komunistų partijos suvažiavimuose girdėtus šūkius. Stebėtojai teigia, kad apie prezidento pažadus iš karto po rinkimus užmirš net patys jų kūrėjai.
V. Putinas (nuotr. SCANPIX)
Įdomu tai, kad kandidato į prezidento postą programos pateikimas yra unikalus dalykas naujojoje Rusijos istorijoje: nei tas pats Putinas, kandidatuodamas pirmąją savo kadenciją, nei Dmitrijus Medvedevas 2008 metais jokių panašaus pobūdžio pažadų Rusijos gyventojams nebuvo pateikę.
Putino programa prasideda nuo dešimtmečio įvykių apibendrinimo, kurie rodo, kokias pergales iškovojo Rusija per jo valdymo laikotarpį. Vėliau dokumente siūloma pereiti prie „ryžtingų ir atsakingų veiksmų, skirtų šalies modernizacijai“, remiantis „rusų tautos dvasingumu ir vieningumu“.
V. Putinas (nuotr. SCANPIX)
Programoje rusams žadamas geras gyvenimas, kurį užtikrinti galima tik tuo atveju, jei valstybinės politikos centre bus šeimos institutas, o sveikata ir sveikas gyvenimo būdas taps prioritetu. Programoje žadama atnaujinti mokyklas, padidinti algas ir pensijas. Prezidentas žada, kad padarys viską, kad valdžia būtų „efektyviai kontroliuojama tautos“. Viso to pagrindas – modernizuota ekonomika.
Ekspertų nuomonė
Analitikai Putino programą vertina nevienareikšmiškai. Pasak Visuomeninio projektavimo instituto atstovo Michailo Rogožnikovo, dokumentas panašus į „gerą buržuazinę programą“: tezės apie „laisvės prioritetus“, „šeimos vertybes“, „privačios nuosavybės apsaugą“, „teisėsaugos organų represinio pobūdžio mažinimas“. Rogožnikovą kiek nustebino tai, kad visai nekalbama apie tai, kokie bus šių tikslų realizacijos mechanizmai.
Kita vertus, socialinių ir ekonominių tyrimų ekspertas Sergejus Belanovskis teigia, kad priešrinkiminė Putino programa yra parašyta „stagnacijos laikų komunistinės partijos suvažiavimų“ stilistika. Anksčiau tokius dokumentus skaitydavo tik valdžios pareigūnai, anot Belanovskio, rusai ir dabar turbūt šios programos neskaitys.
„Sąžiningos Rusijos“ frakcijos atstovė Oksana Dmitrijeva ciniškai teigia, kad Putino programos galima neskaityti, nes ir be to „puikiai žinoma, kas per žmogus yra šis kandidatas, kokia bus jo komanda ir ko iš jos tikėtis.
Ekspertai mano, kad šįkart Putino programa buvo būtina. 2000 metais jis nevykdė jokios priešrinkiminės programos, nes Rusija buvo pavargusi nuo Boriso Jelcino. 2004 metais Putino užnugaryje buvo ekonominė šalies sėkmė. Dabar jis nebeturi jokių kozirių, todėl turi kažkaip argumentuoti savo sugrįžimą į valdžią.
V. Putinas (nuotr. SCANPIX)
Kiti analitikai, analizuodami Putino pasirodyma „Vieningosios Rusijos“ suvažiavime, teigia, kad Putinas ruošiasi panaudoti Stalino įvaizdžio detales – Stalinas kaip „efektyvus vadybininkas“. Tai neturėtų stebinti, nes apie Putinos simpatijas Stalinui žiniasklaida rašė jau ne kartą.
Naudodamas tokią retoriką, Putinas sieks į savo pusę patraukti potencialius Rusijos komunistų partijos rėmėjus. Putinas savo pasirodymą partijos suvažiavime baigė fraze, labai panašia į vieną iš Stalino šūkių: „Su mumis tiesa! Pergalė bus mūsų!“