Pirmadienį prie Jungtinių Tautų (JT) vairo stojusiam buvusiam Pietų Korėjos užsienio reikalų ministrui Ban Ki-moonui (Ban Kimunui) teks ne tik spręsti daugybę krizių, bet ir vadovauti šios pasaulinės organizacijos reformavimo procesui.
62 metų diplomato veiksmus vykdant JT reformą, kurią 2005-aisiais pradėjo jo pirmtakas Kofi Annanas (Kofis Ananas), atidžiai stebės organizacijos narės, ypač Jungtinės Valstijos, kurios tvirtai rėmė Ban Ki-moono kandidatūrą į generalinio sekretoriaus postą.
Jungtinės Valstijos ir kitos narės nori užtikrinti efektyvesnį ir skaidresnį JT funkcionavimą bei administravimą ir griežtesnį etikos normų laikymąsi po virtinės organizaciją sukrėtusių skandalų, įskaitant triukšmą, kuris kilo paaiškėjus korupcijos ir pažeidimų mastui JT administruotoje Irako programoje "nafta už maistą".
Suprasdamas jo laukiančios užduoties svarbą Ban Ki-moonas spaudos konferencijoje gruodį sakė, kad sieks "atkurti pasitikėjimą Jungtinėmis Tautomis".
Vėliau keliuose interviu Pietų Korėjos diplomatas žadėjo daugiausiai dėmesio skirti pastangoms spręsti regioninius konfliktus įvairiose pasaulio vietose.
Baltųjų rūmų atstovas spaudai Scottas Stanzelas (Skotas Stanzelas) sekmadienį sakė, kad Ban Ki-moonas perima JT vairą tokiu metu, kai šios pasaulinės organizacijos laukia rimtas išbandymas.
"Jungtinės Valstijos pasikliaus jo vadovavimu, kad prisidėtų prie pastangų vesti organizaciją jau vykdomų reformų keliu ir paskatintų tolesnes reformas", - sakė S.Stanzelas.
Dar viena užduotis, kuri laukia Ban Ki-moono - tai ketinimai išplėsti 15-os narių Saugumo Tarybą, kurios sudėtis, kaip iš esmės sutaria visos organizacijos narės, neatspindi dabarties realijų.
Tačiau dėl nesutarimų tarp valstybių, ypač tarp veto teisę turinčių penkių nuolatinių Saugumo Tarybos narių - Jungtinių Valstijų, Prancūzijos, Didžiosios Britanijos, Rusijos ir Kinijos - dar nepatvirtintas joks planas dėl Tarybos narių skaičiaus padidinimo.
Be opių organizacijos vidaus problemų Ban Ki-moono pečius užguls daugybės įvairiuose pasaulio kampeliuose vykstančių konfliktų ir krizių našta, įskaitant karą Irake, Izraelio ir palestiniečių konfliktą, nesuliaujantį smurtą Sudano Darfūro regione bei prieštaringai vertinamas Irano ir Šiaurės Korėjos branduolines programas.
Iš JT būstinės Niujorke vadovaujama daugiau nei 100 000 "žydrųjų šalmų" pajėgų, kurios išbarstytos po visą pasaulį, pradedant Kongo Demokratine Respublika ir baigiant Kosovu bei Haičiu.
Ban Ki-moonui perėmus iš K.Annano generalinio sekretoriaus pareigas, JT narės nekantriai laukia, kai jis paskelbs, kas užims kelis svarbiausius postus šios pasaulinės organizacijos vadovybėje.
Sekmadienį naujasis generalinis sekretorius paskyrė indą Vijayą Nambiarą (Vidžają Nambiarą) savo specialiuoju patarėju, o Haičio žurnalistę Michele Montas (Mišel Monta) - savo atstove spaudai. Apie kitus svarbius paskyrimus savo sekretoriate Ban Ki-moonas ketina paskelbti artimiausiomis dienomis.
V.Nambiaras buvo K.Annano specialusis patarėjas ir anksčiau užėmė Indijos ambasadoriaus prie JT postą. M.Montas vadovauja JT radijo prancūzų redakcijai.
"Šie paskyrimai bus svarbus mano formuojamos komandos pamatas ir padės reformuoti sekretoriatą, kad būtų užtikrintas tęstinumas ir reikalingos permainos", - sakoma Ban Ki-moono pareiškime.