„Šiuo metu galiu pasakyti, kad iš esmės karo veiksmų nutraukimo laikomasi, nors mes turėjome keletą incidentų“, – sakė Ban Ki-moonas žurnalistams Ženevoje.
Paliaubas stebinti speciali darbo grupė „šiuo metu stengiasi užtikrinti, kad tai neišplistų toliau ir karo veiksmų nutraukimas tęstųsi“, sakė jis.
JT taikos pasiuntinys Sirijai Staffanas de Mistura naujienų agentūrai AFP sakė, kad darbo grupės susitikimas numatytas 15 val. vietos (16 val. Lietuvos) laiku.
Ban Ki-moonas sakė gavęs laišką iš pagrindinės Sirijos opozicinės grupuotės, kuriame „reiškiamas susirūpinimas“ dėl paliaubų pažeidimų, tačiau pridūrė, kad jų užtikrinimas yra būtinas, siekiant nenutrūkstamo humanitarinės pagalbos apgultiems sirams tiekimo.
„Tai labai svarbu, būtina, kad šalys laikytųsi savo pažado“ ir susilaikytų nuo šaudymo, sakė JT vadovas ir išreiškė viltį, kad paliaubos užtruks ilgiau nei dvi savaites.
Paliaubos, dėl kurių susitarė Vašingtonas ir Maskva, ir kurias palaiko JT, pirmadienį persirito į trečią dieną, nepaisant pavienių pranešimų apie paliaubų pažeidimus iš abiejų šalių.
Speciali tarptautinė darbo grupė, kuriai vadovauja Jungtinės Valstijos ir Rusija, paskutinį kartą buvo susitikusi šeštadienį, praėjus kelioms valandoms po karo veiksmų nutraukimo.
Sudaryta darbo grupė yra vienas iš kelių mechanizmų, skirtų prižiūrėti paliaubų sutarties vykdymą ir jo pažeidimus, nors sutartis nėra taikoma operacijoms prieš pagrindines džihadistų grupuotes – „Islamo valstybę“ (IS) ir „al Nusra Front“.
Šeštadienį, prasidėjus paliauboms, S.de Mustura žurnalistams sakė, kad „informaciją apie pažeidimus“ renka daugybė operacijų centrų visame pasaulyje.
Per penkias artimiausias paliaubų dienas humanitarinės pagalbos darbuotojai tiksi suteikti pagalbą papildomai 154 tūkst. žmonių, gyvenančių apgulties rajonuose.
S.de Mistura siekia kitą pirmadienį atnaujinti įstrigusias taikos derybas, jeigu tik pavyks iki to laiko išlaikyti paliaubas ir tiekti humanitarinę pagalbą gyventojams.
Pirmadienį JT pasiuntinys sakė, kad optimistiškai vertina galimybę kovo 7 dieną, kaip planuota, pradėti taikos derybas, tačiau „žinoma, viskas priklausys nuo to, kaip bus laikomasi paliaubų, karo veiksmų nutraukimo“ ir humanitarinės pagalbos tiekimo.
Per Sirijos konfliktą, prasidėjusį 2011 metų kovą, žuvo jau daugiau negu 270 tūkst. žmonių.