Tarptautiniai inspektoriai užantspaudavo visas Sirijos deklaruotas cheminių ginklų ir jų pirmtakų atsargas – iš viso apie 1 000 tonų, užkertant galimybę jas nepastebėtai paimti, ketvirtadienį pranešė pasaulinė cheminių ginklų priežiūros organizacija.
„Visos cheminių ginklų ir (pirminių) medžiagų atsargos apsaugotos antspaudais, kurių neįmanoma sulaužyti“, – Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW) atstovas Christianas Chartier (Kristijanas Šartjė) sakė naujienų agentūrai AFP, pridūręs, kad tų plombų neįmanoma nuimti nepažeidžiant.
"Kalbama apie 1000 tonų cheminių agentų, (kurie gali būti panaudoti ginklų gamybai) ir 290 tonų cheminių ginklų", - sakė Ch.Chartier.
OPCW ir Jungtinių Tautų (JT) inspektoriai privalo iki 2014 metų vidurio sunaikinti visą Sirijos cheminių ginklų arsenalą ir gamybos įrenginius, kaip tai numatyta JAV ir Rusijos susitarime, padėjusiame išvengti karinių smūgių prieš prezidento Basharo al Assado (Bašaro Asado) režimą.
"Ginklai ir jų (cheminiai) agentai yra atitinkamose vietose, kol kas mes negalime jų perkelti", - kalbėjo OPCW atstovas.
Sirija bendradarbiauja vykdant jos nuginklavimo operacijas ir deklaravo maždaug 1 290 tonų cheminių ginklų ir jų agentų.
Visa Sirijos deklaruota cheminių ginklų gamybos įranga buvo sunaikinta dar iki šeštadienio termino, sakė šaltinis pasaulinėje cheminių ginklų stebėjimo organizacijoje.
"Sirija užbaigė savo cheminių ginklų gamybos ir surinkimo įrengimų pavertimą nenaudojamais", - sakė šaltinis Cheminio ginklo uždraudimo organizacijoje (OPCW). Jis prašė neskelbti jo pavardės, nes oficialus pranešimas turi būti padarytas vėliau ketvirtadienį.
Inspektoriai iki penktadienio turėjo apsilankyti visuose Sirijos cheminių ginklų objektuose ir sunaikinti visą gamybos bei užpildymo įrangą pagal grafiką, kurį sudarė Hagoje įsikūrusi OPCW ir kurį paremia praėjusį mėnesį priimta Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos rezoliucija.
Dėl tos rezoliucijos susitarė JAV ir Rusija, norėdamos išvengti karinių smūgių Sirijai po rugpjūtį netoli Damasko įvykdytų mirtinų cheminių ginklų atakų, dėl kurių Vakarai apkaltino prezidento Basharo al Assado (Bašaro Asado) režimą.
Pirmąją nuo spalio 1-osios mėnesinę inspektorių ataskaitą JT vadovas Ban Ki-moonas (Ban Kimunas) nusiuntė Saugumo Tarybai.
OPCW vykdomoji taryba remdamasi Sirijos deklaracija iki lapkričio 15-osios nuspręs dėl "naikinimo gairių" Sirijos arsenalui.
Sirija taip pat pateikė deklaraciją apie savo veiklą, susijusią su cheminiais ginklais ir objektais, įvykdydama įsipareigojimus kaip nauja Cheminių ginklų konvencijos narė.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.