• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pagrindinė Sirijos opozicijos grupė apkaltino vyriausybę „išžudžius“ daugiau nei 1 300 žmonių per trečiadienį surengtą cheminę ataką netoli Damasko, o Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba pareikalavo „aiškumo“ bei išreiškė „didelį susirūpinimą“ dėl šių pareiškimų.

Pagrindinė Sirijos opozicijos grupė apkaltino vyriausybę „išžudžius“ daugiau nei 1 300 žmonių per trečiadienį surengtą cheminę ataką netoli Damasko, o Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba pareikalavo „aiškumo“ bei išreiškė „didelį susirūpinimą“ dėl šių pareiškimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Damaskas tokius kaltinimus griežtai neigia. Jie buvo paskelbti tuo metu, kai į Siriją yra atvykusi grupė JT inspektorių, norinčių ištirti ankstesnius pareiškimus dėl numanomų cheminių atakų, apie kurias buvo pranešusios abi pusės per jau 29 mėnesį vykstantį konfliktą.

REKLAMA

Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos narės siekia „aiškumo“ Sirijos opozicijos pareiškimuose, jog vyriausybės pajėgos panaudojo cheminius ginklus per vieną ataką netoli Damasko, trečiadienį pranešė Tarybai pirmininkaujančios Argentinos pasiuntinė.

JT generalinio sekretoriaus Ban Ki-moono (Ban Kimuno) biuras anksčiau pareiškė, kad jis buvo „sukrėstas“ tų pranešimų ir kad Sirijoje esantys JT cheminių ginklų ekspertai, atvykę ištirti ankstesnių kaltinimų, šiuo metu dalyvauja diskusijose su Damasku.

REKLAMA
REKLAMA

„Turi būti aiškumas dėl to, kas įvyko, o padėtis turi būti atidžiai stebima“, – Argentinos ambasadorė prie JT Maria Cristina Perceval (Marija Kristina Perseval) sakė po Tarybos posėdžio už uždarų durų.

Tarybos narės, kurios buvo informuotos apie padėtį JT generalinio sekretoriaus pavaduotojo Jano Eliassono (Jano Eliasono), „pasveikino generalinio sekretoriaus ryžtą užtikrinti išsamų, nešališką ir skubų tyrimą“, nurodė M.C.Perceval.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Diplomatė, kurios šalis pirmininkauja Saugumo Tarybai rugpjūčio mėnesį, sakė, kad jos narės išsakė „didelį susirūpinimą“ dėl Sirijos opozicijos pareiškimų.

Taip pat buvo išsakytas „stiprus raginimas nutraukti kovos veiksmus ir paskelbti paliaubas“, pridūrė ji..

„Visos Tarybos narės pripažįsta, kad bet koks cheminių ginklų panaudojimas – bet kurios pusės, bet kokiomis aplinkybėmis – yra tarptautinės teisės pažeidimas“, – sakė M.C.Perceval, pabrėždama, kad reikalinga „skubi humanitarinė pagalba aukoms“.

REKLAMA

Pasibaigus posėdžiui Taryba nepaskelbė oficialaus pranešimo.

Pasak diplomatų, tokiam žingsniui priešinosi Rusija ir Kinija, kurios anksčiau ne kartą demonstravo palaikymą Sirijos vyriausybei nuo šios krizės pradžios.

Vakarų šalių vyriausybės pareikalavo, kad Sirija nedelsiant sudarytų galimybes JT inspektoriams ištirti naujausius kaltinimus. Rusija, kuri yra sena Damasko sąjungininkė, atkartojo raginimus dėl būtinybės atlikti tyrimą, tačiau sakė įtarianti opozicijos ir ją palaikančių šalių „provokaciją“.

REKLAMA

Aktyvistų išplatintuose vaizdo įrašuose, kurių autentiškumas kol kas nepatvirtintas, matomi medikai, teikiantys pagalbą dūstantiems vaikams perpildytose ligoninėse.

Viename įraše matomi ant žemės suguldyti dešimčių žmonių, tarp jų daugelio vaikų, kūnai, kai kurie uždengti baltomis paklodėmis.

Tačiau pareiškimus dėl cheminio ginklo panaudojimo piktai paneigė Sirijos režimas, sakydamas, kad jais siekiama trikdyti JT inspektorių darbą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Opozicijos šaltiniai kaltino armiją surengus keletą cheminių atakų – iš jų vieną Damasko pietvakariniame priemiestyje Muadamijet al Šame, taip pat rytiniuose sostinės priemiesčiuose.

Aktyvistų tinklas, žinomas, kaip Vietos koordinavimo komitetai, pranešė apie šimtus aukų po „nusikalstamo režimo brutalaus nuodingųjų dujų panaudojimo“.

REKLAMA

Viename vaizdo įraše, paskelbtame portale „YouTube“, matoma, kaip lauko ligoninėje teikiama pirmoji pagalba vaikams, kuriems buvo uždėtos kvėpuoti padedančios deguonies kaukės. Gydytojai atrodė mėginantys gaivinti sąmonės netekusius vaikus.

Kitame įraše, kaip teigė aktyvistai, matomi masinės isterijos vaizdai po cheminės atakos rytiniuose priemiesčiuose.

REKLAMA

Viena mergina, apkabinusi galvą rankomis, nuolat kartojo „Aš gyva“, o vienas vyras stengėsi ją nuraminti.

Tačiau cheminių ginklų specialistai sakė, kad tie vaizdo įrašai nėra labai įtikinantys.

„Šiuo metu nesu visiškai įsitikinusi, nes žmonės, kurie jiems (aukoms) padeda nevilki jokių apsauginių drabužių ir neužsidėję respiratorių“, – sakė Suomijoje įsikūrusio cheminių ginklų konvencijos priežiūros instituto VERIFIN direktorė Paula Vanninen (Paula Vaninen).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Iš tikrųjų jie irgi būtų paveikti; jiems pasireikštų simptomai“, – aiškino ji.

Stokholmo taikos tyrimų instituto Cheminio ir biologinio saugumo projekto vadovas Johnas Hartas (Džonas Hartas) sakė, kad nei vienos iš numanomų aukų „vyzdžiai nebuvo susitraukę ... kas bylotų apie fosforo organinių nervus paralyžiuojančių medžiagų poveikį“.

REKLAMA

Opozicinės Nacionalinės koalicijos atstovas George'as Sabra (Georgas Sabra) sakė, jog daugiau nei 1 300 žmonių žuvo per „smūgį, nužudantį bet kokias politinio sprendinio Sirijoje viltis“.

Tačiau valstybinė naujienų agentūra SANA šiuos pranešimus atmetė kaip „visiškai klaidingus“ ir kaip „mėginimą neleisti JT tyrimo komisijai vykdyti savo misijos“.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų