„Nėra jokio pateisinimo smurtui, kai „Hamas“ ar Izraelio pajėgos beatodairiškai smurtauja prieš nekaltus civilius gyventojus. Tai visiškai draudžiama pagal tarptautinę teisę ir prilygsta karo nusikaltimui“, – bendrame išplatintame pareiškime teigė JT įgalioti, bet jos vardu nekalbantys ekspertai.
Jie pasmerkė tai, ką pavadino kryptingu ir mirtinu smurtu prieš civilius gyventojus Izraelyje.
Tačiau jie taip pat įspėjo, kad Izraelio „tolesnis neteisėtos Gazos Ruožo blokados griežtinimas“ turės pražūtingų padarinių visiems jo civiliams gyventojams.
„Griežtai smerkiame siaubingus „Hamas“ nusikaltimus, tyčinį ir plačiai paplitusį nekaltų civilių gyventojų, įskaitant pagyvenusius žmones ir vaikus, žudymą ir įkaitų ėmimą“, – sakė ekspertai.
„Šie veiksmai yra siaubingi tarptautinės teisės pažeidimai ir tarptautiniai nusikaltimai, už kuriuos būtina skubiai atsakyti“, – teigė jie.
„Taip pat griežtai smerkiame beatodairiškas Izraelio karines atakas prieš jau ir taip išsekusius palestiniečius Gazos Ruože, kuriame gyvena daugiau kaip 2,3 mln. žmonių, iš kurių beveik pusė yra vaikai“, – tęsė ekspertai.
„Jie jau 16 metų gyvena neteisėtos blokados sąlygomis ir jau išgyveno penkis didelius žiaurius karus, kurie vis dar neįvertinti. Tai prilygsta kolektyvinei bausmei“, – pridūrė jie.
JT ekspertai yra neapmokami, nepriklausomi asmenys, kuriuos įgaliojo Žmogaus teisių taryba. Jie nekalba JT vardu, bet pateikia jai savo išvadas.
Tarp pasirašiusiųjų buvo JT specialieji pranešėjai teisių okupuotose palestiniečių teritorijose, geriamojo vandens, tinkamo būsto, priverstinių dingimų, smurto prieš moteris, seksualinės prievartos prieš vaikus, savavališkų egzekucijų, Irano, maisto ir nežmoniško elgesio klausimais.
JT ekspertų bendri pareiškimai retai pritraukia tiek daug pasirašiusiųjų.
„Hamas“ šeštadienį netikėtai užpuolė Izraelį, įsiverždama į jo teritoriją ir vykdydama raketų atakas. Izraelis surengė atsakomuosius smūgius Gazos Ruožui. Per konfliktą žuvo šimtai žmonių tiek Izraelyje, tiek Gazos Ruože.
„Hamas“ yra palestiniečių kovotojų grupuotė, valdanti Gazos Ruožą, ji buvo įsitraukusi į keletą karų su Izraeliu nuo Gazos Ruožo perėmimo 2007-aisiais. Grupuotę teroristine yra pripažinęs Izraelis, Jungtinės Valstijos, Europos Sąjunga, Jungtinė Karalystė bei kai kurios kitos valstybės.
„Hamas“ remia Iranas, finansuodamas ginklų įsigijimą, juos pats tiekdamas ir suteikdamas karinius apmokymus. „Hamas“ politinis biuras veikia Katare, čia įsikūrę kai kurie jų lyderiai.
Gazos Ruože gyvena 2,3 mln. žmonių, tačiau teritorijai Izraelis su Egipto pagalba nuo 2007 metų taiko blokadą – apribojo prekių įvežimą į šią teritoriją ir jų išvežimą iš jos vandeniu, jūra ar oru bei pačių palestiniečių galimybes palikti šią teritoriją, išskyrus kelias dešimtis tūkstančių darbininkų.