Apie Putino parankinius rašo Laisvosios Rusijos forumas su tikslu paviešinti Putino režimą remiančius, bendrininkaujančius ir leidžiančius veikti asmenis.
Aleksandras Mamutas gimė 1960 m. sausio 29 d. Maskvoje, teisininkų šeimoje. 1982 m. baigė Maskvos valstybinio universiteto Teisės fakultetą. Baigęs studijas, 4 metus dirbo teisės patarėju spaustuvėje, po to įstojo į aspirantūrą ir išvyko dirbti į „Vnešekonombank“.
1990 m. Mamutas įkūrė advokatų kontorą „ALM-Consulting“ ir tapo vienu iš „Imperial“ banko įkūrėjų, kuris aptarnavo tokias įmones kaip „Interros Mikrodin“, „Gazprom“ ir „Lukoil Trading House“ dukterinės įmonės.
Aukštus Aleksandro Mamuto ryšius su valdžios atstovais suteikė jo tėvas, vienas iš Rusijos konstitucijos rengėjų ir prezidento atstovas Konstituciniame Teisme. 1993 metais Mamutas užėmė „Project Finance Company“ valdybos pirmininko pareigas, kur buvo pradėta aptarnauti Romano Abramovičiaus įmonė „Sibneft“.
Tais pačiais 1993 m. jis tapo vienu iš „Sedmoj kontinent“, mažmeninės prekybos tinklo, turinčio to paties pavadinimo parduotuvių tinklą Rusijoje, įkūrėjų.
1998 metais verslininkas ėjo prezidento administracijos patarėjo ekonomikos klausimais pareigas. 1999 m. tapo prezidento administracijos vadovo Aleksandro Vološino patarėju. 1999-2002 metais Mamutas buvo „MDM bank“ direktorių tarybos pirmininkas. 2002–2005 m. buvo „Troika-Dialog“ direktorių valdybos pirmininkas. 2006 metais jis sukūrė įmonę „SUP“, kuri 2007 metais tapo „LiveJournal“ savininke.
2008 m. jis įsigijo kino teatrą „Pioner“ (Maskva, Kutuzovskis, 21). 2009 metais Mamutas tapo 61% prekybos tinklo „SPAR“ Rusijos padalinio akcijų savininku. 2009 metais Mamutas už simbolinį 1 dolerį nusipirko „Torpedo Moskva“ futbolo klubą, tačiau po konflikto su A. V. Tukmanovu „Torpedo-ZIL“ futbolo klubas pateko į PFL. 2011 metais jis tapo „Nomos Bank“ akcininku. Mamutas taip pat turėjo 6,7 proc. „Otkrytije Bank“ akcijų.2011 m. gegužę Mamuto investicijų bendrovė „A&NN“ įsigijo britų knygynų tinklą „Waterstone's“.
2014 m. balandžio mėn., būdamas Rambler&Co grupės (apima Rambler.ru, Gazeta.ru, Lenta.ru, ir Afisha.ru LiveJournal portalus, Kanobu.ru socialinį tinklą, ir Price.ru platformą), generaliniu direktoriumi 2017 m. kovo pabaigoje – balandžio pradžioje įsigijo didžiausius Rusijos kino teatrų tinklus „Cinema Park“ (valdo 39 kino teatrus ir 348 kino sales) ir „Formula Kino“ (35 kino teatrai su 264 ekranais, 75 proc. akcijų buvo nupirkta iš „A1“ už 9–10,2 mlrd. rublių).
Nuo 2011 m. jis yra žurnalo „Forbes“ reitingo „200 turtingiausių Rusijos verslininkų“ sąraše. 2019 m. jis užėmė 42 vietą šiame reitinge su 2,5 mlrd. USD kapitalu.
Jo nuopelnai Putino režimui
Bendradabiavimas kuriant valstybės cenzūrą.
2000-ųjų pradžioje Mamutas nustojo būti aktyviu politinių procesų dalyviu. 2007 m., kai įsigijo „LiveJournal“, daugelis išreiškė susirūpinimą dėl šio portalo patikimumo, tačiau tais vegetarų laikais savininkas nedrįso menkinti „LiveJournal“ vartotojų pasitikėjimą.
2017 m. balandį portalo administravimas iš JAV LiveJournal Inc. buvo perduotas Mamutui priklausančiui „SUP Media“, kuris, remiantis interneto auditorijos nuomone, valdžios prašymu „prižiūri turinį ekstremizmo klausimais“.
Po Rusijos protestų prieš suklastotus rinkimų rezultatus 2011–2012 m. Kremlius pradėjo ataką prieš nepriklausomą ir pusiau nepriklausomą interneto žiniasklaidą. Aleksandras Mamutas tapo patogiu įrankiu Kremliaus politikai vykdyti. 2013 m. jis pakeitė portalo Gazeta.ru vyriausiąjį redaktorių, vėliau daugelis skaitytojų pastebėjo, kad portale suprastėjo skelbiamo turinio kokybė.
2014 m. asmeniniu sprendimu, be jokio paaiškinimo, jis atleido iš pareigų portalo Lenta.ru vyriausiąją redaktorę Galiną Timčenko, kuri per 10 darbo metų šiame poste pavertė naujienų svetainę viena populiariausių Rusijos internete. Timčenka buvo atleista po „Roskomnadzor“ įspėjimo dėl nuorodos į interviu su Ukrainos nacionalistų organizacijos „Dešinysis sektorius“ lyderiu Dmitrijumi Jarošu perdavimo trečiajai šaliai.
Kartu su Timčenko redakciją paliko 58 darbuotojai. Vietoj Timčenko leidiniui vadovavo patikimas asmuo – Aleksejus Goreslavskis, buvęs prokremliško interneto portalo „Vzgliad“ vyriausiasis redaktorius. 2016 metais jis vadovavo visai Mamutui priklausančiai žiniasklaidos grupei. 2017 metų vasarą tapo žinoma, kad Goreslavskis dirbs prezidento administracijoje. 2018 metų prezidento rinkimų išvakarėse jis tapo Prezidentūros viešųjų projektų departamento (PSD) vadovo pavaduotoju, o dabar kuruoja interneto žiniasklaidą Rusijoje.
Populiarios Rusijos interneto žiniasklaidos cenzūra 2013–2014 m. yra panaši į NTV ir TV-6 užgrobimą 2000-ųjų pradžioje. Aleksandras Mamutas, kaip Kremliaus valios vykdytojas, yra asmeniškai už tai atsakingas, o pasikeitus situacijai, itin svarbu jam priminti jo vaidmenį formuojant diktatūrą Rusijoje.