Nuo pat Vokietijos federacinės respublikos įsikūrimo JAV kontroliuoja šalies komunikacijas, - mano istorikas, profesorius, knygos „Stebima Vokietija” ("Überwachtes Deutschland”) autorius Josefas Foschepothas. Apie tai jis kalba antradieniniame interviu Vokietijos portalui http://www.sueddeutsche.de.
Interviu jis nurodo, kad JAV bei Jungtinė Karalystė stebėjo Vokietijos komunikacijas nuo pat Antrojo pasaulinio karo pabaigos. Pasak J. Foschepotho, Vokietijos Konstitucijai dažnai prieštaraujančios nuostatos esą buvo užkoduotos gynybinėse Vakarų sutartyse, nukreiptose prieš Rytų bloką (Sovietų Sąjungos ir jos satelitų, - balsas.lt).
„Naratyvas apie sparčiai, draugams padedant po karo išaugusią Vokietijos federacinę respubliką nėra, bet kuriuo atveju, visiška tiesa. Ne viskas buvo blogai, žinoma, bet didelių klaustukų“, - sako J. Foschepothas.
Anot jo, griaudintis Edwardo Snowdeno, „šnipinėjimo skandalas”neatskleidžia nieko naujo, nes Vakarų Vokietija, nuolat buvo stebima ir šnipinėjama, oficialiai sudariusi tai leidžiančią slaptą sutartį. Pasak jo, egzistavo slapti susitarimai, leidę šalims nugalėtojoms iš Vakarų netgi tiesiogiai kištis į šalies teisėsaugos sistemos darbą.
Slaptieji susitarimai, pasak istoriko, numatė ne tik tiesioginį NATO sąjungininkų karinį įsiveržimą, esant sovietinei grėsmei, bet ir galimybę asmeniškai įpareigoti Vakarų Vokietijos policininkus JAV slaptosioms tarnyboms teikti informaciją apie jas dominančius asmenis. Po to JAV pareigūnai jau galėjo spręsti – per 21 dieną – prašyti išduoti minėtus asmenis ar palikti juos vietos pareigūnų žiniai. „Dabar Vokietijos valdžia neturėtų įsivelti į naują šaltojo karo etpaą”, - teigia J. Foschepothas.