Botnetas „Qakbot“ buvo 15 metų gyvavęs kenkėjiškų programų tinklas, per kurį buvo galima patekti į privačius kompiuterius ir IT sistemas visame pasaulyje.
Tada operatoriai šią prieigą išnuomodavo nusikalstamoms grupuotėms, kad jos galėtų vykdyti savo išpuolius, paprastai pasisavindamos arba įšaldydamos taikinio sistemų duomenis ir reikalaudamos išpirkos už jų sugrąžinimą, kartais – milijonų dolerių.
„Qakbot“ buvo vienas iš liūdniausiai pagarsėjusių ir žalingiausių botnetų pasaulyje, sakė JAV prokuroras Martinas Estrada.
Pasak jo, tyrimas parodė, jog „Qakbot“ užkrėtė daugiau kaip 700 tūkst. kompiuterių, kuriuos tam tikru mastu galėjo valdyti botneto administratoriai.
Dėl to „Qakbot“ tapo botnetu, kurį renkasi kibernetinės nusikaltėlių gaujos visame pasaulyje, sakė M. Estrada.
Anot jo, vien per pastaruosius pusantrų metų nukentėjusieji patyrė 58 mln. dolerių (53,69 mln. eurų) nuostolių.
Per operaciją, pavadintą „Duck Hunt“, kurioje dalyvavo Prancūzijos, Vokietijos, Nyderlandų, Rumunijos ir Latvijos teisėsaugos institucijos, buvo paimti 52 serveriai, palaikantys „Qakbot“ operacijas, ir 8,6 mln. dolerių (7,96 mln. eurų) kriptovaliutomis.
M. Estrada atsisakė įvardyti, kas slepiasi už „Qakbot“ tinklo, ir pasakyti, ar buvo sulaikyti kokie nors asmenys, pabrėždamas, kad tyrimas tebevyksta.
Prancūzijos teisingumo ministerija pareiškime dėl tos pačios bylos nurodė, kad pareigūnai nustatė apie 170 tinklą palaikančių serverių visame pasaulyje, įskaitant šešis Prancūzijoje, ir 26 tūkst. „Qakbot“ užkrėstų kompiuterių.