• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Demokratų kontroliuojamas Kongresas nepabūgo žengti dar vieno žingsnio link atviros konfrontacijos su prezidentu respublikonu George'u W.Bushu (Džordžu V.Bušu), kuri tapo beveik neišvengiama, kai abeji įstatymų leidėjų rūmai patvirtino JAV karių išvedimo iš Irako grafiką.

REKLAMA
REKLAMA

Pentagonui įspėjus, kad jau po kelių savaičių jis veikiausiai nebeturės pinigų tęsti karą, Senatas ketvirtadienį pritarė naujų lėšų skyrimui, tačiau susiejo jį su amerikiečių karių išvedimo iš Irako grafiku.

REKLAMA

Kongreso aukštieji rūmai įstatymo projektą dėl 122 mln. JAV dolerių (317 mln.litų) skyrimo patvirtino 51 balsu prieš 47.

Jame numatyta, kad karių išvedimo procesas privalo būti pradėtas per 120 dienų po galutinio šio įstatymo projekto priėmimo, bei siūloma daugumą kariniuose veiksmuose dalyvaujančių pajėgų išvesti iki 2008 metų kovo 31 dienos, tačiau šis terminas nėra privaloma.

REKLAMA
REKLAMA

"Šis įstatymo projektas geriausiai atitinka mūsų karių interesus", - po balsavimo sakė senatorius demokratas iš Vakarų Virdžinijos Robertas Byrdas (Robertas Berdas).

"Senatas, priimdamas šį įstatymo projektą, siunčia aiškią žinią prezidentui, kad būtina nukreipti karą Irake nauja kryptimi", - sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau šis įstatymo projektas, priimtas po ne vieną dieną vykusių audringų debatų, pakurstė iki šiol didžiausią susipriešinimą tarp demokratų kontroliuojamo Kongreso ir prezidento, kuris griežtai pasisako prieš tai, kad būtų nustatyti bet kokie JAV pajėgų išvedimo terminai.

REKLAMA

Nors konfrontacija su G.W.Bushu atrodo neišvengiama, demokratai paragino prezidentą pamėginti su įstatymų leidėjais rasti bendrą poziciją.

"Tikiuosi, prezidentas atsisakys savo retorikos ir imsis darbo su Kongresu, kad būtų parengtas patikimas mūsų pajėgų išvedimo iš Irako planas", - sakė R.Byrdas, pagrindinis Senato priimto įstatymo projekto autorius.

REKLAMA

Baltieji rūmai ketvirtadienį pasmerkė balsavimą Senate ir sakė, kad dėl to, jog dar nepatvirtintas įstatymas dėl papildomo karinių veiksmų finansavimo, Pentagonas buvo priverstas šią savaitę priimti sprendimą perskirstyti kitoms gynybos sritims numatytas lėšas ir dalį jų nukreipti į Iraką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Lėšų perskirstymas tapo būtinas tik todėl, kad Kongresas nesugebėjo laiku imtis veiksmų dėl prezidento prašymo skirti papildomą finansavimą", - sakė Baltųjų rūmų atstovė spaudai Dana Perino.

"Tai dar kartą patvirtina būtinybę veikti, greičiau nusiųsti šį įstatymo projektą prezidentui, kuris jį vetuos, ir tuomet mes vėl to imsimės", - sakė jis.

REKLAMA

"Aš vetuosiu įstatymo projektą, kuriame numatyti suvaržymai mūsų pajėgų vadams Irake", - sakė G.W.Bushas po susitikimo su Kongreso respublikonais, remiančiais jo poziciją.

Kol kas nė viena pusė nerodo noro nusileisti, kad būtų rasta išeitis iš aklavietės, tačiau nė viena iš jų taip pat nenori būti laikoma atsakinga, jei Irake esantys amerikiečių kariai liks be būtino aprūpinimo.

REKLAMA

Priimti įstatymo projektą Senate padėjo ir įtakingi respublikonai, įskaitant senatorius Chucką Hagelą (Čaką Heigelą), kuris jau seniai kritikuoja karą Irake, bei Gordoną Smithą (Gordoną Smitą). Prieš įstatymo projektą balsavo nepriklausomas senatorius Josephas Liebermanas (Džozefas Libermanas).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Demokratams antradienį pavyko sužlugdyti respublikonų pastangas iš karo biudžeto išbraukti pajėgų išvedimo terminą.

Abeji Kongreso rūmai minimalia persvara patvirtino savus karo biudžeto projektus su pajėgų išvedimo terminu, tačiau demokratai pripažįsta, kad jiems veikiausiai nepavyks užsitikrinti būtino dviejų trečdalių balsų atmesti prezidento veto.

REKLAMA

Vis dėlto jie pabrėžia, kad balsavimas yra įtaigi žinia, kad Kongresas ir Amerikos visuomenė reikalauja "naujos krypties" Irake.

Respublikonai galėjo užkirsti kelią antradienį surengti balsavimą dėl įstatymo projekto, jei pasitelkę Senato darbo procedūras būtų atsisakę užbaigti debatus.

REKLAMA

Anksčiau šį mėnesį jie pasinaudojo tokia galimybe, kai buvo svarstoma neprivaloma rezoliucija, smerkianti G.W.Busho sausį priimtą sprendimą nusiųsti į Iraką daugiau karių.

Tačiau Senato mažumos lyderis Mitchas McConnellas (Mičas Makonelas) sakė nusprendęs, kad bus kur kas greičiau leisti priimti įstatymo projektą, kad jis greičiau nukeliautų iki prezidento, kuris jį iš karto vetuotų.

REKLAMA
REKLAMA

"Šis įstatymo projektas yra dokumentas, liudijantis mūsų pralaimėjimą. Prezidentas tai žino. Dėl šios priežasties jis daug savaičių kalba apie tai, jog neketina jo pasirašyti, - sakė M.McConnellas. - Nė vienas įstatymo projektas nėra labiau vertas veto nei šis".

Demokratai sako, kad po lapkričio rinkimų, po kurių jų partija atėjo į valdžią, jie įpareigoti visuomenės inicijuoti politikos pokyčius dėl Irako karo, kuris jau pareikalavo daugiau nei 3 200 amerikiečių ir dešimčių tūkstančių irakiečių gyvybių.

Dabar Senato ir Atstovų Rūmų derybininkai turės parengti kompromisinį įstatymo projekto variantą.
Atstovų Rūmai praėjusią savaitę priėmė savą įstatymo projekto dėl išlaidų karams Irake ir Afganistane versiją, kurioje numatyta kariniams veiksmams skirti 124 mln. JAV dolerių ir karius iš Irako išvesti iki 2008 metų rugpjūčio 31 dienos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų