„JAV turi galimybę – dėka mūsų karinių jūrų pajėgų – garantuoti, kad tiekimo jūrų keliai išliktų atvirais, ir būtinybės atveju juos blokuotų… tam, kad energijos šaltiniai nepatektų į rinką“, – pareiškė JAV vidaus reikalų sekretorius R. Zinke, pasisakydamas „Consumer Energy Aliance“ surengtame politikų ir verslininkų susitikime.
Ten jis buvo pakviestas papasakoti, kaip JAV suskystintųjų dujų technologijų ir prekybos proveržis leido valstybei užsitikrinti konkurencinį pranašumą prieš kitus, ypač prieš Rusiją ir Iraną, bei sumažinti JAV priklausomybę nuo užsienio energetikos šaltinių.
Sekretorius mano, kad priežastis, dėl kurios Rusija veržiasi į Artimuosius Rytus – tai prekyba energetikos šaltiniais.
„The Washington Examiner“ taip pat teigiama, kad JAV svarsto galimybę ekonominiais būdais spausti Rusiją ir Iraną.
Priemonės: spaudimas ir išstūmimas iš rinkos
„Ekonominis variantas Irano ir Rusijos atžvilgiu, iš esmės remiasi spaudimu ir jų energetikos resursų išstūmimu“, – aiškino R. Zinke.
Pasak sekretoriaus, situacija Irane yra panaši į santykius su Rusija. „Žvelgiant iš nacionalinio saugumo perspektyvos, kaip mes ruošiamės veikti prieš Iraną? – uždavė klausimą ministras. – Egzistuoja du variantai“.
„Yra karinis variantas, kuriuo aš nenorėčiau naudotis. Ir yra ekonominis variantas, – pridūrė jis. – Ekonominis santykių su Iranu ir Rusija variantas, iš esmės remiasi tuo, kad būtų daromas spaudimas ir išstumiami iš rinkos jų energetikos šaltiniai“.
„Mes tai galime daryti, nes JAV – tai didžiausias naftos ir dujų gamintojas“, – aiškina jis.
Rusijoje – pasipiktinimas JAV galimybėmis
Rusijos atstovai jau pradėjo komentuoti šį pasisakymą. Rusijos Dūmos tarptautinių reikalų komiteto atstovas Antonas Morozovas pareiškė, kad yra nustebintas JAV politiko pareiškimu, kuriame buvo išdėstyta galimybė pritaikyti Rusijai blokadą.
„Atgraso tai, kad mūsų partneriai vietoje to, kad tartųsi dėl aktualios tarptautinės problemos, vėl taiko gąsdinimo, sankcijų ir kažkokių nedraugiškų veiksmų režimą“, – cituojamas jis „Newsru“.
A. Morozovas taip pat aiškino, jog Rusija turi kuo į tai atsakyti, tačiau tai tik dar labiau padidintų santykių tarp Maskvos ir Vašingtono neigiamą eskalaciją.
Rusijos Federacijų Tarybos informacinės politikos vadovas Aleksejus Puškovas JAV valdininko žodžius pavadino „kliedesiais“ ir rekomendavo jam „kramtyti, o ne kalbėti“.