• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gyventojų surašymo duomenų analizė atskleidė, kad trečdalyje tankiausiai gyvenamų Amerikos apygardų baltieji jau tapo mažuma. Iš viso šalyje baltaodžiai vyrauja kas dešimtoje apygardoje (iš viso JAV yra 3141 apygarda), teigia britų dienraštis „The Telegraph“.

REKLAMA
REKLAMA

Naujausi tyrimų duomenys atskleidė, kad etninė įvairovė JAV dar labiau sustiprėjo. Iš dalies tai vyksta dėl imigracijos iš Centrinės ir Pietų Amerikos, o taip pat dėl didelio juodaodžių ir ispaniškai kalbančių šalies gyventojų gimstamumo.

REKLAMA

JAV Gyventojų surašymų biuro duomenimis, 2000 m. baltieji buvo mažuma 262 šalies apygardose. 1990-aisiais tebuvo tik 183 tokios apygardos, rašo „The Telegraph“.

Visoje šalyje 2006 m. tautinių mažumų atstovų buvo 100 mln. – beveik trečdalis visų gyventojų. Surašymo biuras prognozuoja, kad etninių mažumų atstovai iki 2050 m. sudarys pusę JAV gyventojų.

REKLAMA
REKLAMA

Šio tyrimo rezultatai turbūt vėl šliūkštelės alyvos į ginčų dėl imigracijos ugnį, pastebi dienraštis. Imigracija daugelyje JAV regionų yra viena svarbiausių ir daugiausiai ginčų keliančių problemų. Stiprėja nusistatymas prieš emigrantus, gyventojai buriasi į pasienio patrulių būrius, dėl federalinės vyriausybės nesugebėjimo spręsti šias problemas daugelyje valstijų priiminėjami vietiniai įstatymai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naujausio Amerikos gyventojų surašymo duomenimis didžiausios permainos įvyko Čikagoje: 2006 m. liepos 1 d. šiame mieste gyvenančių azijiečių procentas buvo didesnis, nei Honolulu, o Vašingtonas aplenkė Teksaso pasienio miestą El Paso ispaniškai kalbančių gyventojų santykine dalimi. Tuo tarpu Hiustonas juodaodžių gyventojų skaičiumi pralenkė Los Andželą.

REKLAMA

Šie skaičiai – pirmasis gyventojų rasinės ir etninės sudėties įvertinimas po uragano „Katrina“, nusiaubusio pietrytinę JAV pakrantę ir privertusiu šimtus tūkstančių žmonių persikelti gyventi kitur. Daugelis persikėlė į Hiustoną – etninė miesto gyventojų sudėtis čia keičiasi greičiau, nei bet kurioje kitoje šalies vietoje, rašo „The Telegraph“.

REKLAMA

Harriso apygardoje, kuriai priklauso Hiustonas, 2005 – 2006 m. tautinių mažumų atstovų padaugėjo 121,4 tūkst., ir dabar jie sudaro 63 proc. visų gyventojų.

Didelės permainos įvyko ir Luizianos valstijos Orleano apygardoje, kur įsikūręs Naujasis Orleanas. Jei 2005 m. ten gyveno 27 proc. baltųjų, tai 2006-aisiais jų padaugėjo iki 34 proc., o juodaodžių gyventojų dalis sumažėjo nuo 68 iki 59 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Juodaodžių gyventojų taip pat sumažėjo San Franciske, Los Andžele, San Diege ir Niujorke. Tuo tarpu jų skaičius padidėjo Atlantoje, Hiustone, Dalase, Majamyje ir Vašingtone.

Didžiausias etninių mažumų skaičiaus didėjimas užfiksuotas Los Andžele, Kalifornijos Riversaido apygardoje, Hiustone ir Niujorke.

Azijiečių dalis labiausiai išaugo Kalifornijos Napos apygardoje, o taip pat Okalos, Neiplso, Keip Koralo ir Port Sent Liujiso miestuose Floridoje. Absoliučiais skaičiais azijiečių daugiausiai apsigyveno Niujorke, Los Andžele, Vašingtone, San Franciske ir Čikagoje.

REKLAMA

Etninės mažumos jau seniai sudaro žymią gyventojų dalį daugelyje stambių JAV apygardų. Tačiau nauji duomenys rodo, kad etiniškai margesni tampa ir priemiesčiai bei kaimo rajonai: ten žmonės stengiasi užimti iš miesto centrų išsikeliančių baltųjų paliekamas darbo vietas.

Pasak dienraščio, kai kur tokios permainos kelia rūpestį vietos valdžiai: ji imasi įvairių priemonių, pavyzdžiui, ima drausti namų savininkams nuomoti nekilnojamąjį turtą nelegaliems imigrantams.

REKLAMA

Panašaus pobūdžio suvaržymai pradedami naudoti vis dažniau. Šiemet valstijų įstatymdaviai pasiūlė daugiau nei 1,4 tūkst. įstatymų projektų, susijusių su imigrantais. Tokių sprendimų šalininkai tvirtina, kad vietiniai įstatymai yra būtini, nes Kongresas nepajėgia įveikti nelegalios imigracijos. Manoma, kad JAV neteisėtai gyvena apie 12 mln. žmonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Princo Williamo apygardoje ispaniškai kalbančių gyventojų skaičius lyginant su 2000 m. išaugo dvigubai ir pernai pasiekė 70 tūkst. Baltieji sudaro mažiau nei pusę gyventojų, nors 2000 m. jų buvo du trečdaliai. GregasLetiecqas neseniai dalyvavo steigiant Šiaurės Virdžinijoje kovos su nelegalia imigracija grupę. Pasak jo, tenka apgailestauti, kad dauguma atvykstančiųjų į šalį neįsilieja į vietos bendruomenę ir atsisako amerikietiškos kultūros, likdami prie Lotynų Amerikos tradicijų.

„Tačiau nemanau, kad lotynų amerikiečiai ar kitos vadinamosios mažumos nori paversti baltuosius mažuma. Tai vyksta savaime“, - tvirtina jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų