Šiuo metu JAV kuriamas karinis povandeninis laivas, atrodantis kaip milžiniška metalinė manta (raguotųjų rajų žūvų rūšis), atliko pirmąjį svarbų bandymą jūroje.
Bepilotis prototipas, taikliai pavadintas „Manta Ray“, vasario ir kovo mėn. baigė bandymus vandenyje prie Pietų Kalifornijos krantų, trečiadienį pareiškė Pentagono mokslinių tyrimų padalinys – Pažangiųjų gynybos tyrimų projektų agentūra (DARPA).
Gynybos rangovo „Northrop Grumman“ sukonstruotas „Manta Ray“ yra povandeninė transporto priemonė be įgulos, t. y. dronas, kuris iš esmės gali veikti kaip torpeda ar nedidelis povandeninis laivas, bet gali būti ir atlikti ir minosvaidžio funkcijas.
Sėkmingi „Manta Ray“ bandymai
DARPA teigimu, penkerius metus trunkančia programa „Manta Ray“ siekiama sukurti „naujos klasės, didelio nuotolio, naudingą krovinį galinčius nešti nevaldomus povandeninius laivus“, kurie galėtų veikti įvairiose pasaulio jūrų aplinkose. Daugiau informacijos apie šį aparatą ji nepateikė.
Šių metų pradžioje atliekant bandymus buvo vertinami įvairūs „Manta Ray“ varomosios jėgos ir valdymo būdai jam esant panardintam jūroje.
„Sėkmingi pilno masto „Manta Ray“ bandymai patvirtina, kad transporto priemonė, greitai surinkta lauke iš modulinių dalių, yra pasirengusi vykdyti realias operacijas“, – pareiškime teigė „Manta Ray"“ DARPA programos vadovas Kyle'as Woerneris.
Greitai dislokuojamas, vietoje surenkamas dronas
Vienoje „Manta Ray“ nuotraukoje matyti, kad jis plūduriuoja šalia pagalbinio laivo, o kitoje – ant jo stovintys žmonės. Tai tik pabrėžia, koks didelis šis dronas iš tikrųjų yra. Nepaisant didelio dydžio, povandeninė sistema gali būti lengvai gabenama ir surenkama, teigė DARPA, todėl ją galima greitai dislokuoti bet kurioje vietoje, neužkemšant JAV karinių jūrų pajėgų prieplaukų.
Be to, „gabenant transporto priemonę tiesiai į numatytą jos naudojimo vietą, sutaupoma energijos, kurią transporto priemonė sunaudotų transportavimosi metu“, – sakė K. Woerneris.
DARPA pažymėjo, kad bendradarbiauja su JAV kariniu jūrų laivynu dėl tolesnių "Manta Ray" bandymų etapų.
Jūriniai dronai vis labiau tampa ne tik ateities ginkluote, bet ir dabarties – Ukraina sėkmingai, įskaitant ir panaudojamus jūrinius dronus, apsaugojo savo Juodosios jūros vandenis faktiškai neturėdama karinio jūrų laivyno.