Susipriešinusiam Kongresui įnirtingai ginčijantis, ar turėtų būti apribota prezidento Baracko Obamos pastangomis pradedama JAV sveikatos apsaugos sistemos reforma, įstatymų leidėjai iki galutinio termino antradienio vidurnaktį nesugebėjo priimti susitarimo, kuris būtų leidęs išvengti vyriausybės uždarymo.
Dėl to iškilo pavojus, kad amerikiečiai bent kurį laiką nebegalės naudotis įvairiomis vyriausybės paslaugomis – pradedant federalinėmis garantijomis būsto paskoloms, baigiant pagalba maistu vaikams ir nėščioms moterims.
Daugeliui federalinių agentūrų darbuotojų antradienį prasidėjęs uždarymas reiškia, kad jie nebegaus atlyginimų, nes bus priversti išeiti nemokamų atostogų. Tarnyboms, kurios tęs darbą, atlyginimai vėluos.
Parko reindžeris ir būsimas tėvas Darquezas Smithas sakė jau dabar gyvenantis nuo algos iki algos, nes dalį pajamų tenka skirti savo mokslams koledže.
„Dabar man tenka daug ką apmokėti – mokslą, dukros (išlaikymą), sąskaitas, – skundėsi 23 metų D. mithas, dirbantis reindžeriu Deitono aviacijos paveldo nacionaliniame istoriniame parke Ohajuje. – Esu toks pats sutrikęs ir laukiantis, kaip ir visi kiti.“
Šis uždarymas amerikiečius paveiks įvairiai: vieniems jo padariniai pasijus iškart ir bus didelio masto, o kitiems sukels nepatogumų, tačiau bus menkai juntami.
Kolorade, kur praeitą mėnesį per potvynius žuvo aštuoni žmonės, toliau bus skirstomos specialiųjų fondų lėšos, turinčios padėti atstatyti nukentėjusius namus ir verslo įmones, tačiau dėl federalinių darbuotojų atostogų šis procesas veikiausiai sulėtės.
Panašu, kad Nacionalinės gvardijos kariai, taisantys stichijos apgadintus kelius, atlyginimus gaus laiku – kaip ir visi kiti JAV aktyviosios karinės tarnybos nariai – pagal potvarkį, kuris buvo priimtas likus vos kelioms valandoms iki uždarymo.
Socialinio draudimo ir „Medicare“ (sveikatos apsaugos programos senjorams) išmokų mokėjimas, paslaugos veteranams ir pašto darbas taip pat vyks kaip įprasta.
Kitos agentūros nukentės labiau: atostogų bus išleisti beveik 3 tūkst. Federalinės aviacijos administracijos saugumo inspektorių, taip pat dauguma Nacionalinio transporto saugumo tarybos darbuotojų, įskaitant tiriančius lėktuvų katastrofas, traukinių susidūrimus, sprogimus vamzdynuose ir kitokius nelaimingus atsitikimus.
Uždaroma beveik visa Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA), išskyrus kosminių skrydžių valdymo centrą Hjustone, taip pat nacionaliniai parkai, Smithsono (Smitsono) muziejai ir Nacionalinis zoologijos sodas Vašingtone. Buvo išjungta netgi populiarioji tiesioginė internetinė vaizdo transliacija iš didžiųjų pandų aptvaro – pirmąkart nuo šių gyvūnų jauniklio atėjimo į pasaulį rugpjūčio 23 dieną.
Pirmadienį artėjant uždarymui, populiarių parkų lankytojai pasirūpino, kad jų išrinkti pareigūnai išgirstų apie piliečių nusivylimą.
„Iš to nebus nieko gera“, – sakė turistas Chrisas Fahlis, atvykęs į Abrahamo Lincolno gimimo vietos nacionalinį istorinį parką Hodženvilyje, Kentukyje iš Roanoko miestelio Indianoje.
„Tiesiog mokesčių mokėtojams teks dar didesnė našta“, – pridūrė jis.
Laisvės statulos atvykusi apžiūrėti Emily Enfinger sakė, kad politikai turi rasti būdą dirbti kartu.
„Jie turėtų būti linkę daryti kompromisus – abi pusės. Man apmaudu, kad jie neatrodo sugebantys tai padaryti, – pažymėjo moteris. – Mano nuomone, jie neatlieka savo darbo.“
Šis uždarymas atrodė savotiškai įdomus fenomenas australei Marlenai Knight (Marlinai Nait), atvykusiai į Nepriklausomybės nacionalinį istorinį parką Filadelfijoje.
Turistė sakė esanti apstulbinta, kad šios krizės centre atsidūrė nacionalinė sveikatos apsaugos sistema, be kurios gyvenimas atrodo neįsivaizduojamas jos šalyje.
„Negalime įsivaizduoti, kaip gyventi be nacionalinės sveikatos apsaugos sistemos, – sakė ji. – Tiesiog negaliu patikėti, kad ši šalis gali užsidaryti dėl tokio dalyko kaip nacionalinė sveikatos apsaugos sistema. Man, australei, tai labai keista, tačiau ir labai įdomu.“
Paaiškėjo, kad didžiuliam aparatui, koks yra JAV federalinė vyriausybė, visiškai sustabdyti reikia šiek tiek laiko: daugeliui federalinių darbuotojų antradienį buvo leista atvykti į darbą pakeisti telefonų atsakiklių žinučių ir užpildyti darbo laiko apskaitos korteles. Tačiau jiems buvo griežtai nurodyta neatlikti jokio kito darbo – netgi netikrinti elektroninio pašto.
Kol kas nežinoma, kiek tęsis ginčai dėl biudžeto, todėl tikėtina, kad netgi programoms, kurios nebuvo paveiktos iš karto, gali pristigti lėšų.
Vaikams iš neturtingų šeimų pagalbą teikiančios programos „Head Start“ asociacijos Ohajuje vykdomoji direktorė Barbara Haxton sakė, kad šiai veiklai iškils pavojus, jeigu vyriausybės uždarymas truks ilgiau nei dvi savaites.
Kovą įsigalioję automatiniai biudžeto karpymai lėmė, kad beveik 3 tūkst. vaikų neteko paramos pagal šią programą, o jeigu biudžeto paralyžius užsitęs, „Head Start“ gali patirti sunkių pasekmių.
„Tai nėra lengvai aukojama tarnyba. Tie vaikai yra neturtingiausi iš neturtingiausių, – aiškino B. Haxton. – Ir mūsų Kongreso narys tebegauna atlyginimą. Jam alga ir sveikatos draudimas nebuvo sustabdyti.“
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.