Abipusiai muitai visam pasauliui
Kalbėdamas miniai susirinkusiųjų Vašingtone D. Trumpas paskelbė pasirašantis įsakymą, nustatantį „abipusius“ – arba atsakomuosius – muitus viso pasaulio šalims.
„Abipusiai reiškia: jie tai daro mums, o mes – jiems“, – sakė jis Baltuosiuose rūmuose.
Kartu JAV prezidentas pareiškė, kad šiandien yra „viena svarbiausių dienų“ šalies istorijoje. Prieš tai jis kelias savaites balandžio 2-ąją vadino „Išlaisvinimo diena“.
„Tai mūsų ekonominės nepriklausomybės deklaracija“, – sakė D. Trumpas per renginį, kuriame buvo paskelbta apie naujas priemones.
Kartu D. Trumpas pabrėžė, kad Jungtinės Valstijos iš muitų gautas lėšas panaudos „mokesčiams mažinti ir valstybės skolai grąžinti“.
Trumpas ES vadino „labai sunkiais prekybos partneriais“, importą apmokestins 20 proc. tarifu
D. Trumpas trečiadienį paskelbė importą iš Europos Sąjungos (ES) apmokestinantis vidutiniu 20 procentų muitu.
„Įvesime jiems 20 proc. (muitą)“, – skelbdamas muitus įvairioms pasaulio šalims Vašingtone sakė D. Trumpas.
Tai JAV prezidentas daro reaguodamas į tai, kad, jo teigimu, ES importui iš JAV taiko 39 proc. muitus, įskaitant „manipuliavimą valiuta ir prekybos kliūtis“.
„Taigi, mes jų atžvilgiu įvedame iš esmės pusę“, – kalbėjo Baltųjų rūmų šeimininkas.
Jis neįvardijo, kokioms konkrečioms prekėms kokie konkretūs muitai bus taikomi, bet paminėjo, kad įveda 25 proc. muitus iš visų užsienio šalių importuojamiems automobiliams.
D. Trumpas Europos Sąjungą pavadino „labai sunkiais prekybos partneriais“.
„Galvojate, kad ES yra labai draugiška, bet jie mus apiplėšinėja. Taip liūdna tai stebėti. Tai apgailėtina“, – sakė JAV prezidentas.
ES – ne vienintelė
Trumpas paskelbė didžiulius naujus 34 proc. muitus ir importui iš Kinijos.
D. Trumpas sakė, kad pradinis 10 proc. tarifas bus įvestas importui iš daugelio kitų šalių, tačiau kai kurioms bus taikomi daug griežtesni muitai, įskaitant 24 proc. muitus Japonijai ir 26 proc. Indijai.
Baltųjų rūmų Rožių sodelyje JAV vėliavų fone 78 metų respublikonas kalbėjo, kad Jungtines Valstijas „grobė, plėšė ir prievartavo artimos ir tolimos tautos – tiek draugai, tiek priešai“.

Kabineto nariai, taip pat plieno, naftos ir dujų pramonės šakų darbuotojai aikčiojo ir džiaugėsi, kai D. Trumpas sakė, kad tarifai „vėl padarys Ameriką turtingą“. Jis jau kelias savaites kalbėjo, kad muitai neleis kitoms šalims „apiplėšti“ JAV ir paskatins naują Amerikos pramonės „aukso amžių“.
Tačiau daugelis ekspertų perspėja, kad muitai gali sukelti recesiją šalyje, nes išlaidos bus perkeltos JAV vartotojams, o užsienyje kils žalingas prekybos karas.
D. Trumpas apie naujus importo muitus paskelbė sakydamas kalbą Baltųjų rūmų Rožių sode 16 val. vietos (23 val. Lietuvos) laiku.
„Neatitinka niekieno interesų“
Pasaulio rinkose prieš D. Trumpo pareiškimą kelias dienas tvyrojo nerimas, o šalys ragino pradėti derybas, net jei rengia atsakomąsias priemones.
Muitai taip pat sustiprino nuogąstavimus, kad JAV prezidentas dar labiau atsitraukia nuo Vašingtono sąjungininkų ir pereina prie naujos tvarkos, pagrįstos Jungtinių Valstijų viršenybės vizija.
Iki pat paskutinės minutės pasaulis spėliojo apie D. Trumpo tarifų apimtį ir mastą, o Baltieji rūmai nurodė, kad likus vos kelioms valandoms iki jų paskelbimo respublikonas vis dar juos tobulino.
Ketvirtadienį 0 val. 01 min. vietos (04 val. 01 min. Grinvičo) laiku taip pat turėtų įsigalioti D. Trumpo praėjusią savaitę paskelbti 25 proc. automobilių tarifai.
JAV prekybos partneriai nurodė, kad žada reaguoti į D. Trumpo muitus, ir mėgino sudaryti su juo susitarimus, siekdami išvengti tarifų.
Trečiadienį Vokietija įspėjo, kad prekybos karas turės neigiamą poveikį abiem pusėms.
Prancūzijos vyriausybės atstovė spaudai nurodė, kad ES į D. Trumpo muitus atsakys iki balandžio pabaigos.
Manoma, kad Paryžius pirmiausiai reaguos į JAV veiksmus dėl plieno ir aliuminio, o vėliau sektų priemonės atskiriems sektoriams.
Jungtinės Karalystės (JK) ministras pirmininkas Keiras Starmeris sakė, kad „prekybos karas neatitinka niekieno interesų“. Jis taip pat dėjo daug pastangų, kad D. Trumpas suteiktų išlygą, tačiau pastangos buvo bevaisės.
„Turime stengtis užkirsti kelią prekybos karui“
D. Trumpas, kartą pavadinęs žodį tarifas „gražiausiu žodžiu žodyne“, yra sakęs, kad jo abipusiai planai suderintų JAV tarifus su kitų šalių taikomais didesniais tarifais ir neutralizuotų jų netarifinius barjerus, kurie, pasak jo, yra nepalankūs JAV eksportui.
Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni, kuri vengė kritikuoti D. Trumpą, įspėjo, kad muitai smarkiai smogs Italijos bendrovėms, be to, bus „nesąžiningi“ Amerikos vartotojų atžvilgiu.
„Dėl šios priežasties išlieku įsitikinusi, kad turime stengtis užkirsti kelią prekybos karui“, – sakė ji.
Italijos prezidentas Sergio Mattarella D. Trumpo muitus pavadino „rimta klaida“ ir paragino užtikrinti vieningą Europos atsaką, kuris būtų „ramus ir ryžtingas“.
Europos Sąjunga ir Kanada žada imtis atsakomųjų priemonių. ES ketina jas parengti iki balandžio pabaigos. Tai atskleidė Prancūzijos vyriausybės atstovė spaudai.
Trumpo tarifai bus suskirstyti pagal šalis ir pramonės šakas
Baltiesiems rūmams artimas šaltinis „Sky News“ redaktoriui Edui Conway teigė, jog nustatyti tarifai bus skirtingi – jie skirsis pagal šalis ir pramonės šakas.
Konkreti kiekvienos šalies ar pramonės šakos grupė priklausys nuo to, kaip Baltieji rūmai vertins kiekvienos valstybės prekybos įėjimo į rinką kliūtis.
E. Conway pridūrė, kad tarifų apibrėžimas gali būti interpretuojamas įvairiai.
Sąraše nėra Rusijos
Dėl sankcijų JAV muitai nebus taikomi ir Kubai, Baltarusijai bei Šiaurės Korėjai. Vis dėlto prekyba su Rusija vyksta toliau, nors ir gerokai mažesne apimtimi nei anksčiau. „Axios“ duomenimis, 2021 m. prekybos apimtys siekė 35 mlrd. dolerių, o pernai jau tik 3,5 mlrd.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!