„HCQ bus naudojamas kaip profilaktinė priemonė, padėsianti apsaugoti Brazilijos slaugytojus, gydytojus ir sveikatos priežiūros specialistus nuo viruso. Jis taip pat bus naudojamas kaip vaistas užsikrėtusiems brazilams gydyti“, – nurodoma išplatintame pareiškime.
Remiantis juo, JAV netrukus taip pat išsiųs 1 000 plaučių ventiliavimo aparatų į Braziliją – dabartinį pandemijos epicentrą Pietų Amerikoje, kur patvirtinta beveik 500 tūkst. užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejų.
„Taip pat skelbiame apie bendrą Jungtinių Valstijų ir Brazilijos tyrimų projektą, apimsiantį pasirinktiniu tikrinimu atliekamus klinikinius bandymus“, – priduriama dokumente.
Amerikiečių prezidentas Donaldas Trumpas aktyviai pasisako už HCQ naudojimą. Šiuo preparatu jau dešimtmečius gydoma nuo maliarijos, taip pat nuo autoimuninių sutrikimų, vilkligės ir reumatoidinio artrito.
D. Trumpas anksčiau sakė, kad pats vartoja HCQ kaip prevencinę priemonę nuo koronaviruso infekcijos.
Per pasirinktiniu tikrinimu atliekamus klinikinius bandymus (RCT), laikomus klinikinių tyrimų „aukso standartu“, kol kas neaptikta jokių įrodymų, kad HCQ yra veiksni COVID-19 gydymo ar prevencijos priemonė.
Be to, kai kurie specialistai nuogąstauja, jog šis vaistas gali net pabloginti koronavirusu užsikrėtusių pacientų būklę.
Praėjusią savaitę žurnale „The Lancet“ paskelbtame darbe prieinama išvadą, kad gydant tokius asmenis hidroksichlorokvinu ir panašios sudėties preparatu chlorokvinu, jų savijauta negerėja, o širdies ritmo sutrikimų ir mirties rizika gali išaugti.
Tačiau tas tyrimas nebuvo RCT, o jau daugiau nei 100 gydytojų ir mokslininkų pažėrė abejonių dėl ligonių duomenų bazės, kuria darbo autoriai grindžia savo išvadas.
Jungtinės Valstijos leido būtiniausiais atvejais naudoti HCQ gydant COVID-19 pacientus, jeigu jiems atidžiai stebima širdies veikla.
JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) paprašė gydytojų neskirti šio preparato masiškai ar už kelių šiuo metu vykdomų klinikinių tyrimų ribų.
Kaip ir D. Trumpas, brazilų prezidentas Jairas Bolsonaro yra HCQ šalininkas. Brazilijos vadovas netgi atleido du sveikatos apsaugos ministrus, nepritarusius jo norui išplėsti preparato naudojimo mastą.
Nors nuo koronaviruso Brazilijoje mirė beveik 30 tūkst. žmonių, J. Bolsonaro pasisako prieš karantino „tironiją“ ir ragina atnaujinti šalyje futbolo sezoną.
JAV pandemija pareikalavo daugiau nei 106 tūkst. gyvybių – tai yra didžiausias COVID-19 aukų skaičius pasaulyje.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) praėjusią savaitę pareiškė įšaldanti HCQ bandymus su COVID-19 pacientais, didėjant nuogąstavimams, įskaitant susijusius su „The Lancet“ paskelbta studija, kad medikamentas nėra saugus vartoti.