Prižiūrint ir remiant Jungtinių Valstijų valdžiai trys vakcinos gali pradėti plataus masto klinikinius tyrimus jau per artimiausius tris mėnesius, rašoma CNN.
„Geriausias pavykęs rezultatas yra skiepai nuo tymų, kurių efektyvumas siekia 97-98 proc“, – tikino Nacionalinio alergijos ir infekcinių ligų instituto direktorius A. Fauci. – Būtų nuostabu, jeigu tai pavyktų. Aš nemanau, kad taip bus. Aš sakyčiau, 70, 75 proc. efektyvi vakcina (būtų realus rezultatas)“.
CNN atlikta apklausa praėjusį mėnesį parodė, kad net trečdalis amerikiečių nebandytų vakcinuotis nuo Covid-19, net jei preparatas būtų laisvai prieinamas ir mažai kainuotų.
Vyriausiasis šalies infektologas pripažino, kad dviejų trečdalių amerikiečių skiepijimosi neužteks suformuoti bandos imunitetą šalyje.
„Ne, nelabai tikėtina“, – pažymėjo jis.
Bandos imunitetas yra efektyvus tik tuomet, kai didžioji dalis populiacijos turi susiformavusį imunitetą (persirgus ar vakcinavus). Tai leistų išvengti karantino priemonių, nes tikimybė perduoti virusą nuo žmogaus žmogui būtų minimali.
Koronaviruso vakcinos edukacija „nevyks lengvai“
A. Fauci pažymėjo, kad „(juntamas) bendras antimokslo, antivaldžios, antivakcinų judėjimas šioje šalyje – nerimą keliančioje žmonių dalyje“.
Jis pareiškė, kad „antivakserių“ judėjimas yra toks stiprus, kad „turėsime atlikti labai daug darbų“, skleidžiant žmonėms tiesą apie vakcinas.
„Lengva nebus, – pasakojo A. Fauci. – Visi, kurie mano, kad bus lengva, nemato realybės. Bus labai sudėtinga“.
Infektologas taip pat paaiškino, kad valdžia turi parengusi specialią mokomąją programą, kuri turėtų neutralizuoti prieš vakcinas pasisakančių asmenų žinutes.
„Mes turime programą jau dabar, kuri turės pasiekti visą bendruomenę – pareiškė jis. – Jie gali nemėgti kostiumuoto žmogaus iš valdžios, tokio, kaip aš, ką jiems besakyčiau. Jiems reikia matyti žmones, su kuriais jie gali susitapatinti bendruomenėje – sporto įžymybės, bendruomenių herojai, žmonės, į kuriuos jie lygiuojasi“.
Žmonės, kurie nebijo užsikrėsti, negyvena kažkur vakuume
Ekspertas taip pat pažymėjo, kad kai kuriose JAV valstijose buvo imtasi ne visų reikalingų priemonių viruso plitimo užkardymui. O taip pat, kad kai kur valdžia ėmėsi reikiamų priemonių, bet kai kurie visuomenės veikėjai nepakluso prašymams.
„Valstijose galime matyti, kaip žmonės artimai bendrauja be kaukių, o tai yra tiesus kelias į katastrofą, – cituojamas ekspertas.
Jis pridūrė, kad supranta žmones, ypač jaunus, kurie nori pabūti kartu po mėnesius trukusio karantino. Tačiau perspėjo juos, kad „jie nėra kažkur vakuume“.
„Faktas, kad jūs užsikrėtėte reiškia, kad tikėtina, jūs užkrėsite dar kažką, kas gali užkrėsti kažką kitą, o tuomet užkrėsti pažeidžiamą asmenį, – pasakojo A. Fauci. – Tas asmuo gali būti kažkieno dėdė ar teta, močiutė ar leukemija sergantis vaikams, kuris turi nuslopintą imunitetą.“
Problema: neaišku, kaip susekti besimptomius
Kol bus atrasta vakcina, pagrindinis viruso kontroliavimo būdas yra kontaktų nustatymas, bandymas sustabdyti ligos protrūkį izoliavus infekuotus asmenis ir žmones iš jų aplinkos.
Paklaustas, kaip JAV sekasi nustatyti užkrėstųjų kontaktus, A. Fauci atsakė: „Aš nemanau, kad mums labai gerai sekasi“.
Eksperto teigimu, geriau būtų „tiesiog apsiauti batus ir eiti ieškoti tų užkrėstųjų kontaktų, o ne pasitikėti telefonine apklausa“. Tačiau, jis taip pat pastebėjo, kad nemaža dalis susirgusiųjų nejaučia jokių simptomų, o tai dar labiau apsunkina paieškų darbus. 20 ar 40 proc. žmonių perserga be jokių simptomų, tvirtina A. Fauci.
„Klasikinė identifikacijos, izoliacijos, kontaktų aptikimo paradigma neveikia, nepaisant to, kaip gerai yra dirbama, nes jūs tiesiog nežinote, ką jums reikia susekti“, – CNN pasakojo Nacionalinio alergijos ir infekcinių ligų instituto direktorius.