„Labai tikėtina”, kad Sirijos pilietinio karo metu cheminiai ginklai buvo perkeliami. Taip CNN televizijai antradienį teigė JAV Atstovų rūmų žvalgybos komiteto pirmininkas Mike Rogersas (respublikonas iš Michigano valstijos).
„Turiu rimtą pagrindą manyti, kad cheminiai ginklai buvo panaudoti”, - sakė politikas CNN žurnalistui. „Mums reikia galutinai įsitikinti, tačiau, mano pastarųjų pusantrų metų žinios leidžia daryti išvadą, kad jie (cheminiai ginklai – balsas.lt) buvo atitinkamai išdėstyti ir parengti naudojimui arba panaudoti”, - aiškino M. Rogersas.
M. Rogersas ir senatorė demokratė Dianne Feinstein (iš Kalifornijos), vadovaujanti Senato žvalgybos komitetui, naudojo grėsmingą retoriką duodami interviu CNN. Kilo klausimas ar Sirija nėra peržengusi ribos, kurią JAV prezidentas Barackas Obama yra įvardijęs, kaip „raudoną liniją”. Tokia išvada gali paskatinti JAV karinį įsikišimą į konfliktą.
M. Rogerso pareiškimas papildė virtinę antradienį pasipylusių pranešimų apie galimą cheminio ginklo panaudojimą Sirijoje. Tokiais kaltinimais vieni kitus apdalijo ir valdžia ir sukilėliai.
Pastebėtina, kad JAV Baltųjų rūmų administracijos galva Denisas McDonough CNN antradienį taip pat pareiškė, kad prezidentas Barackas Obama pranešimus apie cheminio ginklo naudojimą Sirijoje vertina „labai labai rimtai." Anot McDonough, jei pranešimai pasitvirtintų, tai galėtų reikšti rimtas permainas JAV laikysenoje.
Situaciją dar labiau kaitina pranešimai apie tai, kad Sirijos naikintuvai pažeidė Libano oro erdvę, kas interpretuojama, kaip konflikto eskalavimas. Ekspertai jau svarsto, ar JAV ir jų sąjungininkams nutarus įsikišti, pakaktų oro smūgių, ar reiktų siųsti sausumos pajėgas.
JAV prezidentas Barackas Obama dar 2012 metų rugpjūtį viešai perspėjo Siriją, kad Vašingtonas netoleruos jokių mėginimų perkelti arba panaudoti cheminius ginklus, šioje šalyje tebesitęsiant įnirtingoms vyriausybės pajėgų kovoms su sukilėliais. Sukilimas prieš Sirijos prezidento Basharo al Assado režimą vyksta nuo 2011 metų kovo. Valdžia laiko tai užsienio sąmokslu.