JAV Kongreso demokratų lyderiai ketvirtadienį pasiūlė iki 2008 metų vidurio išvesti iš Irako visus kovos veiksmuose dalyvaujančius amerikiečių karius ir sakė, kad prezidento George'o W.Busho (Džordžo V.Bušo) karo strategija žlugo ir kad vietoje to JAV didžiausią dėmesį turi skirti besitelkiančiai audrai Afganistane.
Šiuo pasiūlymu demokratai, kurie Kongreso kontrolę perėmė sausį, prieštarauja G.W.Bushui, nenorinčiam, kad įstatymų leidėjai kištųsi į tai, kaip jis kariauja šį ketverius metus trunkantį karą.
Pagal minimą įstatymo projektą JAV karių išvedimas numatytas "ne vėliau kaip 2008-ųjų rugpjūtį", žurnalistams sakė Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi (Nensi Pelosi). Vos trys mėnesiai po šio termino įvyks JAV prezidento rinkimai.
Senato daugumos lyderis Harry Reidas (Haris Ridas) pristatė pasiūlymą karių išvedimą iš Irako pradėti po keturių mėnesių, o visus kovos veiksmuose dalyvaujančius karius išvesti iki 2008-ųjų kovo 31 dienos.
H.Reidas siekė, kad debatai dėl šio įstatymo projekto prasidėtų kitą savaitę, bet jam sutrukdė, bent jau kol kas, Senato mažumos lyderis, Kentukiui atstovaujantis respublikonas Mitchas McConnellas (Mičas Makonelas), kuris sakė, kad reikia daugiau laiko demokratų idėjoms išnagrinėti.
"Prezidento strategija Irake neveikia, ir Kongresas privalo nuspręsti, ar laikytis jo žlugusios politikos, ar keisti kursą", - žurnalistams sakė H.Reidas.
Baltieji rūmai skubiai perspėjo, kad G.W.Bushas vetuotų tokį įstatymą, jei jis jam būtų pateiktas. Baltųjų rūmų patarėjas Danas Bartlettas (Danas Bartletas), kalbėdamasis su žurnalistais, vykstančiais kartu su G.W.Bushu į Braziliją, Atstovų Rūmų demokratų planą pavadino "dirbtiniu skubotu pasitraukimu iš Irako".
Atstovų Rūmų demokratų planas numato kovos veiksmuose dalyvaujančių JAV pajėgų išvedimą dar iki 2008-ųjų rugpjūčio, jei padėtis Irake nepagerės. Jei G.W.Bushas negalės užtikrinti pažangos Irake, pajėgų išvedimas prasidėtų šių metų liepą ir būtų baigtas iki gruodžio 31-osios.
Tačiau dar iki G.W.Busho veto demokratams teks įveikti kliūtis abejuose Kongreso rūmuose.
N.Pelosi turi įtikinti kitus Atstovų Rūmų liberalus, kuriems labiau patiktų spartesnis pajėgų išvedimas, paremti sąlygas dėl Irako karo finansavimo, kurias jie laiko pernelyg švelniomis.
Ji taip pat privalo sutelkti paramą konservatyvių demokratų, kurie baiminasi riboti prezidento įgaliojimus kariauti.