Britams antradienį buvo aiškiai pasakyta: jūs esate naujosios Europos imperijos dalis, o Briuselio biurokratai - imperijos imperatorius, praneša „The Times“.
Bent jau taip Didžiojoje Britanijoje buvo interpretuoti Europos Komisijos pirmininko José Manuelio Barroso žodžiai, esą visos 27 ES narės turėtų didžiuotis tuo, kad jos yra unikalios sąjungos dalis.
„Mes nesame Jungtinės Europos Valstijos - mes esame vienas unikaliausių darinių visoje žmonijos istorijoje. Kartais aš mėgstu palyginti ES kaip unikalų kūrinį su imperijos sąvoka. Mes savo plotu ir dimensijom esame panašūs į imperiją, bet tarp mūsų yra esminių skirtumų. Imperijos iškilo remiantis brutalia jėga, jose valdžia buvo centralizuota, vyravo diktatas. Šiandien mes turime ES - pirmąją neimperinę imperiją, kurioje net 27 valstybės yra sujungusios savo suverenitetus bei, savo noru įstojusios į sąjungą, sėkmingai dirba kartu. Manau, kad tai yra puikus dalykas ir mes turėtume tuo didžiuotis“, - kalbėjo J.M. Barosso per Europos Komisijos posėdį, kuriame buvo aptariami ES reformų planai.
Tokie Europos Komisijos pirmininko žodžiai didžiausią atgarsį sukėlė Didžiojoje Britanijoje - valstybėje, kurioje daug piliečių yra euroskeptikai.
Manoma, kad J.M. Barosso komentarai bus dingstis ir toliau kelti spaudimą Jungtinės Karalystės premjerui G. Brownui surengti referendumą dėl naujosios ES konstitucijos.
„J.M. Barosso vienai sekundei užmiršo, jog jis yra Europos Komisijos pirmininkas. Matyt, mintyse jis grįžo į tuos laikus, kai dar buvo profesoriumi Baroso, ir kalbėjo kaip paprastas dėstytojas savo studentams.“, - pastebėjo vienas užsienio analitikas.