„Pamažu lipome laipteliais aukštyn, planavome susituokti“, – tokius planus prieš vagystę puoselėję lietuviai šiuo metu neturi už ką nei autobuso bilieto nusipirkti. Tačiau nukentėjusiesiems atrodo, kad jų nelaimė – jų pačių reikalas, nes pareigūnai reagavo vangiai. Anglija.lt domėjosi, kaip apsaugoti savo namus nuo vagių ir kaip priversti pareigūnus dirbti.
Po darbo – į nuniokotą butą
Deividas ir Edita, grįžę į savo nuomojamą butą po darbo, rado nemalonią staigmeną. „Grįžome iš darbo apie 22.30 val., atsirakinome duris ir pirmiausia pamatėme įjungtas šviesas bute. Mano pirmas sakinys sužadėtinei buvo „palikai šviesas išeidama“, tačiau vos įžengę vidun, netrukome pamatyti, kad viskas suniokota, sukuista, o visi daiktai, kurie dar liko bute, guli ant žemės“, – taip savo susidūrimą su vagyste prisimena lietuviai.
Lietuvių pora portalui Anglija.lt pasakojo, kad šį butą jie nuomojosi penkis su puse mėnesio. „Tai dviejų kambarių butas pirmame aukšte, nuomojomės iš „antrojo asmens“, tai yra namo savininkas namą išnuomojo kitam anglui, kuris pernuomojo mums. Taip mes išvengėme didelio užstato, kai atvykome“, – savo situaciją apibūdino Deivyas ir Edita.
Lietuviai pasigedo daugumos savo daiktų, daugiausia elektronikos ir kompiuterių. „Kai kurias pavogtas prekes būtų galima atpažinti: tai kompiuteris „Dell Inspiron“, fotokamera „Samsung NX 1000“, kuri buvo išskirtinio, reto dizaino su odiniu įdėklu, ryškiai salotinės ausinės „Beats by Dre Solo HD“, „Toshiba“ 1TB kietasis diskas, kuriame buvo mano 7–8 metų itin svarbi asmeninė bei darbo informacija. Dalis jos buvo ir pavogtame kompiuteryje. Pavogta ir daugybė kitų daiktų, kuriuos būtų sunkiau atpažinti: moteriški ir vyriški papuošalai, kvepalai, dezodorantai, net keli šampūnai, vyriški bei moteriški drabužiai, batai, laikrodžiai, rankinės, piniginės. Pavogti ir trys telefonai, „Nokia x3-02“, „LG Chocolate“ ir senas „Samsung“, taip pat daug laidų, kroviklių telefonams, kompiuteriui, fotoaparatui, elektriniam dantų šepetėliui“, – vardijo pašnekovai.
Atrodo, jog įsibrovėliai ėmė viską, kas pasitaikė po ranka, taip pat ir poros dokumentus. „Dingo tapatybės kortelės, vairuotojo pažymėjimas, „Lloyds TSB“ banko kortelės, Lietuvos bankų kortelės, leidimas laikyti dujinį pistoletą, įvairios nuolaidų kortelės, Sodros pažymėjimai, EU Sveikatos draudimo kortelės“, – apgailestavo pora.
Pareigūnai reagavo vangiai
Deividas ir Edita policijai sudarė dar išsamesnį sąrašą, tačiau iš pradžių susidūrė su abejinga pareigūnų reakcija. „Policija reagavo gana vangiai. Kai juos iškvietėme pastebėję vagystę, atvažiavo tik po 1–1,5 val., pabuvo vos 15 minučių, išdavė „crime reference“ numerį ir pasakė, kad padarytume dingusių daiktų sąrašą, kai nusiraminsim, ir jį paims „galbūt rytoj“, – prisiminė Anglija.lt pašnekovai. „Taip pat minėjo, kad kitą dieną atvažiuos ekspertas, paims pirštų antspaudus, pėdsakus. Atvažiavo, tačiau paėmė tik nuo lango, per kurį buvo įsilaužta, ir šiek tiek nuo grindų“, – sakė lietuviai.
„Vėliau pats norėjau susisiekti su policija, buvau nuėjęs į policijos stotį ir bandžiau pasikalbėti apie tai, kas mane jaudina, ką galbūt aš įtariu, bet jie tik pasakė atvėsti ir nemėginti tirti to, ko nereikia. Tai jų darbas, vyksta tyrimas. Taip manęs niekas neišklausė. Eisiu vėl, jei nepavyks, kreipsiuos pas advokatą konsultacijos“, – žadėjo Deividas.
Prieš beveik 9 mėnesius į Angliją atvykusi pora norėjo pradėti naują gyvenimą, kai baigę studijas nerado galimybių įsitvirtinti Lietuvoje. „Viskas klojosi neblogai, pamažu lipome laipteliais aukštyn, tiek moralinė, tiek ekonominė mūsų padėtis gerėjo. Darbe sekėsi gerai, itin gerai sutarėme su vietiniais anglais, jau galėjome leisti tai, ko seniau neleidome savo šalyje ir buvome suplanavę šiemet susituokti. Tačiau šis apiplėšimas visiškai sujaukė naujo gyvenimo tikslus. Nebeturim nei to, ką atsivežėm, nei ką užgyvenom čia. Sugriuvo visi planai, nėra pinigų, nėra pasų, nėra net už ką pasiekti Londoną ir ambasadą ar bandyti parvykti į Lietuvą. Kažkiek padeda draugai, tokie pat emigrantai, prieš porą mėnesių atvykę čia. Dabar pas juos ir apsistojome. Naudojomės „Touch&go“ kortelėmis autobusuose, bilieto galiojimas baigiasi šiandien, net nežinau, kaip reikės pasiekti darbo vietą rytoj …“, – pokalbio su Anglija.lt dieną sakė lietuviai.
„Kol kas nežinau, kaip bus toliau, tačiau pasiduoti neketinu. Kreipiausi į ambasadą, bet atrašė į mano laišką, kad visa informacija yra mūsų puslapyje, o visa kita – policijos reikalas. Keletą kartų per savaitę ėjome į Warringtono policijos nuovadą, bet jie tik pažiūrėjo į tą lapelį su įvykio numeriu, paskambino kažkam ir tada nuramino, neva tyrimas vyksta, kai reikės, susisieksim. Vėliau sulaukiau skambučio dėl susitikimo, keista, kad taip buvo tik po to, kai parašiau jiems el. laišką ir išvardinau viską, ką įtariu“, – svarstė nuo įžūlių vagių nukentėjęs vaikinas, dabar jau tikinantis, kad galų gale policija jį išklausė. „Išdėsčiau ir savo įtariamus žmones. Policija neatmeta, kad išdaužtas langas gali būti tik inscenizacija, neatmeta versijos, kad vagys į namus pateko atsirakinę pagrindines duris. Neaišku, kas dar turėjo namų raktus be mūsų, nes spyna buvo seniai nekeista“.
Svarbiausia – pasikeisti spyną
Tokių pat įtarimų, kad įsilaužėliai turėjo raktą, kilo ir kitam apvogtam tautiečiui. Prieš pusantrų metų į Rimanto ką tik išsinuomotą namą, anot jo, gana saugiame Canada Water rajone, įsibrovę vagys taip pat išnešė daug svarbių daiktų.
„Aš turėjau įtarimų, kad tai galėjo būti asmuo, turėjęs raktą, kadangi buvome išsinuomoję namą tik kelias dienas. Dabar kaltinu ir save, kam nepakeičiau spynų, vos tik įsikraustęs. Nuomos agentūrai tokį prašymą buvome pateikę, bet taip ir nesulaukėme“, – pasakojo Rimantas.
Pasak jo, vagystė įvyko dienos metu, o policiją iškvietė lango dūžį išgirdę kaimynai. „Tačiau man atrodo, kad langas buvo išmuštas išeinant, o ne įeinant, taip bandant sudaryti įspūdį, kad buvo įeita ne su raktu. Policija atvyko gal po 10 minučių po iškvietimo, tačiau buvo matyti, kad name vagys kuitėsi gerokai ilgiau“, – svarstė vyras.
„Pasakiau pareigūnams apie šiuos įtarimus, tačiau kol kas nieko įrodyti nepavyko. Kalbėjausi ir su advokatu, tačiau kelti civilinį ieškinį prieš nuomos agentūrą man būtų kainavę daugiau, nei buvo verti pavogti daiktai. Apmaudžiausia, kad kai kurių daiktų vertė – ne piniginė, o emocinė: tai nuotraukos kompiuteryje, dokumentai, kitų dovanoti daiktai. Dabar visiems patariu – tik atsikraustę į naują vietą, dar kol neatsivežėte daiktų, nepatingėkite pasikeisti spyną, jei agentūra to nedaro“, – sakė Rimantas.