Pirmą kartą po 40 metų prie Izraelio vairo vėl gali stoti moteris. Užsienio reikalų ministrė Tzipi Livni, buvusi „Mossad“ agentė Europoje, lenkia visus varžovus kovoje dėl vadovavimo partijai. Apžvalgininkai pranašauja, kad būtent ji pakeis skandaluose skęstantį premjerą Ehudą Olmertą.
Traukiantis skandalų persekiojamam Izraelio premjerui Ehudui Olmertui, Izraelio valdančioji partija „Kadima“ vakar rinko naują lyderį. Pagrindiniai favoritai buvo užsienio reikalų ministrė Tzipi Livni ir transporto ministras Shaulas Mofazas. Jei partija gaus pakankamą paramą parlamente, naujasis „Kadima“ lyderis taps šalies premjeru.
E.Olmertas liepos 30-ąją paskelbė, kad atsistatydins, kai tik „Kadima“ išsirinks naują lyderį. Jis sulaukė didžiulio visuomenės pasipiktinimo dėl virtinės korupcijos tyrimų, jam gali būti pareikšti kriminaliniai kaltinimai, tarp jų sukčiavimas, piktnaudžiavimas pasitikėjimu, kyšių ėmimas ir pinigų plovimas.
Jei naujajam partijos lyderiui nepavyktų per 42 dienas užsitikrinti pakankamos paramos 120 vietų Knesete, po 3 mėnesių būtų surengti visuotiniai rinkimai.
Lenkia varžovus
Apklausos rodė, kad Tz.Livni remia 48 proc. partijos narių, o jos varžovą Sh.Mofazą - 20 proc. mažiau. Kaip ir E.Olmertas, abu pagrindiniai pretendentai į „Kadima“ lyderius 2005 metų pabaigoje pasitraukė iš dešiniosios „Likud“ partijos ir įstojo į buvusio premjero Arielio Sharono įkurtą partiją, tačiau iškėlė labai skirtingas programas.
50 metų Tz.Livni, vadinama įtakingiausia Izraelio moterimi, pritaria tam, kad dviejų valstybių sprendimo labui būtų pasitraukta iš beveik viso okupuoto Vakarų kranto ir Rytų Jeruzalės. 59 metų Sh.Mofazas, buvęs armijos Generalinio štabo viršininkas, gynybos ministras, kuris didžiuojasi savo patirtimi saugumo srityje, laikosi daug griežtesnės pozicijos.
Įdomu tai, kad Izraelio ir užsienio analitikai skirtingai vertina Tz.Livni. Izraelyje ji laikoma nuolaidų palestiniečiams šalininke, o britų laikraščio „The Sunday Times“ žurnalistas vadina ją kompromisų priešininke, nepripažįstančia jų net su savo vyru.
Kad ir kaip būtų, Tz.Livni - viena kiečiausių moterų pasaulyje, laikoma Izraelio Geležine ledi.
Ji naikino arabų teroristus
Devintojo dešimtmečio pradžioje Tz.Livni buvo Izraelio užsienio žvalgybos „Mossad“ agentė Paryžiuje. Kaip tik tuo metu „Mossad“ vykdė Europos sostinėse palestiniečių teroristų naikinimo operacijas.
Kalbama, kad 1983 metų rugpjūčio 21 dieną, kai Atėnuose „Mossad“ smogiamosios grupės kovotojai nušovė aukštą Palestinos išlaisvinimo organizacijos (PIO) pareigūną, kovinį budėjimą kaip tik vykdė Tz.Livni. Du motociklu važiuojantys jaunuoliai prisigretino prie palestiniečio automobilio ir pradėjo šaudyti. Dabartinė užsienio reikalų ministrė nužudant tiesiogiai nedalyvavo, tačiau jos vaidmuo per šią teroristo likvidavimo operaciją nėra iki galo aiškus.
Tz.Livni tapo „Mossad“ agente po tarnybos armijoje, kurioje užsitarnavo leitenantės laipsnį. Gaudant arabų teroristus jai teko palikti Paryžiuje įsikūrusią žvalgybos būstinę ir važinėti po visą Europą. Gerai ją pažįstantys žmonės sako: „Tzipi - ne sekretorė. Ji - protinga moteris, jos intelekto rodiklis - 150. Ji gerai įsiliejo į Izraelio rezidentūras Europos sostinėse, dirbo su agentais vyrais, daugiausia buvusiais desantininkais. Drauge jie naikino arabų teroristus“.
Švelnios politikos nebus
Pati Tz.Livni niekada nepasakojo apie metus, praleistus „Mossad“, tačiau viena buvusi jos bendražygė šiek tiek praskleidė jos darbo pobūdį gaubiantį šydą. Šios teigimu, pavojus buvo realus: viena klaida būtų pasibaigusi areštu ir katastrofiškais padariniais Izraeliui politikos srityje.
Pasitraukusi iš „Mossad“ Tz.Livni grįžo į Izraelį baigti teisės mokslų. Ištekėjusi, 2 vaikų motina buvo išrinkta į Knesetą 1999 metais ir nuo to laiko padarė stulbinamą politinę karjerą.
Abu Tz.Livni tėvai buvo tiesiogiai įsitraukę į ginkluotą kovą dėl Izraelio valstybės sukūrimo. 1940 metais jie buvo suimti ir apkaltinti terorizmu. Tačiau pati Tz.Livni, kitaip nei jos tėvai, pritaria Palestinos valstybės sukūrimui.
Vis dėlto, jei taps Izraelio premjere, švelnios politikos iš jos laukti neverta. Nors ji pasirengusi atiduoti palestiniečiams Vakarų krantą, Sirijos ir Irano klausimais laikosi radikalios pozicijos. Ji pasisako prieš žydų karių išvedimą iš ginčijamų Golano aukštumų, o atsisėdusi į premjerės krėslą, pasak vieno Izraelio analitiko, nedvejos bombarduoti Irano branduolinių objektų.