Taip N. Pelosi sureagavo į Baltųjų rūmų jai atsiųstą laišką, kuriame apkaltos procesas vadinamas šališku, neteisėtu ir nekonstituciniu.
„Šis laiškas yra akivaizdžiai neteisingas, tiesiog dar vienas neteisėtas bandymas nuslėpti faktus apie Trumpo administracijos įžūlias pastangas spausti užsienio galias įsikišti į [JAV prezidento] 2020 metų rinkimus“, – sakoma N. Pelosi pareiškime.
Anksčiau antradienį Baltieji rūmai užtrenkė duris bet kokiam respublikono D. Trumpo administracijos bendradarbiavimui su demokratų vykdomu prezidento apkaltos tyrimu, kurį pavadino „konstituciškai negaliojančiu“.
Aštuonių puskapių laiške, kurį pasirašė Baltųjų rūmų teisinis konsultantas Patas Cipollone, atmetamas visas Atstovų Rūmuose vykstantis procesas, kurio metu aiškinamasi, ar D. Trumpas piktnaudžiavo savo postu siekdamas korupcijos tyrimo Ukrainoje dėl jo rinkimų varžovo, buvusio JAV viceprezidento Joe Bideno.
„Prezidentas D. Trumpas negali leisti savo administracijai dalyvauti šiame šališkame tyrime tokiomis aplinkybėmis“, – rašoma laiške.
„Atsižvelgiant į tai, kad jūsų tyrimas neturi jokio teisinio konstitucinio pagrindo, yra šališkas ir neužtikrina netgi elementariausių teisingo proceso apsaugos priemonių, vykdomoji valdžia jame nedalyvaus“, – laiške pažymi Baltųjų rūmų teisinis konsultantas.
Tai reiškia, kad duoti parodymų Kongrese nebus leista daugiau jokiems asmenims, pavaldiems Baltųjų rūmų administracijai, taip pat nebus tenkinami jokie prašymai perduoti dokumentus, sakė vienas aukšto rango pareigūnas.
Baltieji rūmai nurodė, kad viena pagrindinių jų prieštaravimo apkaltos tyrimui priežasčių yra faktas, kad dėl jo nebuvo surengtas oficialus balsavimas Atstovų Rūmuose.
N. Pelosi rugsėjo pabaigoje paskelbė, kad Atstovų Rūmai pradeda oficialų apkaltos tyrimą, bet neinicijavo balsavimo, kad užsitikrintų Kongreso žemųjų rūmų sutikimą, kaip buvo per apkaltos tyrimus dėl buvusių prezidentų Richardo Nixono ir Billo Clintono.
Baltieji rūmai taip pat tvirtina, kad pažeidžiama D. Trumpo teisė į tinkamą procesą.
Atstovų Rūmų Žvalgybos komiteto pirmininkas Adamas Schiffas tviteryje pažymėjo, kad D. Trumpo sprendimas nebendradarbiauti vykdant apkaltos tyrimą atspindi jo poziciją, kad „prezidentas yra aukščiau įstatymų“.
„Konstitucija sako ką kita“, – rašė jis.
Demokratai anksčiau yra įspėję, kad administracijos atsisakymas perduoti dokumentus ir užtikrinti galimybę išklausyti liudininkus gali tapti vienu iš apkaltos straipsnių dėl „trukdymo“ Kongreso tyrimui.