Įtakinga Tarptautinė ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (OECD) pareiškė, kad dabartinėse derybose nusimato „nestabilus Brexit“, nulemsiantis sunkias pasekmes.
Leidinyje teigiama, kad organizacija siūlo kardinaliai peržiūrėti dabartinę politiką – sustabdyti pasitraukimą iš ES.
„Jeigu „Brexit“ sulauktų politinio sprendimo pokyčių (daugumos pokyčiai, naujas referendumas ir pan.), teigiamas augimo poveikis būtų milžiniškas“, – teigiama ataskaitoje.
Šis siūlymas aišku įsiutins „breksitininkus“, tačiau taip pat gali ir paskatinti „antrojo referendumo“ šalininkus. Leidinyje pažymima, kad pastarųjų balsas dabar, kai paaiškėjo realios „Brexit“ pasekmės, tampa vis garsesnis.
ES vienybės šalininkai, tokie kaip leiboristas Wesas Streetingas, suskubo pareikšti, kad ši ataskaita yra „paskutinis vinis į ir taip jau seniai palaidotas viltis, kad „Brexit“ bus naudinga Didžiosios Britanijos ekonomikai“.
OECD analitikai nustatė, kad nepasiekus „Brexit“ susitarimo su ES, Didžiosios Britanijos 2019-ųjų ekonomikos augimas gali patirti 40 mlrd. svarų nuostolį. JK ekonomika tais pačiais metais augs 1,5 proc. lėčiau, jeigu šalis nesugebės sudaryti prekybos sutarties su ES iki tų pačių metų kovo mėnesio. Tai reikštų, kad Jungtinei Karalystei tektų dideli importo ir eksporto tarifai su rinka, kurios pajėgumais ir pinigais dar ką tik naudojosi.
OECD pripažino, kad „Brexit“ derybų baigtį kol kas sunku prognozuoti, ir ji gali pasisukti palankesne linkme, negu yra aprašyta ataskaitoje – galimas ūkio pakilimas, investicijų atėjimas ir bendras augimas.
Tačiau jie perspėjo, kad labai reali grėsmė nesusitarti su ES gali iššaukti finansinių rinkų reakciją.
„Verslo investicijos susitrauktų, o išaugusios kainos sumažintų vartojimą“, – aiškinama ataskaitoje.
OECD taip pat pažymi, kad išlieka rizika jog Škotija bei Šiaurės Airija antrajame referendume gali nubalsuoti už likimą ES, ir tai suteiktų „didžiulį poveikį šalies ekonomikai“.