Dar nė vienas ugnikalnio bumbtelėjimas nebuvo toks reikšmingas Europos gyventojams. Vieną dieną visi išvykusieji užstrigo svetimuose oro uostuose, o norintieji išvykti, atšaukė planus arba rinkosi kitą kelionės būdą. Po Europą klajoja ne tik pelenų debesys, bet ir juokeliai apie Islandijos kerštą už neištiestą pagalbos ranką.
Ugnikalnis Islandijoje rimsta, tačiau nesiliauja diskusijos apie kelionių kompensacijas, galimą klimato kaitą. Lėktuvai skraido dar ne į visas šalis, todėl prie kelionę reikėtų reisą kruopščiai patikrinti.
Savaitės viduryje kelios didžiosios kompanijos skraidė tuščiais lėktuvais, o paskui atliko išsamius tyrimus. Didelio poveikio lėktuvų varikliams nepastebėta. Buvo nustatyta, kad skraidyti saugu. Tačiau kariniai lėktuvai, perskridę keletą vulkaninių debesų, sugadino variklius beveik nepataisomai.
Po kelių dienų panikos prasideda kita. Taisyklėse aiškinama, kad visus keleivių patirtus nuostolius ir kompensacijas turi padengti oro uostų bendrovės. Pastarosios tvirtina, kad sugražins tik pinigus už bilietus. Visas kitas išlaidas galima nurašyti „Force majore“ – taip vadinamai nenugalimai jėgai.
Vienas ugnikalnis aprimo, tačiau seismologai įtaria, kad netrukus Islandijoje gali pabusti kitas – dar didesnis ugnikalnis. Jau dabar sklando juokeliai, kad Europa Islandijai nesuteikė finansinės paramos, todėl buvo apleista vulkaniniais debesimis. O ką pasiūlys Graikija? Dar kiti juokauja, kad paskutinis žlungančios Islandijos ekonomikos noras – išbarstyti jos pelenus virš Europos. Įdomus sutapimas. Angliškai „cash“ – grynieji, o „ash“ – pelenai.
Alvydas Januševičius